Ana Sayfa » Kıbrıs » Omiru dün "meclis başkanı" olarak köşke çıktı

Omiru dün "meclis başkanı" olarak köşke çıktı

Hristofyas'ın "hükmeden meclis" endişesinin artık dayanağı var

 
 
Omiru dün
DİKO'LULAR KAROYAN'IN KAYBETMESİNDEN AKEL'İ SORUMLU TUTUYOR

MECLİS KOMİTELERİNİN SAYISINI AZALTIP PAYLAŞTILAR

Lefkoşa, 4 Haziran 11 (T.A.K.):  Rum Meclis Başkanlığı'na seçilmesi Güney'deki siyaset dünyasında önemli değişiklikleri tetikleyen Yannakis Omiru, dün Rum Başkanlık Köşkü'ne çıkarak Başkan Dimitris Hristofyas'la ilk görüşmesini yaptı.

Hristofyas hükümetinin koalisyon ortağı DİKO, parti başkanı yerine Omiru'nun adaylığını destekleyen milletvekili Zaharias Kulias'ın partiden ihraç edilmesi ve bir süreden beri devam  eden parti içi disiplinsizlik vakalarını görüşmek üzere 7 Haziran Salı günü birleştirilmiş Yürütme Bürosu ve Meclis Grubu toplantısı yapıyor.

DİKO, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Karoyan'ın meclis başkanlığı adaylığına alelacele destek belirtmesini maksatlı buldu ve Meclis Başkanlığı'nı kaybetmesinin sorumluluğunu koalisyon ortağı AKEL'e yükledi.

OMİRU DÜN MECLİS BAŞKANI OLARAK KÖŞKE ÇIKTI

Simerini, "Köşk'teki Hristofyas-Omiru Görüşmesi Çok İyi Ortamda Geçti" başlıklı haberinde, Yannakis Omiru'nun dün mecliste temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla görüşmesinin hemen ardından Başkanlık Köşkü'ne çıktığını ve Başkan Dimitris Hristofyas'la görüştüğünü yazdı.

Habere göre Omiru ve Hristofyas atılacak adımlara ilişkin ilk görüşlerini birbirlerine aktardılar. Omiru görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, hedefinin güçler ayrılığı ilkesini gözeterek Başkan ile uyumlu, normal, kurumsal işbirliği içinde çalışma olduğunu belirtti. Omiru,  "Bu, Kıbrıs halkının, Kıbrıslı vatandaşın ve Kıbrıs toplumunun çıkarınadır" dedi.

Rum Meclis Başkanlığı'nı Omiru'nun devralmasıyla Kıbrıs sorununda bu ana kadar izlenen çizgide önemli değişiklik olacağının vurgulandığına işaret eden gazete, görevi devralırken yaptığı konuşmanın ve meclis başkanı seçimi sırasında yaşananların Omiru'nun çok daha talepkar politika sinyali verdiğine dikkat çekti.

Rum yönetiminin birinci ve ikinci adamının (Hristofyas ve Omiru) ilk görüşmesinin dostane bir havada geçmesinin doğal olduğu ve bu görüşmelerin sık aralıklarla gerçekleştirilmesine karar verildiği de kaydedildi.

Haberde DİSİ ve EDEK'in "Kıbrıs sorununun kritik konularında ulusal birliğin sağlanması ve Rum tarafının müzakerelerde ilerleme istediğinin gösterilmesi için Rum ortak tezlerinin belirlenmesi" arzularını ortaya koydukları da hatırlatıldı.

HRİSTOFYAS'IN "HÜKMEDEN MECLİS" ENDİŞESİ

Politis, "Bir Hükmedici Meclisten Korkuluyor... Meclis'in Kontrolünün Kaybedilmesinden Sonra AKEL-DİKO İşbirliği Konusunda Ertesi Gün" başlıklı haberinde, Hristofyas hükümeti ve AKEL için zorlukların şimdi başlayacağını yazdı.

Gazete, Hristofyas hükümetinin görev süresinin bitmesine daha iki yıl varken iktidardakiler için sorunun, meclis başkanlığının kaybedilmesi değil Zaharias Kulias'ın da DİKO'dan ihraç edilmesinden sonra koalisyon ortağı aracılığıyla meclisin kontrolünün kaybedilmesi olduğunu vurguladı.

Haberde, seçimler sonrasında şekillenen meclis aritmetiği ile Rum meclisinin istemesi halinde hükümet bile edebileceği, Hristofyas'ın daha önce dile getirdiği "hükmeden meclis" endişesinin artık dayanağı olduğuna dikkat çekildi

"KAROYAN SALI GÜNÜ KELLE ALIYOR"

Simerini, "Marios Karoyan Salı Günü Kelle Alıyor" başlıklı manşet haberinde, meclis başkanlığı seçimlerinde kendisinin değil EDEK Başkanı Omiru'nun adaylığını destekleyen Mağusa Milletvekili Zaharias Kulias'ı partiden ihraç etmek, son zamanlarda cereyan eden parti içi disiplinsizlikleri (Yunuslar olarak adlandırılan, DİKO içerisindeki Karoyan'a muhalif grup) görüşmek üzere DIKO Başkanı Karoyan'ın Yürütme Bürosu ile Meclis Grubu'nun 7 Haziran Salı günü toplantıya çağırdığını bildirdi.

Haberde, Karoyan'ın "dönek milletvekili" olarak nitelediği Kulias'ı partiden ihraçta kararlı olduğunu ancak ihraç edilecekler arasında adı zikredilen Parti Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis konusunun bir daha düşünülmekte olduğu, çünkü Kolokasidis'in ihraç edilmesinin partinin liderlik piramidinde kontrol edilemeyecek çok ciddi gelişmelere neden olabileceği hatta Karoyan'ın koltuğunun bile kuşkulu olabileceği belirtildi.

"BENİM ELİMDE BAYRAK VAR, ONLARIN ELİNDE DİREĞİ"

Aynı gazete, meclis başkanlığı seçimlerinde kendi parti başkanı yerine Omiru'yu destekleyen DİKO Mağusa Milletvekili Zaharias Kulias'ın RİK'e yaptığı açıklamada, DİKO içerisinde bir AKEL'ci grup bulunduğunu söyleyerek Karoyan'ı istifaya çağırdığını haber verdi.

Habere göre, Marios Karoyan'ı DİKO başkanı olarak hiçbir iş yapmamakla ve o koltuğa layık olmamakla suçlayan Kulias, "Marios'un yapacağı en büyük hizmet istifa etmektir. Karoyan'ı DİKO Başkanı olarak tanımıyorum" ifadelerini kullandı.

AKEL'i de DİKO'nun içişlerine karışmakla suçlayan Zaharias, DİKO içerisinde bir AKEL'li grup bulunduğunu belirtti ve Athina Kiriakidu ile Angelo Votsi'nin adını sıraladı. Kulias, kendisine "dönek" denildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Asıl dönek kendileridir. DİKO ilke ve değerlerinden uzaklaştılar, kendilerine ve bu ülkenin tarihine karşı sorumludurlar. Benim elimde bayrak var, onların elinde bayrak direği"

DİKO'LULAR KAROYAN'IN KAYBETMESİNDEN AKEL'İ SORUMLU TUTUYOR

Alithia, "DİKO'da Meclis Başkanlığının Kaybedilmesi Nasıl Yorumlanıyor... AKEL'den Hoşnutsuzluk" başlıklı manşet haberinde; DİKO'da, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun alelacele adaylığına destek vererek Karoyan'a büyük zarar verdiği düşüncesinin hâkim olduğuna işaret etti.

Habere göre DİKO'da, AKEL'in bu hareketinin Karoyan'ın başkalarıyla anlaşma yapmasını engellediği ve aynı zamanda DİSİ'nin Karoyan'ın adaylığını desteklemesine olanak tanımadığı, çünkü Karoyan'ın artık "hükümetin adayı" göründüğü yorumları yapılıyor.

Marios Karoyan'ın dün soğukkanlı görünmeye çalıştığını ancak, meclis başkanlığını kaybetmekten dolayı oldukça rahatsız olduğuna dair bilgiler bulunduğunu yazan gazete,  başarısızlığını tamamen Zaharias Kulias'ın tavrına bağlayan Karoyan'ın, Omiru'ya destek ve yardıma hazır olduğunu açıklamasına rağmen yeni meclis başkanını "döneklik ürünü" olarak nitelediğine dikkat çekti.

Zaharias Kulias'ın kendisine yönelik sert eleştirileri dün düzenlediği basın toplantısında yanıtladığını belirten gazete, Kulias'ın "Omiru'nun seçilmesi DİKO'yu AKEL'e esaretten kurtardı.  Marios Karoyan'a ulusal çıkarlar nedeniyle oy vermedim" dediğine dikkat çekti.

MECLİS KOMİTELERİNİN SAYISINI AZALTIP PAYLAŞTILAR

Alithia, "Komiteler Azaltıldı, DİSİ Kârlı Çıktı" başlıklı haberinde, Yannakis Omiru başkanlığında dün toplanan "seçim komitesi"nde meclisindeki komitelerin sayısının 20'den 16'ya indirilmesine karar verildiğini; seçimlerden en büyük parti olarak çıkan DİSİ'nin bu komitelerin 6'sının başkanlığını aldığını haber verdi.

Gazete, meclis komitelerinin paylaşıldığı dünkü toplantıdan, meclisteki küçük partilerin de memnun ayrıldığını, çünkü ilk kez dönüşümlü olmak kaydıyla komite başkanlığı verildiğini yazdı.

Habere göre, daha önce Hukuk, Denetim, Eğitim, Sağlık, Ticaret ve İçişleri komitelerinin başkanlıklarına sahip olan DİSİ; dün itibarıyla Ticaret, Hukuk, Eğitim, Denetim, Sağlık, Dışişleri ve Avrupa Konuları komitelerinin (Dışişleri ve Avrupa Konuları komiteleri birleştirildi) başkanlıklarını elde etti.

Önceki dönemde Tarım, Cürümler, İçişleri, Fırsat Eşitliği, Çevre,  Göçmenler ve Çalışma komitelerinin başkanlıklarını yürüten AKEL ise, dün itibarıyla iki başkanlığını kaybetti. AKEL, Tarım, Çalışma, Göçmenler ve Çevre komitelerine başkanlık edecek.

DİKO, geçen dönem Maliye, İnsan Hakları, Ulaştırma ve Avrupa Konuları komitelerine başkanlık ederken; dün itibarıyla Maliye, İnsan Hakları ve Ulaştırma komitelerini aldı.

EDEK'in Savunma Komitesi başkanlığını "tapusunda" gibi gördüğü ve her zaman sadece bu komitenin başkanlığını talep ettiği; daha önce olduğu gibi dün de bu komiteyi aldığı haber verildi. Ancak bu sefer komite başkanlığı Omiru'da değil ya Yorgos Varnavas ya Nikos Nikolaidis veya Fidias Sarikas'ta olacak.

Diğer partilerde kalan tek komite Kurumlar Komitesi. Bunun başkanlığını da 3 yılığına EURO.KO, geriye kalan 2 yıl da Ekologlar ve Çevreciler hareketi yürütecek.

Gazete, Meclis Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü makamına EDEK Merkez Komite Sekreteri Andonis Kutalianos'un getirileceğini, dünkü seçim komitesi toplantısına katılan Kutalianos'un Omiru'nun yanında oturduğunu vurguladı.

Haberde, Zaharias Kulias'ın DİKO Meclis Grubu'ndan ihraç edilmesi dolayısıyla Meclis Genel Müdürlüğü mevkiinin düne kadar resmen açıklanmadığı, Kulias'ın daha önce Meclis Bayındırlık ve Ulaştırma Komitesi başkanlığı yaptığı ancak şu anda grup üyesi bile olmadığı kaydedildi.

(ŞA/GÜR)

*********

 
4 Haziran 2011 Cumartesi 16:02
Okunma: 595
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu