Ana Sayfa » Kıbrıs » Öğretmenler Daha Etkili Eylemlere Hazırlanıyor

Öğretmenler Daha Etkili Eylemlere Hazırlanıyor

"HÜKÜMETİN ZAMANA OYNAMASI DURUMUNDA ÇOK DAHA ETKİLİ EYLEMLER GÜNDEME GELECEK"

 
 
Öğretmenler Daha Etkili Eylemlere Hazırlanıyor
İki öğretmen sendikası, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün öğretmenlerin taleplerinin bir kısmının yarına kadar karşılanacağına ilişkin açıklamaları üzerine, bir süreden beridir devam eden eylem ve grevlerini askıya aldı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), hükümetin yarın açıklayacağı kararlara göre yeniden tavır belirleyeceklerini  açıkladılar.

İki sendika düzenlediği ortak basın toplantısında, hükümetin zamana oynaması durumunda çok daha etkili eylemleri gündeme getirecekleri uyarısında bulundular.

KTOEÖS'te bugün saat 11.30'da düzenlenen basın toplantısında KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ile KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil'in imzası bulunan ortak açıklama KTÖS'ün örgütlenmeden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Erilen tarafından okundu.

TAHİR GÖKÇEBEL

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel  ortak açıklama öncesi yaptığı açıklamada, hükümetin bugüne kadar ortaya koyduğu tavırla  sorunların çözülemeyeceğini söyledi.

Seçimlerde niçin yetki aldığını unutan hükümetin halktan koptuğunu, demokratik talepler karşısında halkını reddeder pozisyonunu sürdürdüğünü belirten Gökçebel, verdiği yazılı ve sözlü vaatlerini yerini getirmeyip tam tersini yapmaya çalışan hükümetin en küçük sorunu çözecek yetenekten yoksun olduğunu ileri sürdü.

KTHY konusunda da eleştirdiği hükümeti, demokratik tepkileri hiçe saymakla suçlayan Gökçebel,  tüm bu anlayışa bağlı bir eğitim anlayışı ile  karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

Maliye Bakanı Ersin Tatar ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün öğretmenlerin taleplerinin bir kısmının yarına kadar karşılanacağına ilişkin açıklamaları  üzerine iki sendika olarak eylemlerini  geçici olarak askıya aldıklarını kaydeden Gökçebel, "İnşallah zamana oynamıyorlar. Çünkü öğretmen sendikalarının tavrı, duruşu ve kararlılığı ortadadır. Yarın ortaya çıkacak tablonun olumsuz olması durumunda daha kararlı ve direngen olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" şeklinde konuştu.

MEHMET TAŞKER

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker de, iki sendika olarak talep ettiklerinin yasal ve anayasal hakları olduğunu belirtti.

Kendileri için Anayasa'nın toplumsal sözleşme olduğunu ifade eden Taşker,  "Anayasa devlet eli ile çiğnenmeye başlanırsa, bizim de isyan etme hakkımız doğar. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde bu hak vardır" dedi.

ORTAK AÇIKLAMA

İki sendika tarafından hazırlanan  ortak açıklama ise, KTÖS'ün örgütlenmeden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Erilen tarafından okundu:

İki sendika tarafından yapılan eylemlerin üçüncü haftasında Maliye Bakanı ve Eğitim Bakanının, taleplerin bir kısmının  13 Mayıs'a kadar çözüleceğine ilişkin resmi açıklama yaptığı hatırlatılan  ortak açıklamada, "Verilen tarihin son tarih olduğunun belirtilmesi üzerine konuyu ayrı ayrı değerlendiren yönetim kurullarımız, bugün daha geniş yapmayı düşündüğümüz eylemlerimizi bir süreliğine erteleme kararı almıştır" denildi.

Esas amacın sorunları çözmek olan iki sendikanın, süre isteyen hükümete iyi niyet çerçevesinde bir süre tanımak olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Anayasamıza göre angarya suç sayılmaktadır. Bu gerçekten hareketle işbirlikçi UBP hükümeti iki yıldan bu yana öğretmenlerin emeklerinin karşılığı olan ve bizi eyleme iten nedenleri bir kez daha hatırlatmak isteriz: Hükümet, Ders Yılı Hazırlık Ödeneğini; öğretmenlerin zorunlu ders saatleri üzerindeki ek ödenek gerektiren görev karşılığı alacaklarını; dıştan bitirme sınavı ve ek hizmet gerektiren ödeneklerini; bakanlıkta çalışanların eksik ödenen tahsisatlarını; denetmen ve diğer hizmetler için gerekli yollukların anlamsızlaşmasını; Karpaz Bölgesi'nde çalışan öğretmenlerin Kira Tahsisatı'nı; birleştirilmiş sınıflı okullardaki Sorumlu Öğretmen ödeneklerini ; geçici öğretmenlik görevi verilen öğretmenlerin maaşlarını ödememektedir...Devleti yönetenlerin hukukun üstünlüğüne saygı göstermeleri, yasalarla anayasadaki hükümlere uymaları ve vatandaşlara örnek olmaları şarttır. Öyle ki iki yıldan beri yasaların ve anayasanın hiçe sayılarak angarya çalıştırmaya devam edilmesi kabul edilemez. Böyle devam edilmesi karşısında tavrımız müsamahakar olmayacaktır..."

kaynak TAK

 
12 Mayıs 2011 Perşembe 17:17
Okunma: 593
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)