Ana Sayfa » Kıbrıs » Önderol: 2006 yılından bu yana bu uygulama var.

Önderol: 2006 yılından bu yana bu uygulama var.

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol bazı yayın organlarında yayınlanan haberlerlerle ilgili bir kamuoyu açıklaması yaptı. Önderol, 2006 yılından bu güne makul, gerçekçi ve insani gerekçeler haricinde hiç kimseye ceza indirimi uygulamadık. Bu yöntem devleti zarar uğratmanın tam tersine yıllarca mahkeme lerde çürüyecek cezaların devlet kasasına en kısa zamanda girmesini sağlamıştır.

 
 
Önderol: 2006 yılından bu yana bu uygulama var.
Bu uygulamalarla Devlet zarar değil, fayda sağlamıştır.

Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol bazı yayın organlarında yayınlanan haberlerlerle ilgili bir kamuoyu açıklaması yaptı. Önderol, 2006 yılından bu güne makul, gerçekçi ve insani gerekçeler haricinde hiç kimseye ceza indirimi uygulamadık. Bu yöntem devleti zarar uğratmanın tam tersine yıllarca mahkeme lerde çürüyecek cezaların devlet kasasına en kısa zamanda girmesini sağlamıştır.

İşte Önderol'un yazılı açıklaması;

2011 YILINDA ÇALIŞMA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN KESİLEN İDARİ PARA CEZALARI HAKKINDAKİ SAYIŞTAY RAPORU VE BASIN HABERLERİ HAKKINDA.

63/2006 Sayılı “Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası”nın yürürlüğe girdiği 2006 yılından bu yana Sayıştay Başkanlığı tarafından ilk kez denetlenen ve 2011 yılını içeren idari para cezaları hususundaki rapor Sayıştay Başkanlığı’nın web sayfasında da yer aldığı gibi Çalışma Dairesi Müdürlüğü tarafından 2011 yılı içerisinde çoğunluğu kaçak işçilikten olmak üzere İş Yasasına aykırı diğer hususlardan da toplam 318 adet 771,877TL tutarında idari para cezası kesilmiş olup bu cezaların 541,912 TL (%70’i) tahsil edilmiş ve gününde Devlet Hazinesine yatırılmıştır.

Sayıştay Başkanlığı raporu incelendiği zaman, bu tahsil edilen cezaların 31 adetinde “Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası” 24(4) maddesine aykırı olarak, ceza belgesinin tanzim edildiği ve/veya işverene veya işyerinde çalışan bir kişiye tebliği edildiği tarihten itibaren 15 gün geçmiş olmasına rağmen yürürlükteki asgari ücretin iki katı tahsil edilmesi gerekirken tek katı olarak yasaya aykırı bir şekilde tahsil edilmiştir sonucu yer almaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çalışma Dairesi Müdürlüğü Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bu güne uygulanmakta olan ve İdari bir teamül haline gelen işverenlerin kesilen idari para cezalarına, gerek bilgilerine gelmemesi gerekçesi ile 15 gün içerisinde ödeyememiş olmaları gerekse İdare tarafından makul ve geçerli bir gerekçe ile 15 gün içerisinde ödeyememiş durumda olanlara ve bu durumlarını yazılı itiraz dilekçesi ile belirtmeleri halinde, Anayasa’nın Dilekçe hakkını düzenleyen 76’ncı maddesi gereği 30 gün içerisinde verilen yanıta müteakip idari para cezalarını ne zamana kadar kesilen miktar kadar ödeyebilecekleri yazılı olarak bildirilmiş ve idari para cezaları tahsil edilmiştir.

Bu konuda bazı basın yayın organlarında çıkan 31 adet idari para cezası tahsil edilmemiştir şeklindeki haberlerin maksatlı ve doğru olmadığını belirtmek isterim.

Kamuoyunun Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan denetim sonuçlarını doğru değerlendirebilmesi adına bu basın açıklamasını saygılarımla kamuoyunun bilgilerine sunarım.Yusuf ÖNDEROL
Çalışma Dairesi Müdürü

 
29 Aralık 2012 Cumartesi 15:22
Okunma: 1076
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu