Ana Sayfa » Kıbrıs » Omiru meclis başkanı seçildi, siyasi sahne yıkıldı

Omiru meclis başkanı seçildi, siyasi sahne yıkıldı

Kulias diko meclis grubu'ndan çıkarıldı, partiden ihracı için yürütme kurulu toplanacak.

 
 
Omiru meclis başkanı seçildi, siyasi sahne yıkıldı
İHRAÇ EDİLECEKLER ARASINDA KOLOKASİDİS'İN ADI DA GEÇİYOR

OMİRU RUM MECLİS BAŞKANI OLARAK YAPTIĞI İLK KONUŞMASINDA TÜRKİYE'YE VE "ONU CESARETLENDİREN VEYA MÜSAMAHA GÖSTERENLERE" MESAJ GÖNDERDİ

HRİSTOFYAS, OMİRU'YU BUGÜN KÖŞKTE KABUL EDİYOR

Lefkoşa, 3 Haziran 11 (T.A.K.): Rum tarafında 22 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin ardından belirlenen yeni meclis, dünkü toplantısında başkanını seçti. Yapılan oylamanın 3'üncü turunda kendi partisi EDEK'in, DİSİ'nin, EURO.KO'nun ve DİKO Milletvekili Zaharias Kulias'ın oyunu alan EDEK Başkanı Yannakis Omiru yeni meclis başkanı oldu.

Rum gazeteleri manşete çektikleri haberlerinde yeni meclis oluşumunun dün, en yaşlı üye olan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında toplandığını ve yeni üyelerin "Anayasa'ya, ondan kaynaklanan yasalara ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün idamesine inanç ve saygı ile bağlılığımı resmen teyit ederim" ifadesiyle yemin ettiklerine işaret ettiler.

Gazeteler 3 tur süren ve Omiru'nun zaferle çıktığı oylamanın ardından toplanan DİKO Meclis Grubu'nun, Kulias'ı meclis grup üyeliğinden çıkarttığına işaret ederek, Omiru'nun bu mevkiye gelmesinin AKEL-DİKO koalisyonunda ve yeni bir parti içi krize giren partisi DİKO'da "hayra alamet olmayan yeni gelişmelerin habercisi" olduğuna dikkat çektiler.

EKOLOGLAR ÜÇÜNCÜ TURDA OYLAMAYA KATILMADI, SONUCU KULİAS'IN OYU BELİRLEDİ

Fileleftheros "Omiru DİKO İçin Odyssea... Sonucu Kulias Belirledi, Demokratik Parti'de Ok Yaydan Fırladı" başlıklı manşet haberinde Meclis Başkanlığı seçiminin gerçekleştiği dün, kendi parti başkanı (Karoyan) yerine Omiru'ya oy veren Zaharias Kulias'ın meclise "dostları ve destekçilerinin eşliğinde, korumayla" gittiğini yazdı.

Gazeteye göre dünkü Rum Meclisi Genel Kurulu'nda yapılan üçüncü tur oylamada başkanlık görevine EDEK (muhalefet) Başkanı Yannakis Omiru getirildi. Omiru kendi partisinin, DİSİ'nin, EURO.KO'nun ve DİKO Milletvekili Zaharias Kulias'ın oyunu aldı. Aynı mevki için yarışan eski Meclis (ve DİKO) Başkanı Marios Karoyan'ın, Kulias hariç kendi partisinin ve hükümet ortağı AKEL'in oyları ipi göğüslemesine yetmedi. Omiru Kulias'ın oyuyla birlikte 28, Karoyan 27 oy aldı; Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis üçüncü tur oylamaya katılmadı.

KAROYAN PARTİ İÇİNDE TEMİZLİK HAREKÂTI BAŞLATTI

Gazete DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın oylamanın hemen ardından DİKO Meclis Grubu'nu topladığını ve kısa prosedürler uygulayarak Kulias'ı grup üyeliğinden çıkardığını, Zaharias Kulias'ın DİKO'dan atılmasına ise, bugün veya yarın toplanacak Yürütme Kurulu tarafından karar verileceğini, Karoyan'ın parti içerisinde "temizlik yapmakta" kararlı göründüğünü yazdı.

Politis "Marios Karoyan 'Dönekleri' Yürütme Bürosu'na Götürüyor... Temizlik Başladı... Zaharias Kulias Meclis Grubundan Çıkarıldı" başlıklı manşet haberinde DİKO'lu milletvekilleri Andonis Andoniu ve Nikolas Papadopulos'un; Kulias'ın meclis grubundan çıkarılması konusunda çekimser kaldıklarını, parti içi temizlik prosedüründe de aynı tavrı sergilemelerinin beklendiğini yazdı.

Gazete Marios Karoyan'ın "döneklere" müsamaha göstermeyeceği, önümüzdeki günlerde ve büyük ihtimalle cumartesi günü (yarın) DİKO Yürütme Kurulu'nun toplanarak Zaharias Kulias'ın ve parti içinde Karoyan'ın adaylığına itiraz eden Yorgos Kolokasidis'in (milletvekili seçilememişti) partiden ihracına karar vermesinin beklendiğini, ikinci aşamada da Merkez Komite'nin toplanıp yeni başkan yardımcısını belirleyeceğini kaydetti.

OMİRU'NUN SEÇİLMESİNDEN SONRA YENİ DENGELER

Alithia "Sahnenin Yıkılışı... Omiru'nun Seçilmesi Ne Değiştiriyor, Yeni Dengeler"  başlıklı manşetinde Rum Meclis Başkanlığı'na Omiru'nun seçilmesinin Rum siyasi yaşamında "zelzeleye"" neden olduğunu; ilk değişikliğin ise, meclis başkanlığı mevkiin son yılarda ilk kez muhalefetin eline geçmesi olduğunu yazdı.

Habere göre bu mevkiye Omiru'nun gelmesiyle Hristofyas'ın koalisyon hükümetinin yasa tasarılarını meclisten kesintisiz geçirme olanağı kısıtlandı. Karoyan'ın yenilgiye uğraması Hristofyas'ı; Karoyan'ın DİKO içerisindeki yerini güçlendirmek maksadıyla bu partiye daha fazla bakanlık vermek için çok yakında bir kabine değişikliğine gitmeye zorluyor. Hristofyas'ın bu mantıktaki hareketinin DİKO ile olan işbirliğini koruyup güçlendirebileceğini, ancak DİKO'da perde gerisinde yoğun şekilde saptanan parti içi muhalefet nedeniyle Karoyan'ın; partisindeki tepkileri dindirmek ve "yunusların" hareketini bertaraf edebilmek için koalisyondan çekilmek gibi orta vadeli bir harekette bulunabileceği kaydediliyor.

Omiru'nun dünkü zaferinin 2013'teki yerel seçimler ve başkanlık seçimleri görüntüsü önünde bütün cephelerde uzun süreli siyasi kulislere de yeşil ışık yaktığı belirtilen haberde, DİKO içerisinde; Karoyan'ın parti başkanlığından uzaklaştırılması maksadıyla orta vadede bir kurultaya gidilmesi senaryosunun konuşulduğu, hatta bu senaryonun icrasının başladığı; Kulias ve Kolokasidis'in ihraç edilmesinin Karoyan'ın umduğu parti içi birliği sağlamaması ihtimali bulunduğu ifade edildi.

Zaharias Kulias ise; partiden ihraç prosedürü tamamlandığında, bağımsız milletvekili olarak DİKO ilkelerine bağlı hareket edeceğini, herhangi başka bir siyasi oluşumda yer almayacağını açıkladı.

Hristofyas'ın işini zorlaştırabilecek başka bir unsurun da aralık ayında yapılacak yerel seçimler olduğunu yazan gazete, o seçimlerde DİKO ile işbirliğinin sınanacağını, çünkü DİKO'luların; peş peşe yaşadıkları kayıplar dolayısıyla AKEL'li belediye başkanlarını veya muhtarları desteklemekte çok da istekli olmayacaklarını belirtti.

Habere göre Marios Karoyan; Lefkoşa Rum Belediye Başkanlığı için, Nikolas Papadopulos'un desteklediği DİSİ'li Konstantinos Yorgacis'e karşı AKEL'li Eleni Mavru'yu destekleyemeyecek, bu ve benzer olaylar koalisyon hükümetinin tutarlılığını sınayacak ve böyle bir perspektif Karoyan'ı, partisindeki kendisine yönelik itirazları yatıştırmak için koalisyondan ayrılabilir.

Gazete Hristofyas'ın ve AKEL'in DİKO ile işbirliğini her ne pahasına olursa olsun canlı tutmak isteyeceklerinin kesin olduğunu, aynı zamanda, halen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun açıklamalarında da görüldüğü üzere AKEL'in; başkanlık seçimlerinde kazanç umudu ile EDEK'e yönelik eleştirilerini "hafifleteceğini" yazdı, şunları da ekledi:

"Başkanlık seçimlerine kadar uzun siyasi süreç açısından Omiru'nun Meclis Başkanlığı'na seçilmesi yeni olgular yaratıyor. En başta; artık DİKO ve AKEL'in Meclis Başkanlığı aracılığıyla başkanlık mevkiine normal şekilde yürümelerini sağlayacak bir ittifak artık yoktur.

DİSİ'nin Omiru'yu desteklemesi gerek yerel gerek başkanlık seçimleri görüntüsü önünde işbirliğine siyasi şartları yarattığı düşünülebilir, ancak bu çok da kesin değildir. Çünkü Şubat 2013'e kadar uzun bir süre var ve bu iki partinin Kıbrıs sorunundaki politikasında ortak noktalara sahip değildir.

Kesin olan, dün Omiru'nun seçilmesi ile cereyan eden yıkılmanın, beklenmekte olan başkanlık seçimleri açısından siyaset sahnesinde çok daha kaygan bir zemin yarattığı ve gelecekteki ittifaklar konusunun henüz kesinleşmediğidir."

TÜRKİYE'YE VE "ONU CESARETLENDİREN VEYA MÜSAMAHA GÖSTERENLERE" MESAJ

Simerini "Yannakis Omiru'nun, Seçilmesinden Sonra Yaptığı İlk Konuşma" başlıklı haberinde Omiru'nun Rum Meclis Başkanı kürsüsünden yaptığı ilk konuşmada "görevi, vatanın çıkarlarına ve vatandaşlara ve Kıbrıs toplumuna hizmet hedef ve sorumluluğuyla" devralmakta olduğunu söylediğini yazdı.

Habere göre meclis başkanlığının en birinci önceliğinin; "Türk askeri işgaline son verilmesi ve halkın insan hakları ve temel özgürlüklerinin tesis edilmesi" olmaya devam edeceğini savunan Omiru şunları öne sürdü:

"Yürütülmekte olan müzakere prosedürünü durgunluğa ve çıkmaza sürükleyen süregelen Türk uzlaşmazlığı bir olgu iken; Türk suçunun oldubittilerini kabul etmemekteki ısrarımızı ve uluslar arası hukuk ve Avrupa hukuku ilkelerine dayalı demokratik, işleyebilir ve yaşayabilir ve halkımızın layık olduğu bir çözüm talep ettiğimizi ilan ediyoruz. Kıbrıs Helenizm'inin milli ve fiziki var oluşunu tehlikeye atacak bir çözüme karşı halkımızın direnişini aşacak hiçbir güç yoktur."

Omiru, Türkiye'yi ve "onun haksızlığını cesaretlendiren veya müsamaha gösterenleri", "bölgede güvenlik, barış, istikrar ve işbirliği şartlarının şekillenmesinin ön şartının yasa dışılığın kaldırılması ve Kıbrıs sorununun çözülmesi olduğunu anlamaya" çağırdı.

Yannakis Omiru, yasama organı olarak "Kıbrıs devletinin üç ana organının (Yasama-Yürütme-Yargı), güçler ayrılığı ilkesine saygı göstererek uyum içerisinde çalışması yönünde çalışacaklarını, meclisin anayasal yetki ve güçlerini koruyacaklarını" da ifade etti.

HRİSTOFYAS OMİRU'YU BUGÜN KÖŞKTE KABUL EDİYOR

Aynı gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Rum Meclisi yeni Başkanı Yannakis Omiru'yu bugün saat 12.00'de "Başkanlık Köşkü"nde kabul edeceğini haber verdi.

Gazeteye göre Hristofyas ve Omiru dün akşam da; İtalya'nın Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi Alfredo Bastianelli'nin; bu ülkenin milli günü dolayısıyla büyükelçilik konutunda verdiği davette kısa bir görüşme yaptı. Hristofyas davet çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada meclis başkanlığına seçilmesinden dolayı Omiru'yu kutladı ve kendisiyle bugün görüşeceğini açıkladı.

SİYASİLERDEN İLK TEPKİ

Haravgi de haberi manşetten "Omiru'nun Meclis Başkanlığı'na Seçilmesini Döneklik Oyu Belirledi... DİKO Meclis Grubu Olağanüstü Toplandı ve Zaharias Kulias'ı Gruptan Çıkardı" başlığıyla yansıttı.

Gazete, Omiru'nun seçilmesine siyasi partilerin ilk tepkisine yer verdiği haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun; meclis başkanlığına DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın seçilmemesinin AKEL-DİKO işbirliğini etkilemeyeceğini, hatta AKEL'in bu işbirliğinin daha da genişlemesi yönünde çalışacağını söylediğini yazdı.

Habere göre Kiprianu'ya; "Omiru'nun seçilmesinin DİSİ'nin 2013 başkanlık seçimlerine yönelik planlarını kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı" soruldu. Bu soruya yanıt vermek istemediğini söyleyen Kiprianu "Kıbrıs halkı kriterlere sahiptir ve kendi kararlarını verebilir" dedi.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Omiru'nun seçilmesi prosedürünün olması gerektiği gibi gerçekleştiğini, şimdi toparlanıp halkın sorunlarının göğüslenmesine yardımcı olacak tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. "Omiru'nun seçilmesinin başkanlık seçimlerinde DİSİ'ye yardımcı olup olmayacağı" sorusuna Anastasiadis de yanıt vermekten kaçındı ve "Seçimler bitti, şimdi herkes için iş zamanı" dedi.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris partisinin düzenleyicilik rolüne işaret ederek "EURO.KO'nun oylarıyla bu küçük değişikliği olsun getirebildik, halkın daha çok desteğiyle çok daha büyük ve derin değişiklikleri başarabileceğimize inanmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Simerini Rum Meclisi yeni Başkanı Yannakis Omiru'nun bekâr olduğuna, bu nedenle dün itibarıyla Güney Kıbrıs'ın "Second Lady"si olmadığına dikkat çekti.

(ŞA/CAN)

*************

 
3 Haziran 2011 Cuma 16:36
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu