Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ortak Açıklama Konusunda Son Ana Kadar Kelimeler Savaşı

Ortak Açıklama Konusunda Son Ana Kadar Kelimeler Savaşı

Lefkoşa, 15 Aralık 13 (T.a.k): Kıbrıs Rum Tarafının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Önderliğinde Ve Bm Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in Arabuluculuğuyla  Son İki Gündür Kıbrıs Sorununun Özünün Garantiye Alınması Çabası İçerisinde Kelimelerle Savaş Verdiği Belirtildi. .

 
 
Ortak Açıklama Konusunda Son Ana Kadar Kelimeler Savaşı
Politis gazetesi "Ortak Açıklamaya İlişkin Son Ana Kadar Kelimeler Savaşı- Davutoğlu El Atmadı" başlıklı haberinde, ortak açıklama konusuna ve TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun KKTC ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara yer verdi.


Gazete, Kıbrıs Türk tarafında, ortak açıklama konusunda sunulan son taslağı, şimdilik kabul etmeye hazır olmadığının da görüldüğünü savundu.


TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dün öğleden sonra, basın toplantısı çerçevesinde yaptığı açıklamada ortak açıklama konusuna değinmeksizin, üç mesaj gönderdiğini yazan gazete bu mesajların ilkinin, "Kıbrıs sorununda Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafının uyum içerisinde olduğu", diğerinin "Anastasiadis'e manevraları bırakması çağrısı", üçüncünün ise "Yunanistan Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından İngiliz mevkidaşı ve diğer Avrupalı yetkililerle de görüşeceği" mesajı olduğunu belirtti. 


Gazete aynı haberinin içerisinde, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun,  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile dün, TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nde bir araya geldiğini ve ortak açıklama taslağını ele aldığına yer verdi.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, dün ise Rum siyasi parti başkanlarıyla bir araya gelerek, parti başkanlarının önüne,  BM'nin olumlu katkısıyla, her iki tarafın yararına olan önemli iyileştirmelerin ortaya çıktığı, ortak açıklamaya ilişkin son taslağı getirdiğini belirten gazete DİSİ ile AKEL'in, taslağın içeriğini olumlu karşılamalarına karşın, Kıbrıs Türk tarafının yanıtını bekleyerek lehte veya aleyhte görüş ortaya koymadıklarını yazdı.


Habere göre taslağa itirazlar yönelten DİKO ve EDEK ise , söz konusu taslağın, Kıbrıs Rum tarafının bilindik tezlerinden vazgeçilmesini teşkil ettiğini ifade etti.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ise ortak açıklamayı analiz eden ve bugünkü koşullarla, 8 Temmuz Anlaşması, 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 ortak açıklamalar ile 18 Eylül kararı söylemini kıyaslayan 17 sayfalık bir belge sundu


Gazete ayrıca perde gerisi faaliyetlerin  devam ettiğini, ABD, İngiltere diplomatik misyonlarının ve AB yetkililerinin, iyi niyetlerini müzakerecilerin emrine sunduklarını yazdı.


Habere göre bir hükümet kaynağı, Kıbrıs Rum tarafının, uluslararası toplumun, tek ve net egemenlik konusundaki tutumundan oldukça cesaretlendiğini söyledi.


Gazete ayrıca, ortak açıklamaya ilişkin son taslakta yer alan "Statüko kabul edilemez; Çözüm, BM kararlarında ve Doruk Anlaşmalarında öngörüldüğü gibi siyasi eşitliğe dayalı, iki kesimli, iki bölgeli federasyon olacak; Kıbrıs vatandaşlığı (uyruğu) tek olacak ancak devletin tüm vatandaşları buna paralel olarak, Kıbrıs uyruğunun yerine geçmeyecek iç düzenlemeyle Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum vatandaşı olacak ; Birleşik Kıbrıs AB ve BM üyesi olacak; Tüm konuların çapraz müzakere edilmesi ve sadece üzerinde anlaşmaya varılamayanların masaya getirilmesi; Anayasa, federal yasalara hükmedecek ve kilit role sahip olacak ülke kanunlarının en üstünde olacak; Herhangi bir anlaşma referanduma sunulacak; İki müzakerecinin, güven yaratıcı önlemlere atıfta bulunarak gerekli yetkilerle donatılması ve iki müzakerecinin ayrıca Türk ve Yunan Hükümetleriyle temas için Ankara ve Atina'ya gitmesi" şeklindeki maddelere de yer verdi.


Habere göre, diplomatik kaynaklar gazeteye yaptıkları açıklamada, "Türk tarafının, Kıbrıslı Türk lidere baskı yapacağı şeklinde verilen sözlere karşın, çalışmaların olumsuz sonuçlanmasından dolayı duydukları hayal kırıklığını" dile getirdi.


Gazete aynı bilgilerin "Kıbrıs Türk liderliği gidişatına yönelik koordineli eylem üstlenecek olan Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından tüm konunun inceleneceği" şeklinde de olduğunu belirtti.


"DAVUTOĞLU'NUN ZİYARETİNİN BLAME GAME GETİRDİĞİ İDDİASI"


Alithia gazetesi, iki toplum liderinin ortak bir açıklama konusunda anlaşmaya varmasına ilişkin çabalar konusunda dün "beyaz duman" çıkmamasının yanı sıra karşılıklı sorumluluk yükleme (blame game) oyununun zirveye tırmandığını savundu.


Gazete diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, perde gerisindeki çabaların devam edeceğini, uluslararası toplumun Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin özlü diyaloğun başlamasına ilişkin çabaları terk etmeyeceğini belirtti.


Habere göre aynı kaynaklar gazeteye yaptıkları açıklamada, "BM'nin, Kıbrıs Türk tarafının tavrından sinirlendiğini, bununla birlikte Anastasiadis'in son dönemdeki tavrını olumlu ve samimi olarak addettiğini" ifade etti.


Gazete RIK'in Ankara'daki muhabiri Anna Andreu'nun dün akşam " TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Kıbrıs Türk liderliği arasındaki görüşmede Kıbrıs Rum tarafına yönelik karşı öneriler hazırlandığı" şeklinde haber yayımladığını da yazdı.


Gazete Ada'dan Cuma akşamı ayrılmaya hazırlanan ancak havalimanından geri dönen BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in yarattığı beklentilerin ve TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Atina'da Yunan mevkidaşı ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısındaki olumlu açıklamaların  aksine, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun KKTC ziyaretinin olumlu sonuç getirmediğini savundu.


ANASTASİADİS RUM SİYASİ PARTİLERLE BİR ARAYA GELDİ


Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün sabah saat 11:00'de Rum siyasi parti başkanlarıyla bir araya gelerek parti başkanlarını,  BM ile egemenlik konusundaki anlaşmazlığın nasıl aşılacağına ilişkin bazı fikirleri ele aldıkları konusunda bilgilendirdi.


Habere göre Kıbrıs Rum tarafı "bölünmez"(egemenlik) kelimesinde Kıbrıs Türk tarafı ise "çözünmez" (çözülür olmayan) kelimesinde ısrar etmektedir.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, toplantı sonunda Rum Başkanlık binasından çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı.


"İki toplum arasındaki ortak açıklama konusunda bazı iyileşmelerin var olup olmadığı" sorusuna karşılık Anastasiadis, "Kıbrıslı Türklerin veya Türklerin ileri hareketlerine ilişkin bazı kişilerin yarattıkları beklentileri ve görüşmelerden doğacak gelişmelerin neler olacağını bekleyip görmemiz iyi olacak" yanıtını verdi.


Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis ise açıklamasında Anastasiadis'in, partileri gelişmeler konusunda bilgilendirdiğini, görüşlerin ve endişelerin ortaya konduğunu ifade etti.


Stilyanidis, siyasi parti başkanlarının, gelişmeler ışığında, gerekli olması halinde, her an, yeniden toplanmaya hazır olduğunu da belirtti. 


Habere göre toplantıda siyasi parti başkanlarının yanı sıra, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos, Başsavcı Yardımcısı Rikkos Erotokritu ile Rum Başkanlık Diplomatik Büro Şefi Nikos Hristodulidis  de hazır bulundu.


STİLYANİDİS EROĞLU-DAVUTOĞLU AÇIKLAMALARINI DA YORUMLADI


Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarının diyaloğun yeniden başlaması olanaklarını sabote ettiğini ileri sürdü.


Habere göre Stilyanidis bu açıklamayı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun düzenlediği ortak basın toplantısı sırasındaki açıklamalarının ardından yazılı olarak yaptı.


Stilyanidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Kıbrıs Rum tarafının, son üç aydır, nihayetinde Kıbrıs sorununda özlü görüşmeler sürecine girebilmek için çıkmazın aşılması için mücadele verdiğini savundu.


Anastasiadis'in tezinin, müzakere zemininin mutlak bir şekilde net olması ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olması şeklinde olduğunu anımsatan Stilyanidis, bu müzakere zemini olmadan diyaloğa girilmesi durumunda, çözüm perspektifine ilişkin beklenmedik sonuçlarla bir çıkmaza sürüklenileceğini ileri sürdü.


Stilyanidis, Kıbrıs Türk tarafının, Türk tarafının yardımıyla, kabul edilemez ve uç tezlerinde ısrar göstermeye devam ettiğini iddia etti.


Mevcut koşullar altında Anastasiadis'in, sırf diyalog uğruna bir diyaloğa girmeye niyetli olmadığını söyleyen Stilyanidis, uluslararası unsurun, Doğu Akdeniz'deki jeopolitik çalkantıların yeni olgulara bağlı olarak bölgenin, barış, istikrar ve işbirliği sürecine girmesine yardımcı olmasında fayda bulunduğunu belirtti.


Stilyanidis, Kıbrıs Rum tarafının, bölgedeki istikrar ve işbirliğinin, bölgedeki tüm halkların, elbette ki Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlarla birlikte Kıbrıs halkının bütününün  faydasına olacağı inancıyla, yapıcı tutumunu sürdürmeye devam edeceğini söyledi.


Gazete ayrıca TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun açıklamalarını "Davutoğlu'ndan Eroğlu'na Mutlak Destek" başlığı altında yer verdi.


PARTİLERDEN KINAMA


Simerini gazetesi bazı Rum siyasi partilerin, açıklama yaparak  TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun KKTC'ye gerçekleştirdiği ziyareti kınadıklarını yazdı.


Habere göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos açıklamasında, Davutoğlu'nun ziyaretini "yasa dışı" olarak nitelendirdi ve bu ziyaretin, Davutoğlu'nun, Türk "uzlaşmazlığının" kalıntısını teşkil eden  açıklamalarıyla doruğa ulaştığını ileri sürdü.


Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi yaptığı açıklamada, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun KKTC ziyaretinin, Türkiye'nin uluslararası hukuku "hor görmesinin" bir göstergesi olduğunu iddia etti.


DOWNER'DEN YENİ TASLAK


Fileleftheros gazetesi, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, Kıbrıs sorunundaki çıkmaz sahnesini değiştirmek amacıyla son iki gündür uğraş verdiğini ve bu çerçevede yeni bir (ortak açıklamaya ilişkin) taslak sunduğunu yazdı.


Downer tarafından sunulan ve gazete tarafından yeni olarak addedilen taslağın içeriğinin, Kıbrıs Rum tarafının tezini kötüleştirdiğini, ayrıca içerisinde belirsiz ve çatallı ifadelerin bulunduğunu belirtti.


Gazete Downer (BM) tarafından sunulan ve anlaşmazlıklara köprü kurulmasını amaçlayan bu taslağın, dün gerçekleştirilen Anastasiadis ile siyasi parti başkanları arasındaki toplantıda ele alındığını da yazdı.


BM tarafından sunulan taslakta, egemenlik konusunun yitip gittiğini yazan gazete, bununla birlikte aynı zamanda, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un bahsettiği "dış egemenlik" söylemine izahat getirdiğini belirtti.


BM'nin belgesi temelinde, tüm BM üyesi ülkelerin faydalandığı şekilde egemenlikten bahsedildiğini belirten  gazete, BM tüzüğünün 2.maddesine göre, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan eşit olarak gelecek egemenlikten bahsedildiğini, bu ifadenin bağımsızlığa atıfta bulunduğunu bununla birlikte 2.maddenin, devletlerin ve eşit ilişkilerini tasvir ettiğini, egemenlikten bahsetmediğini belirtti.     Uluslararası Örgüt üyelerinin, federal, konfederatif devlet veya üniter oluşuma sahip olduklarının bilinmekte olduğunu belirten gazete bu ifadenin, Türk tarafının egemenliğin Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan kaynaklanacağı şeklindeki tezini desteklediğini, ayrıca bu ifadenin, belirsiz alan içerisinde Türklere, partenojenez konusunu yineleme fırsatını sunduğunu da yazdı.


Taslak içerisinde iç vatandaşlığın benimsendiğinin de açık olduğunu yazan gazete tüm vatandaşların, "Birleşik Kıbrıs" vatandaşı ve kurucu devlet vatandaşı olacağını belirtti.


Habere göre geriye kalan yetkiler konusunda ise belge, kurucu devletlerin, merkezi hükümetin sahip olmadığı, geriye kalan yetkileri yerine getireceğinden bahsediyor.


Gazete ayrıca BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, KKTC'nin tanınması karşılığını vererek, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nde dün bir araya geldiğini yazdı.


Gazete Downer'in bu davranışıyla, BM'nin ilgili kararlarını özlü olarak geçersiz hale getirdiğini savunarak Downer'in bu hareketinin tepkilere de neden olacağını ileri sürdü.


Gazete haberinde ayrıca "İlk kez bir BM temsilcisinin,  KKTC'nin tanınması çabalarına hediye vererek Türkiye'nin Büyükelçiliği'nde bulunduğu" yorumunda da bulundu.


Simerini gazetesi "Ortak Açıklamanın Var Olmadığı Görülüyor" başlıklı haberinde ortak açıklama konusunda henüz bir anlaşamaya varılamadığını belirterek, Güney Kıbrıs'ta son günlerde bir "B Planı" dedikodusunun dolaştığını yazdı.


Gazete gelen bilgilerin, ortak açıklama yerine, BM kararlarına atıfta bulunacak bazı BM açıklamalarının olabileceği yönünde olduğunu belirtti.


Simerini gazetesi ayrıca Kıbrıs sorunu dosyası adı altında, "Annan Planı'ndan ve Egemenliğin Taksiminden Ortaya Çıkan Öneriler", "Mülkler ve Kıbrıs Sorunun Çözümü" ile "Stratejik ve Müzakere Taktiği" başlıkları altında Kıbrıs sorununa değinen yorumsal haberlere de yer verdi.


ULUSAL KONSEY İLERİKİ ADIMLARA KARAR VERECEK


Kathimerini gazetesi, Kıbrıs sorununa ilişkin ileriki adımlara Pazartesi gününden itibaren Ulusal Konsey'in karar vereceğini yazdı.


Gazete ayrıca aynı haberinin içerisinde, Yunanistan'ın, Güney Kıbrıs tarafından atılan her adımdan haberdar olduğunu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un şahsen Güney Kıbrıs'ın her adımından ve  sunduğu her öneriden haberdar olduğunu belirtti.


Kıbrıs Rum tarafının sunduğu ve masada bulunan son önerinin (taslağın) ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos'un, Güney Kıbrıs'a, "Atina ve Lefkoşa'nın kırmızı çizgilerine zaten dayanan bu önerinin sonuna kadar direnmesi ve başka tavizlerde bulunmaması gerektiğini" ilettiğini yazan gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in yakın çalışma arkadaşlarından birinin "Gerçekten sınırlarımıza dayandık. Kırmızı çizgilerimizin üzerindeyiz, tek bir harf bile  tavizde bulunamayız" yorumunda bulunduğunu belirtti.


DAVUTOĞLU'NUN KKTC ZİYARETİ BAŞLIKLARI


Rum basını TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun KKTC ziyaretini şu başlıklarla aktardı.


Haravgi: "Davutoğlu'nun İşgal Altındaki Topraklardaki Temasları"


Simerini: "Türkler Her Şeyi Kendileri İçin İstiyor- Eroğlu'na Mutlak Destek"


Fileleftheros: "İşgal Altındaki Topraklarda  Türk "Büyükelçiliğinde" Davutoğlu-Downer Görüşmesi"


Politis: "Davutoğlu El Atmadı- Davutoğlu Baskı Yapmadı, Eroğlu Sabit"


Alithia: "Davutoğlu-Eroğlu Görüşmesi Dumansız"


(FK/KAR) *****************


 
15 Aralık 2013 Pazar 14:17
Okunma: 839
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu