Ana Sayfa » Kıbrıs » ÖRP, UBP'nin kapısında

ÖRP, UBP'nin kapısında

Ulusal Birlik Partisi, Özgürlük ve Reform Partisi’nin iki milletvekili ile katılımını tartışıyor. UBP içerisinde Zorlu Töre, Başbakan İrsen Küçük adına, katılıma destek veren kesimin sözcülüğüne soyunurken, Nazım Çavuşoğlu ve Hasan Taçoy isimleri ise şiddetle karşı çıkıyor.

 
 
ÖRP, UBP'nin kapısında
Taçoy ve Çavuşoğlu, Turgay Avcı’nın UBP’ye katılma teklifinin tartışmaya açılmasını ise, “Ahlaksız teklif” olarak algılıyor. Avcı’nın en zor günlerde UBP’yi terk ederek, CTP ile iktidarda bulunma uğruna partiden ayrıldığını savunan Hasan Taçoy, “ÖRP’yi aklayan UBP’liler arasında asla olmam. UBP tabanı Avcı’yı affetmedi. İrsen Bey bu yolla parti içinde korku salmak istiyor” dedi.

 

Kavga hafızalarda

ÖRP’nin kuruluş aşamasına, o dönem başkan olan Tahsin Ertuğruloğlu ile birlikte UBP büyük tepki göstermişti. Partinin genel sekreter yardımcısı olan Nazım Çavuşoğlu, “ÖRP Başkanı olarak” Meclis kürsüsüne çıkan Turgay Avcı’ya, “Yalancı adamsın, utanmaz adam, terbiyesiz köpek. Senin gibi terbiyesiz olmaz, aptal adam. Utanmaz adam, bir da utanmadan gonuşun orada, terbiyesize bak” diye seslenmişti.

Aynı oturumda, Hasan Taçoy da “Neyin cevabını verecek merak ederim. Makam sevdalısı, hangisini yalanlayacaksın” ifadelerini kullanmıştı.

 

Küçük, gelinen aşamadan rahatsız

Havadis, bu gelişmeler üzerine İrsen Küçük’e yakın bir kaynaktan bilgi aldı. Küçük’ün milletvekillerinin bir grubunun sık sık nisap sorunu çıkarmasını ve haksız taleplerle karşısına gelmesini hazmedemediğini açıkladı.

Aynı kaynak, “Sayın Küçük ya erken seçim kararı alacak ya da yeni katılımlara onay verecek. 2016’ya kadar devam kararı alındı. Ankara temasları sırasında da KKTC’de erken seçim istenmediği yönünde görüş birliğine varıldı” dedi.

 

Gökmen açık kapı bıraktı

Havadis’e konuşan Özgürlük ve Reform Partisi Başkan Yardımcısı ve İskele Milletvekili Mustafa Gökmen ise, UBP’ye katılım için açık kapı bıraktı. Konunun gündemde olduğunu gizlemeyen Gökmen, “Doğmamış çocuğa don biçilmez” diyerek, iddiaları reddetmedi. Gökmen, DP tabanının kendisini DP’de görmek istediğini ve bu yönde sık sık telkinler aldığını doğruladı ancak DP’ye dönmesi gibi bir durumun gündemde olmadığını belirtti.

UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin, “hiçbir şey olmamış gibi Turgay Avcı’nın UBP’ye gelmesinin” hoş olmayacağını düşünenler arasında. “Ön koşulsuz, pazarlık yapmadan geleceklerse gelsinler” diyen Zengin, Turgay Avcı’nın UBP tabanını çok kırdığını ve bir özür dilemesi gerektiğini de vurguladı. Parti içinde Zorlu Töre’nin bir süredir ÖRP konusunda ısrarlı olduğunu anlatan Zengin, “Zorlu Bey neden bu düşüncede bilemiyorum. Belli ki ÖRP de medyada bazı taşeronlar tutmuş ve bu konuyu UBP isteği gibi gösteriyorlar” dedi. Zengin, pazartesi günü Ankara temasları ile ilgili Başbakan İrsen Küçük’ten bilgi alacaklarını belirterek, ayrıntıları tam öğrendikten sonra bu konuda konuşacağını anlattı. “ÖRP’nin UBP’ye katılmasını iyi bir şey olarak görmüyorum ama partim bu yönde karar alırsa, elbette diyecek bir şeyim yok” diyen Zengin, “Bir tartışma var, bir yerlerde bir şeyler tartışılıyor ama daha tam çözemedim. Biz resmi olarak böyle bir davet yapmadık. Belli ki ÖRP katılmak istiyor. Göreceğiz” diyerek şaşkınlığını da gizlemedi.Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili, ÖRP’nin Ulusal Birlik Partisi’ne katılması konusunda parti içinde yoğun tepki olduğu yönündeki haberlerin gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Zorlu Töre, BRT’de konuk olduğu bir programda konuya ilişkin açıklamada bulundu. Töre, bu konunun sır olmadığını, kendisinin gerek UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, gerekse ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı’nın ağzından birçok kez bu konunun konuşulduğuna şahit olduğunu anlattı. “ÖRP’nin UBP’ye katılımı konusu bir iki yıldır gayriresmi olarak konuşuluyor. İki hafta önce konuyu parti meclisinde gündeme getirerek resmileştiren benim. Örgütleri de geziyor nabız tutuyorum. Karşı olanlar var ama söylendiği kadar değil” diyen Zorlu Töre, parti meclisinde konuyu gündeme getirdiğinde de karşı çıkanlar olduğu gibi destek verenler de olduğunu kaydetti. Töre, şimdi görevin genel başkana ve genel sekreterin, yurt dışından döndüğünde oturup konuşması ve gereken istişareden sonra genel başkan Küçük’ün ÖRP ile konuyu resmi olarak görüşmesi gerektiğini belirtti. Töre, konunun resmi olarak görüşülmesinin ardından son kararın yine parti meclisinde olduğunun altını çizdi. UBP’nin güçlenmesi için bu yönde atılacak adımın tepki gösterilecek bir durum olmadığını ifade eden Töre, “Parti başkanı, genel sekreteri ve başka arrkadaşlar da daha önce farklı partilerde çalıştılar ama bugün UBP çatısı altında birleştiler. Bu yadırganacak bir durum değil. Partimize güç verecek bir durumdur. Ulusal davada gücümüzü arttırır” dedi.UBP içerisinde muhalif isimler arasında yer alan Hasan Taçoy, İrsen Küçük’ün bu konuyu ortaya atarak, UBP içi muhalefete korku salmaya çalıştığını söyledi. Avcı’nın gelişine destek veren bazı vekillerin de erken seçim istemediğini ve bu yüzden bu şekilde davrandığını düşündüğünü anlatan Taçoy, “Turgay Avcı UBP tabanı tarafından affedilmedi. Aynı öfke devam ediyor. İrsen Bey bunu tabana anlatamaz” dedi.
Taçoy şöyle devam etti: “Ben asla ÖRP’yi aklayan UBP’liler arasında olmayacağım. Bu olaya da ret oyu vereceğim. İrsen Bey bu tartışmayı bilerek yarattı ve korku salmaya çalışıyor. UBP tabanı Avcı’yı affetmedi ve asla affedeceğini düşünmüyorum. İrsen Bey, Avcı’yı UBP’ye alırsa bunu göğüsleyemez. Hele de makam pazarlığı yapar ve Avcı, UBP’ye gelirse, İrsen Bey var olan desteğini de kaybedecek, UBP içindeki muhalefeti artıracak. İrsen Bey korku salmak istiyor.”


Özgürlük ve Reform Partisi İskele Milletvekili Mustafa Gökmen, ÖRP’nin feshedilip Ulusal Birlik Partisi’ne katılımıyla ilgili “Doğmamış çocuğa don biçilmez” sözüyle cevap verdi. Siyasi kulislerde bu konunun konuşulduğunu ancak netleşen herhangi bir konunun bulunmadığını kaydeden Gökmen, ülkede ne yapılırsa Ankara’da konuşulduğunun söylendiğini de belirtti. Gökmen, Demokrat Parti’ye geçip geçmeyeceği sorusuna ise kendisine böyle bir şey gelmediğini böyle bir konunun gündemde olmadığını söyledi. İlerisi için konuşmak istemediğini de ifade eden Gökmen, her şeyi zamana bırakmak gerektiğini vurguladı.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı ise bu konunun ülke demokrasi için utanç verici bir durum olduğunu, transferler için ise, milletvekillerinin ve partilerin hiçbir etik değeri olmadığını göstermekte olduğunu belirtti. “Birbirlerine kazık atmayı doğal görüyorlar. Bir dönem sonra bunları siyasetin bir parçası olarak görüyorlar. Günlerce sanki cinayet işlemiş gibi kan davası gibi birbirlerine Meclis’te hakaret eden milletvekilleri kişisel menfaat ilişkisi ile bir araya gelecek” diyen Çakıcı, bu konuya karışan partileri ne etik ne ahlak ne de siyasi değeri olmayan partiler olarak niteledi. ÖRP’nin UBP’den ayrılan milletvekilleri ile kurulan bir parti olduğunu söyleyen Çakıcı, ÖRP milletvekillerini ÖRP seçmeninin seçtiğini söyledi. Çakıcı, “Hiç seçmeni dikkate almadan kendi menfaatlerini düşünen kişiler bunu normal görüyor” diyerek konuyu eleştirerek bunu seçmene yapılan bir ihanet ve ülkenin demokrasisine bir darbe vurmak olarak niteledi.


Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkede demokratik bir ortamın kalmadığını belirtti. “Hangi taşın altını kaldırsanız bir yolsuzluk usulsüzlük çıkıyor” diye konuşan Adem, UBP’nin içine düştüğü durum nedeniyle nisap sağlayamamanın getirdiği sorunla böyle bir bütünleşmeye gitmek istediğini vurguladı. Adem, UBP’nin ülkenin başından gitmesi gereken bir sürece doğru gidildiğini belirterek şöyle konuştu: “Böyle bir birliktelik üstelik de birbirini yolsuzluk ve rüşvetle suçlayan ekibin bir araya gelmesi enteresan bir durum yaratmaz.” Demokrasi kırıntılarını arayan bir toplum haline geldiklerinin de altını çizen Adem, bu durumun demokrasiye katkı veya zararının olmayacağını belirtti. “Birleşmenin en önemli nedeni tamamen sandalye kavgası olarak değerlendiriyorum” diyen Adem, Nazım Çavuşoğlu’nun karşı çıktığının konuşulduğunu onun da hesabının seçimlerde İskele’de yeni bir rakip çıkmasını istememesinden dolayı olduğunu iddia etti. Adem son olarak, “İlkesel olarak bu dönem içinde UBP’nin transferleri yanlış olarak değerlendirilmelidir” şeklinde konuştu.

 
24 Mart 2012 Cumartesi 11:42
Okunma: 639
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu