Ana Sayfa » Türkiye » Ordu-giresun Havaalanı Temel Atma Töreni

Ordu-giresun Havaalanı Temel Atma Töreni

Türkiye'nin Denize Kurulacak İlk Havaalanı Olma Niteliğini Taşıyan Or-gi Havaalanı'nın Temeli Atıldı.

 
 
Ordu-giresun Havaalanı Temel Atma Töreni
TC İÇİŞLERİ BAKANI ŞAHİN: ''İKTİDARIYLA MUHALEFETİYLE BU GÜZELLİĞİN BİRLİKTELİĞİNDE BULUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ''


TC ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM: ''YIL 1970, DEVRİN BAŞBAKANI GİRESUNLULAR'A, ORDULAR'A BURAYA BİR HAVAALANI YAPILACAĞINI VAAT EDİYOR. ARADAN 41 YIL GEÇİYOR, 3 TANE CUMHURBAŞKANI, 11 BAŞBAKAN GELİYOR ONLAR DA VAAT EDİYOR. 30 TANE DE BAKAN DEĞİŞİYOR, BURADA DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY OLMUYOR''


Samsun, 22 Temmuz 11 (T.A.K.): Türkiye'nin denize kurulacak ilk havaalanı olma niteliğini taşıyan Ordu-Giresun (OR-Gİ) Havaalanı'nın temeli atıldı.


Havaalanının temel atma törenine, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, iki ilin valileri ve vatandaşlar katıldı.


İçişleri Bakanı Şahin, buradaki konuşmasında, yılların hayalini gerçeğe dönüştürdüklerini ifade ederek, ''Bugün Ordumuzda ve Giresunumuzda önemli bir gün, tarihi bir gün. Bugünü yıllardır bekledik, 2011 yılında daha çok bekledik. 'Temel atıldı, atılacak' diye çok konuştuk. Çok da konuşanlar oldu. Bilerek konuşan oldu, bilmeyerek konuşan oldu. İnanarak konuşan oldu, inanamayarak konuşanlar oldu. Ama bugün görüyoruz ki, karşımda bez afişler okuyorum ki herkes, iktidarıyla muhalefetiyle bu güzelliğin birlikteliğinde buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz'' dedi.


OR-Gİ Havaalanının, Ordu ve Giresun'u bir araya getirdiği gibi iki ilin var olan kardeşliğini daha da pekiştiren, güçlendiren bir görev üstlendiğini anlatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Bizi bölge insanı olarak bir araya getirdi, getiriyor. Esasen biz geçmiş asırlardan, yüzyıllardan beri hep bir, hep beraber olan insanlarız, kardeşiz. Bu toprağın öz ve asıl sahipleriyiz. Onun için sahip olduğumuz ve ilelebet sahip olma kararlılığında olduğumuz bu aziz toprağa, aziz vatana olan inancımızı ve sevgimizi ifade etmek için hep çalışıyoruz, hep inanıyoruz, hep bir arada oluyoruz, düşünüyoruz, proje yapıyoruz ve onu hayata geçirmek için hep gayret ediyoruz. Yarınlara olan inancımız sonsuz, geçmişe olan saygımız ve ilgimiz yine sonsuz. Geçmişten güç alıyoruz. Geleceğe umutla, heyecanla ve güçlü bir şekilde yürüyoruz. Bu topraklara aşkımız var.''


Bu topraklara olan aşk uğruna yollar, hastaneler, savaş uçakları, Türk uyduları yapıldığını ifade eden Şahin, bu aşk için herkesin yollara düştüğünü ve mücadele içerisinde olduğunu söyledi.


''Bugün o yolda, Gülyalı'da bir küçük moladayız. Yolumuz, yolculuğumuz, kutsal davamız, büyük yolculuğumuz, büyük Türkiye sevdamız hayırlı olsun, uğurlu olsun'' diyen Şahin,  bölgenin sanatın ve sporun yanında turizm başta olmak üzere başka alanlarda da merkez olması için havaalanının olmazsa olmaz niteliğini taşıdığını vurguladı.


Ordu ile Giresun'un ikiz kardeş, ayrılmaz ikili olduğunu dile getiren Şahin, bugün aynı zamanda bu beraberliğin temelini attıklarını ifade etti.


Şahin, havaalanının temelinin atılmasında herhangi bir gecikme olmadığını, aslında temelin Ulaştırma Bakanlığının çalışmasıyla Ocak 2011'de atıldığını söyledi.


Bakan Şahin, dayanışma ve birlik duygusu içinde bulunduğu sürece Türk milletinin çözemeyeceği sorun, yapamayacağı proje olmadığına işaret etti.


Ankara'dan Ordu'ya 2014 yılı için gidiş-dönüş uçak bileti bulunduğunu anlatan Şahin, ancak havaalanının erken bitecek olması nedeniyle bu biletlerin tarihini öne çekeceğini belirtti.


OR-Gİ Havaalanı için ''havalı bir havaalanımız oldu'' şeklinde espri yapan Şahin, iktidarları döneminde havayolunun, karayolu ulaşımı gibi sık kullanılır hale dönüştürüldüğünü, deniz üzerine kurulan bu tesisle havayolunun bir anlamda su yoluna dönüşeceğini de sözlerine ekledi.


''528 ORDU-GİRESUN HAVAALANI''


Ulaştırma Bakanı Yıldırım, tesisin temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılmasının planlandığını ancak, gündem yoğunluğu nedeniyle katılamadığını bildirdi.


Tesisin yapımının önceki yıllarda planlandığını ancak gerçekleştirilemediğini anlatan Yıldırım, ''Yıl 1970, devrin Başbakanı Giresunlular'a, Ordular'a buraya bir havaalanı yapılacağını vaat ediyor. Aradan 41 yıl geçiyor, 3 tane cumhurbaşkanı geliyor, 11 başbakan geliyor onlar da vaat ediyor. 30 tane de bakan değişiyor, burada değişen hiçbir şey olmuyor. İşte AK Parti farkı bu, işte Recep Tayyip Erdoğan farkı bu. Bir şey söylersek yaparız ama yapmayacağımız hiçbir şeyin de sözünü vermeyiz. Böyle yola çıktık, böyle devam ediyoruz. Çünkü arkamızda 74 milyon milletin duası ve desteği var'' diye konuştu.


İktidarları döneminde 15 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını anımsatan Yıldırım, Ordu'da 80 yılda 50 kilometre yol yapıldığını, iktidarları döneminde ise 56 kilometre yol inşa ettiklerini bildirdi. Yıldırım, Giresun'da 80 yılda yapılan bölünmüş yol 28 kilometreyken, 8 yılda 56 kilometre yol ilave ettiklerini kaydetti.


Karayolları bağlamında Giresun'u Şebinkarahisar'a, Sivas'a bağlayacaklarını ve Akdeniz'e ulaştıracaklarını ifade eden Yıldırım, ''Ama şimdi efsane gerçek oluyor. Bugün temeli atıyoruz. İnşallah kısa sürede de tamamlayacağız. Bu havaalanı altyapı inşaatı için yüklenicilere bir teklifim var. 528 iş gününde bu havaalanının altyapısı bitecek. 528, ilk iki rakamı Ordu'nun, son iki rakamı Giresun'un plakası. Bu havaalanı da 528 Ordu-Giresun Havaalanı'dır. Adı da böyledir, hayırlı uğurlu olsun'' dedi.


Yüklenici firmaları ''41 yıllık özlemi bir an önce gidermeye'' davet eden ve İçişleri Bakanı Şahin ile yüklenici firma temsilcilerini kürsüye çağıran Yıldırım, temsilcilerden işin 528 iş gününde tamamlanması yönünde söz aldı.


DÜRÜST


KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, bu gibi onlarca temel atılarak KKTC'nin kalkınmasına yönelik çabalar dolayısıyla Türkiye'ye ne kadar teşekkür etseler az olduğunu söyledi. ''İyi ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti var'' diyen Dürüst, güçlü bir KKTC için güçlü bir Türkiye olması gerektiğini vurguladı.


CANİKLİ


AK Parti Grup Başkanvekili Canikli ise, 3-4 yıl önce böyle bir projeye kimseyi ikna edemediklerini, o gün bir çok kişinin bu konudaki taahhüde inanmadığını ifade etti. Bugün verilen sözü yerine getirmenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Canikli, havaalanının temelinin Mart ayında atılmasının planlandığını, bu konudaki gecikmenin yıllık yolcu taşıma kapasitesinin hesaplanmasına yönelik çalışmadan kaynaklandığını anlattı. Sabırsız olduklarını, Ordu ve Giresun halkının bir an önce kendi havaalanlarından uçmak istediklerini dile getiren Canikli, ''Lütfen meramımızı iyi anlayın Sayın Bakanım. Bu sürenin kısaltılmasını istiyoruz, bekliyoruz'' dedi.


Ordu Valisi Orhan Düzgün de, havaalanı ile birlikte Süper Lig takımlarının erinmeden, hevesle bu illere geleceklerini söyledi.


Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, havaalanı ile iki şehrin kardeşliğinin pekiştiğini ifade etti.


Yüklenici firma temsilcilerinden İbrahim Çeçen de Bakan Yıldırım'ın soyadı gibi işleri yıldırım hızıyla yaptırdığını vurgulayarak, Yıldırım'ın inşaatı planlanandan daha erken yaptıracağından emin olduklarını kaydetti.


Konuşmaların ardından AK Parti Gülyalı İlçe Teşkilatınca Şahin'e portresinin yer aldığı bir tablo hediye edildi.


Havaalanının inşası dolayısıyla kupaya benzer bir vazo hediye edilmesi üzerine Bakan Yıldırım, ''Bu, peşinen Orduspor'un alacağı kupa olsun'' diye konuştu.


Daha sonra Bakanlar Şahin ve Yıldırım, AK Parti Grup Başkanvekili Canikli ile yüklenici firma temsilcileri butonlara basarak havaalanının temelini attı.


OR-Gİ HAVAALANI


Havaalanının yapım süresi boyunca yılda ortalama 500 kişi istihdam edilecek, ticaret hacmine 250 milyon lira katkı sağlanabilecek. Havaalanının işletmeye alınması ile ortalama 300 kişiye iş imkanı sağlanacak. Proje, bölgenin turizm, sanayi ve ticaretine ciddi katkıda bulunacak.


Tesis, 16 bin metrekare üzerine kurulu terminale sahip olacak. Ayrıca 15 bin metrekarelik alanda destek ünitelerinin bulunacağı tesisin terminali, yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.


Havaalanı için toplam 28 milyon 350 bin ton taş dolgu yapılacak. Toplam dolgu alanı bir milyon 770 bin metrekareyi bulacak.


(AA/ŞEB/HA) FOTOĞRAFLI


 
22 Temmuz 2011 Cuma 22:15
Okunma: 751
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu