Ana Sayfa » Kıbrıs » Öldüren Şüphe!

Öldüren Şüphe!

Elektrik Kurumu, belediyeleri “kurumun iradesi dışında elektrik direklerine müdahale edilmemesi konusunda” uyardı.

 
 
Öldüren Şüphe!
Ölüme Neden Olabiliyor…
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yetkilileri, belediyelere gönderdikleri yazıda şu ifadelere yer verdi: “Bakım onarım maksatlı olsa bile özellikle sokak aydınlatma hatlarımız dahil, elektrik sistemimize hiçbir şekilde müdahale edilmemesi belediye başkanlıklarına yazılı olarak bildirilmişti. İkazımıza tamamen uyulmadığı konusunda gelen uyarı üzerine, konunun can kaybına sebebiyet verebilecek önemine atfen gerekli titizliği göstermenizi önemle hatırlatırız”

İki Ölüm Unutulmadı…
Elektrik Kurumu’nda çalışan iki teknisyenin, elektrik direklerindeki akıma müdahale sırasında ölümü ile ilgili kamuoyuna henüz doyurucu bir açıklama yapılmadı. İki çocuk babası İbrahim Esmer ve evlilik hazırlığı yapan Özkan Gürler’in ölümü halen büyük bir acı yaşanmasına neden oluyor

Kalyoncu: "Yeni hayatlar yitirilmesin"…
EL-Sen Başkanı Tuluğ Kalyoncu, “ikinci ikaza rağmen belediyeler tarafından elektrik sistemlerine veya direklere yapılabilecek olası bir uygulamada sendika olarak en şiddetli tepkiyi göstermekten çekinmeyeceklerini söyledi ve “Yeni hayatlar yitirilmesin” dedi

KKTC Elektrik Kurumu, Kıb-Tek personeli dışında hiç kimsenin elektrik sistemlerine müdahale etmemesi konusunda belediyeleri ikinci kez uyardı.
KKTC Elektrik Kurumu, önce Özkan Gürler’in hemen ardından İbrahim Esmer’in ölümü ile sarsıldı. Kıb-Tek personelinin şüphesi üzerine KKTC Elektrik Kurumu, belediyelere Kıb-Tek personeli dışında hiç kimsenin elektrik sistemlerine müdahale etmemesi konusunda uyarı yaptı. Uyarıda, bakım ve onarım maksatlı olsa bile özellikle sokak aydınlatma hatları dahil elektrik sistemlerine Kıb-Tek personeli dışında hiç kimsenin müdahale etmemesi istendi.

Şüphe var…

KKTC Elektrik Kurumu, geçtiğimiz yıl şubat ayında önce, Lefkoşa Surlariçi’nde, Gençlik Gücü Spor Kulübü yakınındaki bir elektrik direğinde meydana gelen arızayı gidermeye çalışan Kıb-Tek teknisyeni Özkan Gürler’in elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmesi hemen ardından da Dikmen Trafo Merkezi’nde bakım onarım çalışması yaptığı sırada 66 bin voltluk elektrik akımına kapılan İbrahim Esmer’in ölümü ile sarsıldı. Kıb-Tek personellerinin acı ölümü kamuoyunda şok etkisi yaratırken, kaza sebebinin netleşmemesi şüphe yarattı. Ülkeyi derinden üzen kazaların ardından KKTC Elektrik Kurumu, geçtiğimiz yıl nisan ayında elektrik sistemlerine müdahale etmemeleri konusunda belediyelere ikazda bulundu. Kuruma bağlı bazı bölge amirliklere gelen ihbar üzerine KKTC Elektrik Kurumu, belediyeleri yeniden uyardı.

Kalyoncu: “Gürler’i yanlış bağlantı öldürdü”

EL-Sen Başkanı Tuluğ Kalyoncu, Kıb-Tek personeli dışındaki kesimlerin, elektrik direklerine müdahale etmesinin tehlikeli olduğunu ifade etti.
Geçtiğimiz yıl şubat ayında Kıb-Tek teknisyeni Özkan Gürler’in yaşamını yitirmesine neden olan kazadan örnek veren Kalyoncu, “yapılan araştırmaya göre Gürler’in hayatına mal olan kazanın sebebi, Kıb-Tek’in şebeke planlarında görülmeyen ve orada olmaması gereken sokak aydınlatmasındaki yanlış bir bağlantıdır” şeklinde konuşurken, İbrahim Esmer’in ölümüne neden olan kaza hakkında açıklama yapmadı.
İbrahim Esmer ise 30 Nisan 2010 tarihinde Dikmen Trafo Merkezi’nde geçirdiği kaza sonrası kaldırıldığı İstanbul Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 26 Nisan 2010 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Neden Kıb-Tek personeli?
Üzücü olayların yeniden yaşanmaması için Kıb-Tek personeli dışında birinin direklere müdahalesi tehlikelidir” şeklinde konuşan Kalyoncu, El-Sen’in yoğun talebi üzerine Gürler’in ölümüne sebep olan kazadan 2-3 ay sonra ek olarak polisin bilgisine sunulan söz konusu uyarının KKTC Elektrik Kurumu tarafından tüm belediyelere yapıldığını söyledi. Kalyoncu, son zamanlarda konu hakkındaki hassasiyetin ortadan kalktığına yönelik duyumlar üzerine belediyelerin ikinci kez uyarıldığını söyledi. EL-Sen Başkanı Tuluğ Kalyoncu’ya Güler ve Esmer’in Kıb-Tek personeli olmasına rağmen öldüklerini hatırlatırken, neden sadece Kıb-Tek personeli diye sorduğumuzda. Kalyoncu, “Bazen bazı belediye personelleri çeşitli nedenlerle iki direk arasına ara hat çekiyor ve söz konusu hat Kıb-Tek’in planlamasına bildirilmiyor. Dolayısıyla kurum direkteki lambanın hala bir kaynaktan beslendiğini düşünüyor ve herhangi bir müdahalede riske girmiş oluyor. Kısacası bu tür uygulamaların tek elden yapılması daha faydalı olacaktır” açıklamasını yaptı.

Vatandaşa çağrı


EL-Sen Başkanı Tuluğ Kalyoncu, “ikinci ikaza rağmen belediyeler tarafından yapılabilecek olası bir uygulamada sendika olarak en şiddetli tepkiyi göstermekten çekinmeyeceğiz” şeklinde konuştu. Kalyoncu, “Özkan Gürler’in yaşamını yitirmesine neden olan kazanın nedeni herhangi bir belediye personeli tarafından yapılan yanlış bir bağlantı değildir. Ancak, herhangi birileri tarafından elektrik direklerine yapılan müdahale yeni canların yanmasına neden olabilir” dedi. Konu hakkında halka çağrıda bulunan Kalyoncu, “Kıb-Tek personelinin refakati olmadan elektrik direklerine yapılan müdahalenin erken ihbarı hayati önem taşımaktadır” dedi.

Özçınar: “Bize uyarı gelmedi”

KKTC Elektrik Kurumu’nun belediyelere yapmış olduğu ikaz hakkında Havadis’e konuşan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, konu hakkında herhangi bir uyarının kendilerine ulaşmadığını belirtti. Özçınar şöyle dedi, “Bize herhangi bir uyarı içerikli genelge gelmedi. Ancak Kıb-Tek’in daha önce belediyelere yapmış olduğu talep üzerine bazı personellerimiz elektrik konusunda özel olarak eğitim almıştır. Şu anda da direklerde yapılan çeşitli uygulamalar eğitimli kişilerce gerçekleştirilmektedir. Eğer Kıb-Tek personel eksikliği gerekçesiyle önce bu talepte bulunup şimdi de fazla personelini bize refakat göndermek istiyorsa biz memnun oluruz. Fakat sürekli değişen uygulamalar sağlıklı değildir. Bir karar alınmalı ve sürdürülmelidir.”

İşte uyarı yazısı

KKTC Elektrik Kurumu Müdürü Fuat Mertay tarafından, 30 Nisan 2010 tarihinde 28 belediyeye gönderilen uyarı, bölge amirliklerine gelen ihbar üzerine ikinci kez yapıldı.
İşte Kıb-Tek’in belediyelere gönderdiği uyarı yazısı: “Aydınlatma sisteminin tamirat işlerinde belediyelere daha fazla yetki verilmesini sağlayan S(K-II) 404-2008 sayı ve 13.02.2008 tarihli Bakanlar Kurulu kararının E-150-2009 sayı ve 18.06.2009 tarihli başka bir Bakanlar Kurulu kararı ile iptal edilmesi üzerine bakım onarım maksatlı olsa bile özellikle sokak aydınlatma hatlarımız dahil, elektrik sistemimize hiçbir şekilde müdahale edilmemesi Bölge Amirlerimiz tarafından kendi sorumluluk hudutları içerisinde kalan Belediye Başkanlıklarına yazılı olarak bildirilmişti.
Bu ikazımıza tamamen uyulmadığı konusunda bazı bölge amirlerimizden gelen uyarı üzerine konunun can kaybına sebebiyet verebilecek önemine atfen kurum müdürlüğü olarak bu konuda gerekli titizliği göstermenizi önemle hatırlatırız.”

 
20 Haziran 2011 Pazartesi 12:18
Okunma: 759
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu