Ana Sayfa » Dünya » Obama, Zimmerman Davası Kararıyla İlgili İlk Kez Konuştu (2)

Obama, Zimmerman Davası Kararıyla İlgili İlk Kez Konuştu (2)

Abd Başkanı Obama:  "vicdan Muhasebesi Yapmalıyız".

 
 
Obama, Zimmerman Davası Kararıyla İlgili İlk Kez Konuştu (2)

"SİYAHİ GENÇLERİN DAHA FAZLA ŞİDDETE BAŞVURDUĞU YÖNÜNDEKİ İSTATİSTİKLERE BAKARAK, ONLAR HAKKINDA ÖN YARGILAR OLUŞTURMAK VE ONLARA FARKLI MUAMELE UYGULAMAK, (BU KESİMLERDE) ACIYA YOL AÇIYOR. BENCE TÜM BUNLAR, BENZER TÜRDEN BİR SENARYODA (MARTİN'İN YERİNE) BEYAZ BİR GENÇ OLSAYDI, HEM NETİCE HEM DE SONRASININ FARKLI OLABİLECEĞİ ALGISINA KATKI YAPIYOR"

"POTANSİYEL ANLAMDA SİLAHLI BİR KİŞİNİN, BİR DURUMDAN ÇIKMAK İÇİN BİR YOL OLSA DAHİ, BU SİLAHLARI KULLANMA HAKKI OLDUĞU ŞEKLİNDE BİR MESAJ VERİYORSAK, BU, GÖRMEK İSTEDİĞİMİZ TÜRDEN BARIŞ, GÜVENLİK VE DÜZENE GERÇEKTEN KATKI SAĞLAYACAK MI?"

"EĞER TRAYVON MARTİN YETİŞKİN VE SİLAHLI OLSAYDI, O KALDIRIMDA KENDİ YERİNİ KORUYABİLİR MİYDİ? KENDİSİNİ TEHDİT ALTINDA HİSSETTİĞİ GEREKÇESİYLE ONU ARABASIYLA TAKİP EDEN ZİMMERMAN'I VURMADA HAKLI OLABİLECEĞİNİ GERÇEKTEN DÜŞÜNÜR MÜYDÜK? EĞER CEVAP EN AZINDAN BELİRSİZ İSE BU BANA ŞUNU GÖSTERİR Kİ BİZ BU KANUNLARI GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ"

Washinton, 20 Temmuz 13 (T.AK.): Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, siyahi genç Trayvon Martin'in beyaz-Hispanik George Zimmerman tarafından öldürülmesinden sonra, ülke olarak biraz "vicdan muhasebesi" yapmak gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney'nin günlük basın brifingi öncesinde sürpriz biçimde brifing odasına gelerek, kameraların karşısına çıkan Obama, Zimmerman'ı suçsuz bulan Florida mahkemesinin kararı sonrasında konuyla ilgili ilk kez konuştu.

Obama, siyahi toplumun, Afrikalı Amerikan gençlerin suçlarla ilgili konularda adalet sisteminde orantısız şekilde yer aldıkları, şiddetin hem mağduru hem de faili oldukları gerçeği hakkında saf olmadığını dile getirerek, "Ülkedeki yoksul siyah mahallelerde meydana gelen şiddetin bazılarının, bu ülkedeki şiddet dolu bir geçmişten doğduğunu ve bu topluluklardaki yoksulluk ve işlev bozukluğunun izlerinin çok zorlu bir tarihe uzanabildiğini anlıyoruz" diye konuştu.

Siyahi gençlerin daha fazla şiddete başvurduğu yönündeki istatistiklere bakarak, onlar hakkında ön yargılar oluşturmanın ve onlara farklı muamele uygulamanın acıya yol açtığını ifade eden Obama, "Bence tüm bunlar, benzer türden bir senaryoda (Martin'in yerine) beyaz bir genç olsaydı, hem netice hem de sonrasının farklı olabileceği algısına katkı yapıyor" dedi.

"YAPABİLECEĞİMİZ BAZI SOMUT ŞEYLER VAR MI?"

Obama, şimdi burada sorulması gereken sorunun, bu olaydan nasıl dersler çıkarılması ve pozitif bir yöne ilerlenmesi olduğunu belirtti.

Gösteri ve protestoların yapılmasının anlayışla karşılanabilecek birşey olduğunu, bunların şiddet içermedikleri müddetçe devam da etmesi gerektiğini söyleyen Obama, ancak şiddete başvurmanın, Martin ve ailesinin başına gelenlere onursuzluk etmek olacağı uyarısında bulundu. Obama, sözlerine şöyle devam etti:

"Ancak protestoların ötesinde buradaki soru, yapabileceğimiz bazı somut şeyler var mı? Adalet Bakanı Eric Holder'ın, yaşananlara dair bir gözden geçirme çalışması yaptığını biliyorum, ama insanların burada bazı net beklentileri olması önemli, geleneksel anlamda, bunlar eyalet ve yerel hükümetleri ilgilendiren konular. Ancak bu, bir ülke olarak, yapıcı olacağını düşündüğüm bazı şeyleri yapamayacağımız anlamına gelmez.

Birincisi, Adalet Bakanlığının, valilerin, belediye başkanlarının, sistemdeki halen bazen mevcut olan güvensizlikleri azaltmak için eyalet ve yerel düzeylerde eğitim konusunda güvenlik yetkilileriyle birlikte çalışmasının yapıcı olabileceğini düşünüyorum. Aynı doğrultuda, bazı eyalet ve yerel kanunları, olası atışmaları dağıtmak yerine, Florida'da gördüğümüz türden atışma, ihtilaf ve trajedilere davetiye çıkarabilecek türde dizayn edilip edilmediklerini görmek için incelemenin yararlı olacağı kanısındayım.

Florida'daki 'yerini koru' kanununun davada savunma makamınca kullanılmamasıyla ilgili yorumları biliyorum. Ama diğer taraftan, toplum olarak, potansiyel anlamda silahlı bir kişinin, bir durumdan çıkmak için bir yol olsa dahi, bu silahları kullanma hakkı olduğu şeklinde bir mesaj veriyorsak, bu, görmek istediğimiz türden barış, güvenlik ve düzene gerçekten katkı sağlayacak mı?"

"MARTİN'İN AYNI GEREKÇEYLE ZİMMERMAN'I VURMADA HAKLI OLABİLECEĞİNİ GERÇEKTEN DÜŞÜNÜR MÜYDÜK?"

Obama, 'yerini koru' kanunlarını savunanlara seslenerek, "Eğer Trayvon Martin yetişkin ve silahlı olsaydı, o kaldırımda kendi yerini koruyabilir miydi? Kendisini tehdit altında hissettiği gerekçesiyle onu arabasıyla takip eden Zimmerman'ı vurmada haklı olabileceğini gerçekten düşünür müydük? Eğer cevap en azından belirsiz ise bu bana şunu gösterir ki, biz bu kanunları gözden geçirmeliyiz" diye konuştu.

Siyahi gençlerin nasıl teşvik edilip güçlendirilebileceği üzerinde zaman harcanması gerektiğini kaydeden Obama, bunun yanında ülke genelinde herkesin biraz "vicdan muhasebesine" girmesinin önemli olduğunu belirtti.

Obama, siyasetçilerin ırk üzerine tartışma organize etmesinin yapıcı olmayacağını, ortamı daha fazla ayrıştıracağını, bunun daha çok halkın kendi içerisinde bir tartışma olması gerektiğini ifade etti.

Her yeni nesilde, ırksal meselelerde daha pozitif değişimlerin olduğuna dikkati çeken Obama, henüz bir ırk-sonrası toplumda yaşamadıklarını ve ırkçılığın ortadan kalkmadığını belirterek, "Ama kızım Malia ve Sasha ile konuştuğumda, onların arkadaşlarını dinlediğimde ve aralarındaki etkileşimi gördüğümde, onların bizim dönemimizden daha iyi olduğunu görüyorum" dedi.

Obama, otoriteler olarak, daha iyi şeyleri teşvik etmek ve bu tip meselelerin ayrılıkları artırmasını önlemek için ellerinden gelen herşeyi yapmaları gerektiğini ifade etti.

(AA/HY)

 
20 Temmuz 2013 Cumartesi 09:37
Okunma: 653
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu