Ana Sayfa » Dünya » Orsam': "kısa Ve Orta Vadede Esad Yönetimi Değişse Dahi Suriyeli Kürtlerin Bir Bağımsız Devlet Kurma Olasılığı Bulunmuyor"

Orsam': "kısa Ve Orta Vadede Esad Yönetimi Değişse Dahi Suriyeli Kürtlerin Bir Bağımsız Devlet Kurma Olasılığı Bulunmuyor"

"suriye Kürtleri, Arap Muhalefeti Tarafından Dışlanmaya Devam Edildiği Sürece Kürt Partileriya Radikalleşecek Ya Da Sahayı Pyd;ye Bırakacak".

 
 
Orsam': "kısa Ve Orta Vadede Esad Yönetimi Değişse Dahi Suriyeli Kürtlerin Bir Bağımsız Devlet Kurma Olasılığı Bulunmuyor"

"SURİYE;DE KÜRTLERİN SİSTEM İÇİNDE TUTULMASI VETÜRKİYE;YE ZARAR VERECEK BİR ORTAMIN OLUŞMAMASI İÇİNARAP ÖRGÜTLERİNİN TUTUMU HAYATİ ÖNEMDE"

Ankara, 5 Ağustos 12 (T.A.K): Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından yayımlanan "Suriye'deki Kürt Hareketleri" başlıklı raporda, Suriye;deki Arap muhalefeti ile birleşmemesi halinde Kürt partilerinin radikalleşeceği ya da sahanın PKK;nın uzantısı olan PYD;ye kalacağına dikkati çekildi. Raporda, "Suriye;de Kürtlerin sistem içinde tutulması ve Türkiye;ye zarar verecek bir ortamın oluşmaması için Arap örgütlerinin tutumu hayati önemde" denildi.

Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ORSAM Ortadoğu Danışmanı Yrd.Doç.Dr. Serhat Erkmen tarafından kaleme alınan raporda, Suriye;deki Kürt siyasi hareketi geçmişten bugüne incelenerek, Mart 2011;de ülkede başlayan rejim karşıtı hareketlerin ardından Kürt grupların attıkları adımlar mercek altına alındı.

ERBİL ANLAŞMASI İŞLEVSİZ KALDI, GÜÇ MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Raporda, Suriye;de Kürtlerin yaşadığı kuzeybatı ve kuzeydoğu bölgesinin önde gelen iki örgütü PYD ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi;nin ( SKUM) geçtiğimiz ay Erbil;de ortak hareket etme kararı almalarına rağmen kısa sürede yeniden görüş ayrılığına düştüklerine işaret edildi. Kuzey bölgelerinde 19 Temmuz;dan (Kobani;ye hakim olunması) sonra yapılan gösterilerde PYD ve SKUM tarafından ortak bayraklar açılmasına rağmen, ele geçirilen devlet dairelerinde sadece PYD flamalarının bulunduğuna, kontrol edilen bölgelerde büyük ölçüde PYD;nin sözünün geçtiğine, Erbil Anlaşması gereği yönetimin ortak olması gerekmesine rağmen pratikte buna uyulmadığına ve karşılıklı suçlamaların arttığına dikkati çekilen raporda, "Tüm bunlar taraflar arasındaki güç mücadelesinin sona ermediğini gösteriyor" tespiti yapıldı.

AYRILMA OLASILIĞI YOK

Esed yönetiminin Kürt bölgelerinden çekilmesinden sonra gündeme gelen "bağımsızlık" senaryolarına da değinilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Bölgenin toplumsal ve siyasal yapısı ile coğrafi ve demografik özellikler dikkate alındığında kısa ve orta vadede Esad yönetimi değişse dahi Suriyeli Kürtlerin bir bağımsız devlet kurma olasılığı bulunmamaktadır. Bununla birlikte 19 Temmuz sonrası yaşanan gelişmeler Suriye;de bir Kürt bölgesi oluşabileceğini ve bunun özerk ya da federal bir hal almasının mümkün olduğunu göstermektedir."

KÜRT-ARAP İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ VE TÜRKİYE

Suriye;de yaşayan diğer halklar gibi uzun süredir baskı altında olan Kürtlerin yeni bir siyasi yapıda doğrudan yer almayı istemesinin doğal bir talep olduğu kaydedilen raporda, Arap muhalefetle ilişkiler konusunda şu hususların altı çizildi:

"Suriye Kürtleri Arap muhalefet hareketleri tarafından dışlanmaya devam edildiği sürece Kürt partileri ya radikalleşmek ya da sahayı PYD;ye bırakmak durumunda kalmaktadırlar. Suriye;de Kürtlerin sistem içinde tutulması ve Türkiye;ye zarar verecek bir ortamın oluşmaması için Arap muhalefet örgütlerinin tutumu hayati önem arz etmektedir."

Ortadoğu uzmanı Erkmen'in raporunda, Türkiye'nin Suriye Kürtleri ile doğrudan ve dolaylı ilişkiler geliştirmesi ve diyaloğun artırılması tavsiyesinde bulunarak, "Türkiye PKK;nın Suriye Kürtleri arasındaki etkinliğinin daha da yayılmasını engellemek istiyorsa, Suriye Kürtlerinin yeni Suriye;de siyasal sisteme, doğru bir biçimde entegre olmasının sağlanması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

Raporda, Suriye yönetiminin Afrin ve Kobani gibi kentleri PYD'ye bırakmasına rağmen, sembolik ve stratejik önemi olan Kamışlı'dan çekilmediği, yerel güçlerin kontrolü devralmayı denediğini fakat Esed güçleriyle kısa süreli bir çatışmadan sonra bundan vazgeçtiğine dikkati çekildi.

Esed yönetiminin Kamışlı;yı da diğer bölgeler gibi PYD;ye terk etmemesinin nedenleri ise şöyle sıralandı:

"Kamışlı;nın yakın olduğu petrol yatakları nedeniyle diğer bölgelerden daha önemli olması; Kürtlerin eline geçen diğer bölgelerin hepsinde PYD zaten hakimken Kamışlı;da SKUM, PYD ve Araplar arasında göreli bir denge bulunması ve Suriye yönetiminin ardından kontrolün PYD dışındaki gruplara geçme olasılığı; Kamışlı;dan çekilmesi halinde buranın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi;nin etki sahası haline gelecek olması, bu bölgeye 1970;lerden itibaren yerleştirilen çok sayıda Arap aşiretinin Özgür Suriye Ordusu saflarına geçebilecek olması."

PYD VE "KURTARILMIŞ BÖLGELER"

Terör örgütü PKK;nın Suriye;deki uzantısı durumunda olan PYD hakkında detaylı analizlerin yapıldığı raporda, bu grubun izlediği stratejiye de ışık tutuldu.

PYD;nin rejimi devirmek isteyen muhaliflerle ortak hareket etmeyerek Esed yönetimine açıkça muhalefet eden Suriyeli Kürtleri sindirme sürecinde önemli bir aktör olduğunu ifaden eden raporda, "Esad yönetimi ile PYD arasındaki ilişkiler bugün ne tamamen bozulmuştur ne de stratejik bir ittifaktır. Esad için PYD, muhaliflerin üstelenebileceği yeni alanlar oluşmasını engellemenin araçlarından birisi olarak görülmektedir" denildi. PYD ile ilgili tespitler şöyle devam etti:

"Esad yönetimi, bugün PYD;nin kontrolünde ve kendisine karşı yeni saldırıların planlanıp yürütülmediği Kürt bölgelerini, muhalefetin veya Barzani;nin kontrolünde gelecekte kendisine daha fazla sorun yaratacak bölgelere tercih etmektedir. Şu anda Esed için Suriye;de kurtarılmış Kürt bölgelerinin olması bu bölgeler muhalefete hizmet etmediği sürece çok önemli değildir."

MESUD BARZANİ;NİN TERCİHİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani;nin Suriye;deki Kürt grupların uzlaşması için yürüttüğü çalışmaların Türkiye ile ilişkilerine etkisinin de ele alındığı raporda, son birkaç yıl içinde Iraklı Kürtler (özellikle Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi) ile Türkiye arasında gelişen yakın ekonomik ve siyasi ilişkilerin her iki taraf için de kolaylıkla bir kenara atılamayacak kadar önemli hale geldiğine vurgu yapıldı. "Iraklı Kürtler Türkiye ile geliştirdikleri bu ilişkileri Suriye;deki gelişmeler pahasına bir kenara bırakacak değildir" denilen raporda, KDP;nin ya da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Suriye;deki girişimlerini hiçbir zaman sonlandırmayacağı ancak Türkiye;nin endişelerini kısmen giderecek politikalar izlemesinin daha yüksek bir olasılık olduğu dile getirildi.

(AA/ÖZ/HA)

 
5 Ağustos 2012 Pazar 12:08
Okunma: 427
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu