Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Olumlu Ajanda"ya Onay...

"Olumlu Ajanda"ya Onay...

Aralarında Güney Kıbrıs'ın Da Bulunduğu 27 Ab Üyesinin, Ab Karar Metninde "Olumlu Ajanda" İsmi Verilen Yeni Bir Prosedür İhdas Edilmesinin Altına İmza Atarak, Türkiye'nin Üyelik Sürecini "Kurtarıp Canlandırılmasına Yeşil Işık Yaktığı" Bildirildi.

 
 
Fileleftheros; "Türkiye'nin Kurtarılmasına Yeşil Işık... Karar: '27'ler Yeni Ankara'ya Destek Prosedürü İhdas Etti" Başlığıyla Yansıttığı Haberinde, Ab Dışişleri Bakanları Genel Konular Konseyi'nde Onay Verilen Bu Yeni Prosedürün Artık Siyasi Açıdan Bağlayıcı Nitelik Kazandığını Yazdı.

Gazete, Bu Şekilde Türkiye'nin; Kıbrıs Sorunu Nedeniyle Dondurulan 14 Başlık Da Dâhil Olmak Üzere Toplam 35 Müzakere Başlığında Ab Müktesebatına Uyumu Konusunda, İlgili Başlıkların Gelecekte Açılması Yönünde Baskı Şartları Yaratacak Bir Paralel Prosedür Başlamış Olduğunu Öne Sürdü, Özetle Şunları Aktardı:

"Olumlu Ajanda'nın Artık Resmen Türkiye'nin Avrupa Sürecinin Can Simidi Olduğu Anlaşılıyor. Bu Nedenle Genel Konular Konseyi Toplantısında İsveç Birinci Keman, İngiltere De Maestro Rolü Oynadı, Kararın Bazı Noktalarında Karşılıklar Vermek İçin Lefkoşa'dan Onaylamasını İsteyerek; Olumlu Ajanda Etrafında Bir Koruma Kalkanı Oluşturdu.

Ortam Lefkoşa İçin Özellikle Ağır, Olumlu Ajanda Etrafındaki Güçler Oluşumu Da Trajikti. Aralarında Yunanistan'ın Da Bulunduğu 26 Üye Ülke Lehte Oy Verdi, Bu Da; Aleyhte Oy Veren Tek Ülke Olarak Kıbrıs Cumhuriyeti Tek Başına Kalmış Görüntüsü Yarattı.

Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Müdahale Etti Ve Ortaya Koyduğu Argümanlarla Bazı Karşılıklar Elde Etmeyi Başardı, Ancak Bunlar; İngiltere, Polonya Dönem Başkanlığı Hatta Almanya Tarafından Çok Önceden Kurulan; Yeni Bir Türkiye'nin Üyelik Sürecini Kurtarma Prosedürü İhdas Edilmesi İçin Olumlu Ajandanın Onaylanması Oyununu Bozmaya Yetmedi.

Alınacak Karşılıklar Konusundaki Tartışma Bile Lefkoşa İçin Zordu Ve İsveç Dışişleri Bakanı Karl Bildt Başta Olmak Üzere, Çok Sert İtirazlar Geldi. Anlaşma, Ab Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un Müdahale Ederek Uzlaşı Ortamı Sağlaması Üzerine Başarıldı.
gazete Haberinin; "Ortaklar... Lefkoşa'ya 7 'hediyecik'... Kıbrıs Hükümeti Ne Kopardı" Başlıklı Bölümünde Şu Detaylara Yer Verdi:

"Ab Zirve Kararı Metni, Lefkoşa'nın Aldığı Karşılıkların Ötesinde; Türkiye'nin Ek Protokol Ve Kıbrıs Cumhuriyeti'yle İlişkilerini Normalleştirmesi Yükümlülüklerini Yerine Getirmemesine İlişkin Klasik İfadeler Yer Aldı Ve Ankara'nın Kıbrıs Sorununun Çözümüne Aktif Katkı Koyma Zorunluluğu Tekrarlandı.
Lefkoşa, Olumlu Ajandanın Altına İmza Atmak İçin 3'ü Özlü, 4'ü Şifahi Olmak Üzere Toplam 7 Karşılık Elde Etti, Ancak Bunlardan Hiçbiri Ankara'ya Siyasi Bedel Niteliğinde Değil. Lefkoşa'nın Elde Ettiği En Önemli Üç Karşılık Şöyle:

1-'ab Ciddi Endişe Beyan Eder Ve Üye Devletlerden Birine Yönelen Herhangi Bir Tehdit Veya Faaliyetten Kaçınılması Tavsiyesinde Bulunur...' Bu İfade, Lefkoşa'ya Yutturulacak Hapı Yaldızlamaya Çalışan Ve Geleceğe Atıf Yapan Bir İfadedir. Yani, Ankara'nın Halen Lefkoşa'ya Savurduğu Tehditleri Kınamak Şöyle Dursun Bu Tehditler Hiç Yapılmamış Gibi İfade Ediliyor.

2-ab Üye Ülkelerin; Avrupa Müktesebatına Ve Uluslararası Hukuka Uygun İkili Anlaşmalar Yapmak, Doğal Kaynaklarını Araştırmak Ve Bunlardan İstifade Etmek De Dâhil, Egemenlik Haklarına Vurgu Yapıyor.

3-'konsey; Türkiye'nin, 2012'nin İkinci Yarısında Ab Dönem Başkanlığı İle İlişkilerini Donduracağına Yönelik Açıklamalarından Hayal Kırıklığı Beyan Eder Ve Ab Konseyi Başkanlığı'nın Ab Sözleşmesi İtibarıyla Öngörülmekte Olduğuna İşaret Eder.' Bunda Da, Türk Tahrikkarlığının Kınandığı Kuşkusu Dahi Yoktur.

Lefkoşa'nın Şifahen Elde Ettiği Karşılıklar İse Şunlar:
1-protokol'ün Türkiye Tarafından Hayat Geçirilmesinin, 'bütün Üye Ülkeleri' Kapsayacağı İzahı Yapılıyor, Böyle Bir Gelişmenin 'üyelik Sürecinin Özlü Şekilde İleri Götürülmesine Katkı Koyabileceği'  Belirtiliyor.

2-ab Olumlu Ajanda'yı Selamlar Yerine Bunu 'olumlu Not Alır' Deniliyor.

3-yine, Olumlu Ajanda, Türkiye'nin Üyelik Prosedürü 'tamamlar' İfadesinin Yerine 'destekler' Şeklindeki Daha Ilımlı İfadenin Konulması Başarıldı.

4-dahası 'olumlu Ajanda'; Türkiye'nin 'müzakere Çerçevesini' Destekler Deniliyor, Önceki Metinde Olduğu Gibi Buna 'saygı Gösterir' Denilmiyor."

haberin; "Lefkoşa Memnun" Başlıklı Bölümünde İse, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin Yazılı Açıklama Yaparak, Ab Karar Metninin İçeriğinden Tamamen Memnun Olduğunu Belirterek Şu İfadeye Yer Verdiğini Yazdı:

"Ab, Kıbrıs Kökenli Yükümlülükleri Konusunda Türkiye'nin İlerleme Kaydetmesi Gerektiğine Doğrudan İşaret Ediyor Ve Bu Ülkenin Üye Devletlere Yönelik Düşmanca Ve Tehditkar Tavrından Yoğun Endişe Belirtiyor."
simerini; "Bedelsiz Uzlaşı... Konsey Lefkoşa'yı Tatmin Ediyor Ve 'olumlu Ajanda'yı Destekliyor" Başlıklı Haberinde, Rum Yönetimi, İngilizler Ve Ab'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin, Ab Dışişleri Bakanları Konseyi Kararı Konusunda Nihayet Anlaştığını Yazdı.
gazete, Füle'nin; Mevcut Çıkmazı Kırma Vaadiyle Türkiye'nin Üyelik Prosedürünü Desteklemek İçin 'olumlu

Ajanda'yı; Rum Yönetiminin İse Şunları Elde Ettiğini Yazdı:

"1- Kıbrıs Meb'i İçerisindeki Türk Tehditleri,

2-ankara'nın, 1 Temmuz 2012'de Dönem Başkanlığını Devraldığında Lefkoşa İle Görüşmeyeceği (İfadesi);

3-üye Ülkelerin Ve Kıbrıs'ın İkili Anlaşma Yapma Hakkı".

Gazete, Karar Metninde, Türkiye'nin Liderlik Rolünün Öne Çıkartıldığını Belirtti. Habere Göre Türkiye'deki Ekonomik Durum Övüldü Ve Bunun Ab'ye De Yardımcı Olabileceği Belirtildi. Bunun Yanında; Bu Ülkenin Bölgesel Jeostratejik Rolü Övüldüğü, Dış Konularda Ab İle Diyaloğun Güçlendirilmesi Gerektiği Vurgulandı. Ayrıca Türkiye'nin Afrika Ve Asya'da Ve Özellikle Arap Baharı'nda Oynadığı Rol Övüldü.
haravgi; "Ab: 'Türkiye Kıbrıs'a Karşı Tehditten Kaçınsın'... Başkan Hristofyas'ın Girişim Ve Protestolarına Fiili Karşılık" Başlığını Kullandı.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Doğu Akdeniz'de "Münhasır Ekonomik Bölgesi" İlan Ettiği Bölgede Hidrokarbon Aramaları Yapan Rum Tarafına Yönelik Uyarıları Nedeniyle Ab'nin Önümüzdeki Zirve Kararı İle Türkiye'ye Sert Nota Verilmesi Yönündeki Girişiminin Sonuç Getirdiğini Savundu.

gazete Ayrıca, "Avrupa Konseyi'nin İlk Kez, Türkiye'nin Ek Protokol'ü Uygulamasının Türkiye'nin Ab Üyelik Müzakerelerine Önemli İvme Kazandıracağı İfadesine İlk Kez Yer Verdiğini" Yazdı.

politis Haberine; "Görev Tamam... Lefkoşa Kararın İçeriğinden Memnun" Başlığını Attı. Gazete, Ab'nin Zirve Toplantısı Öncesinde, Zirveden Çıkacak Karar İçin Gece Boyunca Süren Pazarlığın Ardından; Sözde "Türk Tehditlerini Resmeden Ve Ab Dönem Başkanlığıyla İlişkileri Dondurma Açıklamalarını Şikayet Eden" Bir Karar Elde Edildiğini Yazdı.
 
7 Aralık 2011 Çarşamba 11:12
Okunma: 475
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu