Ana Sayfa » Kıbrıs » Ölümlü kazaların esas sebebi ne ?..

Ölümlü kazaların esas sebebi ne ?..

Uzmanlar, ülkede ölümlü trafik kazalarının önüne geçilememesindeki nedenler ve trafikteki eksiklikler konusunda Haberdar’a şu açıklamalarda bulundu:

 
 
Ölümlü kazaların esas sebebi ne ?..
Ülkede meydana gelen ölümlü trafik kazalarının bilançosuna bakıldığında, rakamlar dudak uçuklatacak boyutta. Kuzey Kıbrıs genelinde 2011 yılında bugüne kadar toplam 32 ölümlü trafik kazası meydana gelirken, bu kazalarda 36 kişi hayatını kaybetti.

2011 yılının ölümle sonuçlanan ilk kazası, 3 Ocak 2011 tarihinde Lefkoşa- Mağusa anayolunda alkollü araç kullanma nedeniyle meydana gelirken, son ölümlü kazası ise, 31 Ekim tarihinde aşırı sürat nedeniyle Gönyeli çemberinde yaşandı ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlandı.


En fazla ölüm süratten!

2011 yılı içinde meydana gelen ölümle neticelenen trafik kazaları istatistiklerine göre, ölümlü trafik kazalarının büyük çoğunluğu aşırı süratten meydana geldi. Ölümlü kaza verilerine bakıldığında, 36 trafik kazasından 15’i aşırı sürat nedeniyle meydana gelirken, 7 kaza da, yolun solunu tutmama nedeniyle yaşandı. Meydana gelen ölümlü kazaların, 4’ünün de alkollü araç kullanma nedeniyle gerçekleştiği görülürken, bir kısmı da kavşakta durmama ve dikkatsiz sürüş nedeni ile yaşandı. Bu ölümle sonuçlanan trafik kazalarının büyük çoğunluğu düz yolda meydana gelirken, bir kısmı da viraj ve kavşaklarda gerçekleşti.

Tek başına, çarpışma ve yayaya çarpma sonucu…

Bu kazaların oluş şekilleri, 16’i çarpışma sonucu, 14’ü ise tek başına meydana geldi. 28 Ekim tarihinde meydana gelen trafik kazası yayaya çarpma şeklinde yaşanırken, 14 Ağustos tarihinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası ise sürücünün kendi dikkatsizliği ve ihmalkarlığı sonucunda yol kenarındaki yayalara çarpması neticesinde meydana geldi.


Ölümlü kazaların nedenleri


Ülkede ölümlü trafik kazalarının önüne geçilememesindeki nedenler ve trafikteki eksiklikler konusunda Haberdar’ önemli açıklamalarda bulunan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı ve Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Ahmet Ömer Çağnan, ülke genelindeki yolların 100 kilometrenin üzerinde sürate elverişli olmadığına dikkat çekti ve sürücüleri uyardı.


TKÖD Başkanı Mehmet Avcı:

“Yollar sürati kaldırmaz”

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı da, ülkemiz trafiği ve yollarının 100 kilometrenin üzerinde sürate elverişli olmadığına dikkati çekerek; “Bu yollarda 100 kilometre bile fazladır. Yollar düzeltilmeden sürat yapılması durumunda, mutlaka kaza meydana gelir” diye konuştu.


Ülke genelinde kazaları önleyebilmek için birçok koldan çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak, sorgulanması gereken başlıca unsurun altyapı olduğunu işaret eden Avcı, yolların güvenli inşa edilmesinin önemine dikkati çekerek, yol inşa edilirken olası tehlikelerin yaratılmaması, tehlike varsa önlenmesi ve tam teşekküllü yolun yapılması gerektiğini vurguladı. Anayollarda, katılma ve sığınma şeritleri olması gerektiğini de kaydeden Avcı, şunlara dikkat çekti:


“Yol demek, düz asfalt, yeterli banket, çizgileme, aydınlatma, ortada refüj varsa bariyer yapılması, kavşakların tekrardan mutlaka düzenlenmesi, çemberlerin gözden geçirilmesi gerekir. Bunun yanında açılan kaçak tali yolların kapatılması, her yerden anayola çıkışın engellenmesi gerekir. Bunları ülke genelinde yapamasak da yol yol yapılmaya başlanmalıdır.”


“İlk etapta Gönyeli- Boğaz yolu düzeltilebilir”

“Gönyeli çemberi Boğaz arasındaki yol iki şerittir, tali yol hakkı kimseye verilmemiştir. Yolun ortasına bariyer konup, telleme yapılması lazım.” diyen Mehmet Avcı, bu yolun ilk etapta düzeltilmesi gereken yollardan olduğunu işaret etti.


“Bu yolda sürat ölüm getirmektedir”

Yine Ercan kavşağı- Yeni İskele yolunun gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Avcı, bu yolda ise, çok fazla tali yol ve viraj olduğunu ve banketlerin de yeterli genişlikte olmadığını işaret etti ve “Dolayısıyla sürat bu yolda ölüm getirmektedir” dedi.Lefkoşa’dan Dikmen’e Yakın Doğu Üniversitesi yolundan ulaşan yolun da köy yolu olduğunu ve sürate elverişli olmadığını vurgulayan Mehmet Avcı, yolun düzeltilmesi ya da yola sabit kamera konması gerektiğini söyledi.


“Giriş- çıkışlar azaltılmalıdır”

Mehmet Avcı, Girne- Alsancak yolunun da şehrin anayolu gibi olmakla birlikte adeta köy yolundan beter olduğunu söyledi ve bu yolda anayola giriş- çıkışların azaltılması gerektiğini kaydederek şöyle konuştu:Yolların affedici olması lazım, bir aracın yoldan kaçması halinde meydana gelecek bir kazanın ölümle sonuçlanmaması gerekir. Bu da banketlerin genişliği, bariyerlerin düzgün olması, kavşaklardaki büyük çarpışma ihtimallerinin düşürülmesi, anayola direk çıkışların kapatılması şart oldu.


“Dağyolu’nda ağır vasıtalar denetlenmeli”

Girne Dağyolu’nun ağır vasıtalar nedeniyle çökmeler yaparak, sürücüler için tehlike arz ettiğini kaydeden Mehmet Avcı, bu yolda asfalt kalitesinin artırılması veya ağır kamyonların denetlenmesi gerektiğini vurguladı. Avcı, limandan taş ocaklarından çıkan kamyonların yollarda polisler tarafından denetlemesi ve belirli bir limitin üzerinde ağırlıktaki vasıtaların trafiğe çıkmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.


“Çizgilerin belirgin olması şarttır”

Yaya geçitleri ile şerit çizgilerinin mutlaka koyu olması gerektiğini işaret eden Avcı, yollardaki yaya geçitleri ile çizgilerin belirgin olmadığına dikkat çekti.


“Çift şerit yollara bariyer konmalı”

Lefkoşa- Girne, Gönyeli- Girne ve Lefkoşa- Güzelyurt yoluna bariyer konması gerektiğini vurgulayan Avcı, Yeni İskele- Ercan yolunda ise burun buruna çarpışmalı kazalar meydana geldiğini söyleyerek, bu yolda da yolun genişletilmesi veya dört şeride çıkarılması gerektiğini kaydetti. Yine köy tabelalarının da yolun başına değil yoldan önce konması gerektiğini vurgulayan Avcı; “Ülkemizde tüm tabelalar yolun başına konmuştur. Bunda da sürücülerin ani yavaşlamasına ve tehlike yaratmasına sebebiyet vermektedir” diye konuştu.


“Sürücüler duyarlı olmayı öğrenmeli”

Mehmet Avcı, sürücülerin davranışlarını da düzenlemeleri gerektiğine vurgu yaparak, sürücülerin süratin yapmaması yanında, emniyet kemeri takmaları ve taktırmaları, ayrıca sürücünün viraja girerken yavaşlamayı öğrenmesi gerektiğini vurguladı.


“24 saat denetim şart”

Yolda, sürat, alkol, emniyet kemeri takmama ve kırmızıda ışıkta geçme gibi kuralları çiğneyen ve davranış bozukluğu gösteren sürücülerin ve tehlike yaratmaya meyilli insanların engellenmesi amacıyla denetlemenin önemine dikkat çeken Avcı; “Yasaların kazaları önlemeye yönelik caydırıcı kurallar içermesi gerekir. Kuralları çiğneyen sürücülerin de ayıklanabilmesi için 24 saat homojen denetleme gerekir” diye konuştu.


“100 polis, 8 polis aracı alınacak”

Trafik Hizmetleri Komisyonu’nda yollarda 24 saat devriye için, içinde kamera ve alkometrenin de olacağı 8 adet anayol devriye aracı ve 100 polis alımı kararı alındığını da anımsatan Mehmet Avcı; “Trafik kazalarının önlenmesi yönünde tüm denetimlerin yapılabileceği araçlar alınacak” dedi. Mehmet Avcı, bunun 2012 yılında hizmete geçmesinin beklendiğini kaydetti.


“Öldüren sürücüye uyuşturucu testi yapılmalı”

Özellikle ölümlü kazaların sonucunda, sürücülerde uyuşturucu testi yapılması gerektiğini de işaret eden Avcı, bu konuda Trafik Hizmetleri Komisyonu’nda yıllar önce çalışmaların başlatıldığını ancak ileriye götürülmediğini kaydetti. Sürücünün tamamen kendi dikkatsizliği ve ihmalkârlığı sonucu ölümlü kazalara sebebiyet vermesi halinde ise, sürücünün yargılanıncaya kadar teminatla serbest kalması yerinde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmasının tüm sürücüler için daha etkili bir ibret olacağı görüşünü de belirtti.


“Sürücüler bilimsel bazda ehliyet almalıdır”

Ölümlü kazalarda, sürücülerin standardı, sağlık sistemi ve ehliyet verme standardının da kazalarda etken olduğunu kaydeden Avcı, bunların bilimsel bazda yapılmadığını savundu ve “Ehliyet sınavının yazılı olmaması sınavın kalitesini zaten tartışmaya açar” diye konuştu.


KTMMOB Başkanı Ahmet Ömer Çağnan:

“Ölümlü kazaların esas nedeni sürat”

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Başkanı Ahmet Ömer Çağnan, ölümlü kazaların esas nedenini sürat olduğunu vurgularken, ülke genelinde yolların standardının yüksek olmadığına da dikkati çekti.


“Emniyet şeritleri genişletilmeli”

Yerleşim alanları ve köylere dönülecek yollarda servis yollarının yapılması gerektiğini de vurgulayan Ahmet Çağnan, anayol kenarlarında emniyet şeritlerinin de dar olduğunu vurguladı.

“Alt- üst geçit ve servis yollarına ihtiyaç var”

Çift gidiş, çift geliş bölünmüş yolların tamamlanmamış olduğunu söyleyerek, anayolların alt- üst geçit ve servis yolları ile tamamlanması gerektiğini vurgulayan Ahmet Çağnan; “Ülkemizde şuanda yapılan yolların tümü bitirilmemiştir. Ülke genelinde doğru düzgün servis yolu yoktur” dedi. Ahmet Çağnan şunlara dikkat çekti:


“Girne çevre yolunda servis yolu şart”

“Öyle yollar vardır ki, sürücü tehlikeyi göze alarak gitmek zorunda kalır veya anayola atılmak mecburiyetinde kalır. Girne’de yeni çevre yolunda, Girne’den Lapta istikametine gidileceğinde iki şeridin kros edilerek ve anayola çıkılıyor.”


“Yılmazköy yolundaki servis yolu uzatılmalı”

“Yine, Yılmazköy yolundan anayola çıkıldığında da, servis yolunun çok kısa olduğu görülüyor. Servis yolunun uzatılması ve anayola çıkışın sağlanması gerekir.” Ahmet Çağnan, yollardaki bu eksikliklerin trafikteki sürücüler için tehlike arz ettiğine dikkat çekti.


“Karpaz yoluna servis yolu ve alt- üst geçit gerekiyor”

Özellikle Mağusa- Karpaz yeni yolunda çok sıkıntı yaşanacağını da kaydeden Çağnan, yapılan betondan korkulukların alt-üst geçit olmadığı için tehlike arz ettiğini işaret etti ve “Orada kaza çok yaşanacak” diye konuştu. Yine çift şerit olan bu yolda çemberlerin de tehlikeli olduğunu ve servis yolları ve alt- üst geçitlerle trafik akışının sağlanması gerektiğini kaydeden Ahmet Çağnan; “Dikkat ederseniz o yolda her gün bir kaza vardır. Yol şantiye halindedir ve bitirilmemiştir” diye konuştu.


“Şantiye halindeki yollar tehlike yaratır”

Hamitköy ve Güzelyurt gibi yerleşim yerlerinde de devam eden şantiye çalışmalarının süresinin uzun tutulduğunu işaret eden Ahmet Çağnan, yol çalışmalarının devam ettiği yerlerde yeterli trafik işaret ve levhalarının konması gerektiğini ve şantiye halindeki yollardaki çalışmaların kısa sürede tamamlanması gerektiğini vurguladı. Karpaz yolu şantiye halinde ve ışıklandırma yok, tabela yok ve sürücü canı avucunda gider. Şantiye halindeki yollarda ışıklandırma ve tabela şarttır” diyen Ahmet Çağnan, Yılmazköy yolundaki alt- üst geçidi örnek göstererek, alt- üst geçit olmasının yolu daha emniyetli hale getirdiğini kaydetti.


“Yollar dünya standartlarında olmalı”

Çağnan, kazaların önlenebilmesi için yolların da trafiğe açılacak olan yolun tam olarak dünya standartlarına göre tamamlanması gerektiğini vurguladı.


“Çemberler elden geçirilmeli”


Tüm çemberlerin de elden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Çağnan, Alayköy yolunda ise, üç tane sığınmalı kavşak, bir de çember olduğunu ve sürücüler için bu durumun tehlike yarattığını kaydetti. Çağnan; “Ülke genelindeki tüm çemberler elden geçirilmeli” diyerek, yollarda yeterli tabela olması ve kavşaklarda aydınlatma olması gerektiğini vurguladı.


“Alayköy yolunda servis yolu şart”


Alayköy mevkiinde gece kulüplerinden araçların direk anayola çıkmasının büyük tehlike yarattığını da vurgulayan Çağnan, konu yolda bir servis yolu olması ve alt- üst geçit olması gerektiğini söyleyerek, araçların direk anayola değil de servis yoluna akabinde de alt-üst geçide çıkması gerektiğini anlattı.


8 adet yeni polis aracı alınacak

Polisin anayollarda 24 saat devriye yapması ve trafik polislerinin de denetimlerini artırması gerektiğini kaydeden Ahmet Çağnan, Trafik Hizmetleri Komisyonu tarafından 8 adet donanımlı polis aracı alımı için bütçe ayrıldığını ancak personel yetersizliğinden ötürü bir türlü hayata geçilemediğini kaydetti.


“100 KM’nin üzerinde hız yapmak öldürür”


Ülkedeki tüm yolların maksimum 100 kilometrenin üzerinde seyretmeye müsait olmadığını vurgulayan Ahmet Çağnan; “Sürücüye 100 kilometrenin üzerinde sürme hakkını kimse vermez” dedi.

Rana SARRO

 
8 Kasım 2011 Salı 15:08
Okunma: 1514
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu