Ana Sayfa » Kıbrıs » Okul Sağlığı Tarama Programı Sonuçları Açıkladı

Okul Sağlığı Tarama Programı Sonuçları Açıkladı

"Gençlerin 10'da 1'i Obez, Her 2 Kişiden 1'inde Diş Çürüğü Ve Her 4 Kişiden 1'inde Göz Sorunu Var" .

 
 
Okul Sağlığı Tarama Programı Sonuçları Açıkladı
Sağlık Bakanlığı, 7-11 Mayıs 2012 tarihleri arasında 10 okul merkezinde, ortaokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiği okul sağlığı tarama programı sonuçlarını açıkladı.


Bakanlık Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'ne bağlı hekim ve hemşirelerin gözetiminde gerçekleştirilen taramalarda, sağlık değerlendirmesi yapılarak, gençlerin hijyen alışkanlıkları, obezite, tansiyon, şeker, kilo, boy, diş, deri ve göz sağlığıyla ilgili çalışma yapıldı.


Çalışmada, sağlık sorunu saptanan kişiler, ileri tetkik yapılmak üzere sağlık merkezlerine davet edildi.


Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü, toplam 974 ortaokul öğrencisine yapılan taramanın bazı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.


KIZ ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 56'SI TUVALET HİJYENİNİ YANLIŞ UYGULUYOR...


Buna göre, hijyen yönünden yapılan değerlendirmede, kendi kendine banyo yapamayan öğrencilerin oranı yüzde 7 olarak saptandı.


Kız öğrencilerin yüzde 56'sının tuvalet hijyenini yanlış uyguladığı sonucuna ulaşılan taramada, kulak hijyeni kötü olan 11 kişi; tırnak hijyeni kötü olan 46 kişi; mantarı olan 1 kişi ve çürük dişi olan 301 kişi (yüzde 41) saptandı.


ÖZEL DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER...


Taramaya katılan ortaokul öğrencilerinin yaklaşık dörtte birine tekabül eden 218 kişinin tırnaklarını yediği ortaya çıktı.


Taramada, Enürezis (istemsiz idrar kaçırma) oranı yüzde 3 (32 kişi) olarak belirlenirken, Enkoprezis (kaka kaçırma) oranı da yüzde 0,1 (1 kişi) olarak saptandı.


RUHSAL UYUM SORUNU...


Taramaya katılan 974 ortaokul öğrencisinin yüzde 1,6'sının ruhsal uyum sorunu yaşadığı ortaya çıktı.


Çağımızın önemli hastalıklarından kabul edilen obezite konusunda ortaya çıkan sonuçlara göre ise, her 10 çocuktan birinin obez olduğu görülürken, taramaya katılan çocukların yüzde 13'ünün aşırı zayıf (Kaşektik) olduğu saptandı.


Aşırı zayıf ve obez olan kişiler, dengeli beslenme programı için diyetisyene yönlendirildi.


YÜKSEK TANSİYON...


Tarama kapsamında yapılan çalışmada 65 kişide (yüzde 6,6)  yüksek tansiyona rastlandı. Yüksek tansiyon saptanan kişiler ileri tetkik için sağlık ocaklarına sevk edildi.


ŞEKER HASTALIĞI RİSKİ TAŞIYANLAR...


Toplam 30 kişide (yüzde 3) şeker hastalığına rastlanan taramada, yüzde 10 oranında toplam 102 kişide şeker hastalığı riski görüldü. Bu kişiler ileri tetkik için sağlık ocaklarına davet edildi.


GÖZ TARAMALARI...


Tarama çalışması kapsamında Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi bünyesinde görev yapan Göz Hekimleri tarafından gerçekleştirilen muayenelerde, her 4 çocuktan birinin (234 kişi) göz sorunu olduğu saptandı.


Çalışmaya katılan 974 çocuktan 42 tanesinin (yüzde 4,5) gözlük kullandığı ortaya çıkan bir başka sonuç oldu.


OKUL SAĞLIĞI PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK...


Açıklamada, tarama programının, önümüzdeki eğitim yılında Sağlık Bakanlığı'nın başlatmayı tasarladığı okul sağlığı projesine ışık tutacağına işaret edilerek, bu kapsamda okul çağındaki çocuklara da sağlık konularında eğitim verileceği vurgulandı.


PROJENİN HEDEFİ...


Açıklamanın sonunda projenin hedefi şöyle özetlendi:


"Yeni eğitim yılıyla birlikte hayata geçmesi hedeflenen Okul Sağlığı Projesi'nde öncelikli hedef öğrencilerin sağlık taramalarını yapmak; öğrencilerin sağlık sorunlarını zamanında tespit etmek; okul çevre koşullarını iyileştirmek; sağlık konusunda eğitim çalışmaları başlatmak; koruyucu sağlık hizmetlerini en üst düzeyde sunmak olarak belirlenmiş ve konuyla ilgili çalışma başlatılmıştır."


TAK


 
22 Haziran 2012 Cuma 15:29
Okunma: 967
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu