Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "ortak Açıklama Konusunda Sürmekte Olan İstişarelere Karşın İlerleme Yok"

"ortak Açıklama Konusunda Sürmekte Olan İstişarelere Karşın İlerleme Yok"

Downer Dün Liderlerle Ayrı Ayrı Görüştü .

 
 
DOWNER'İN AÇIKLAMALARI


Lefkoşa, 11 Aralık 13 (T.A.K): Kıbrıs sorununa ilişkin ortak açıklamanın yayımlanması çabaları çerçevesinde dün gerçekleştirilen istişarelerin yoğun olduğu iddia edildi.


Simerini gazetesi, "Ortak Açıklama İçin Sürmekte Olan İstişarelere Karşın İlerleme Yok" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, özellikle egemenlik konusunda ortaya çıkan anlaşmazlığa köprü kurulması amacıyla, müdahil taraflardan geçtiğini(görüştüğünü) yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak istişarelerin sonuç vermediğini belirtti.


BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in dün gerek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis gerekse  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından  açıklamalarda bulunduğunu yazan gazete Downer'in hakim olan durumun görüntüsünü vermemeye çalıştığını belirtti.


Gazete müzakerelere yakın kaynaklardan elde ettiği bilgilere dayanarak, dünkü günün, yoğun nitelikli istişarelere ve var olan fikirlerin teati edilmesine karşın, ilerleme olarak algılanabilecek elle tutulur bir sonuç elde edilmediğini yazdı.


Rum tarafının, Downer'in, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile gerçekleştirdiği oldukça kısa görüşmesinin sonucunu, Eroğlu'nun gösterdiği tutum nedeniyle, özellikle kötü olarak yorumladığını yazan gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun sadece Kıbrıs Rum tarafının önerisini kabul etmemekle kalmadığını daha fazlasını da istediğinin görülmekte olduğunu ileri sürdü.


Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun dün yaptığı "kendisinin iyi niyet gösterdiğini ve şimdi karar alma zamanı olduğu" şeklindeki açıklaması ile kendisinin uzattığı uzlaşı elini kabul etmesi için Anastasiadis'e yaptığı çağrıya  da yer verdi.


Genel hatlarıyla egemenlik konusunun çözümlenmesi olanağının dün de görülmediğini yazan gazete bugüne ilişkin herhangi bir öngörünün ise-temaslar bugün özel temsilciler düzeyinde tekrarlanacak- müzakerelerin aldığı nitelik dolayısıyla çok riskli olduğunu da belirtti.


Türk tarafının, egemenliğin, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlardan doğacağı şeklindeki öngörünün (ortak açıklama taslağında) dahil edilmesine karşın bölünmez egemenlikteki ifadenin çıkarılmasını istediğini savunan gazete egemenliğin tek olacağından bahsedilmediğini de yazdı.


"Bölünmez"(egemenlik) kelimesinin, iki taraf arasındaki temel anlaşmazlık olduğunu yazan gazete ortak açıklama taslağında Türk tarafı açısından, "iç vatandaşlık, kurucu devletlerde geriye kalan yetkiler" gibi elverişli ifadeler bulunduğunu, partilerin bu nedenden dolayı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e endişelerini dile getirdiğini belirtti.


Gazete ayrıca Rum tarafının yazdığı ortak açıklama taslağında, Rum siyasi partiler toplantısında tepkilerin olması ve Türk tarafının buna yanıt vermemesine bağlı olarak bazı değişiklikler yapıldığına dair bilgilerin bulunduğunu da yazdı.


Amerikalıların, Kıbrıs sorununa ilişkin süreçte, hemen gelişmeler olacağı konusunda ümitli olduklarını belirten gazete "ABD'de yaşayan Rumların örgütlü bulunduğu Dünya Koordinasyon Örgütü "AHEPA'"nın Pazartesi akşamı düzenlediği bir etkinliğine(etkinliğin nerede yapıldığına dair bilgi yok) katılan ABD Büyükelçisi'nin hafta içerisinde mutabakata varılacağı şeklinde açıklama yaptığını, ABD Büyükelçisi'nin ayrıca doğal gazın çözüme ve Türkiye ile olan işbirliğine yardımcı olacağından bahsettiğini" yazdı.


Alithia gazetesi "Puslu Manzara" başlıklı haberinde, tüm tarafların, iki toplum liderinin ortak bir açıklama konusunda uzlaşmaya varması için ilişkin olarak bekleme ve endişeli konumunda olduğunu savundu.


Tüm düzeylerdeki yoğun istişarelerin dün de devam ettiğini yazan gazete Rum tarafının "belirsiz ve bulanık görüntüden" bahsettiğini bununla birlikte BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, dünkü görüşmelerinin ardından bile, durumların netleşmediğine dikkati çekti.


Habere göre bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, "sonucun ne olacağı ve bu çabanın ne zaman olacağına ilişkin öngörünün çok riskli(tehlikeli) olduğunu, topun Türkiye'de olduğunu ileri sürdü.


Aynı kaynak açıklamasında ayrıca herkesin, herkesin görüşlerini bildiğini, BM, AB ve ABD'nin artık Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in tezlerine anlayış gösterdiğini ve herkesin, "görüşlerinde olumsuz olan Kıbrıs Türk tarafına müdahalede bulunması için Türkiye'yi beklediğini" ileri sürdü.


Fileleftheros gazetesi "Açıklama İçin Yoğun Baskılar" başlıklı haberinde Türk tarafının, "tek ve bölünmez" egemenliği kabul etmemekte ısrarlı olmasına bağlı olarak ortak açıklama konusunda uzlaşmaya varılamadığını yazdı.


Buna karşın BM kanadından olan çabaların devam ettiğini yazan gazete BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, dün, tüm müdahil taraflardan konuyu en erken zamanda bitirmelerini istediğini belirtti.


Uuslararası örgütün, zaten köprü rolünü üstlenen Amerikalıların, etkin bir şekilde müdahil olmasını istediğini yazan gazete, Amerikalıların mesajının ise ortak açıklama konusunun ileriki günlerde kapanması gerektiği yönünde olduğunu yazdı.


Anahtar kelimenin, egemenlik konusunda olmaya devam ettiği yönünde bilgilerin bulunduğunu yazan gazete iyi haber alan kaynakların ise "konunun kapanması durumunda Kıbrıs sorununda hızlı gelişmelerin beklendiği" yönünde görüş ortaya koyduklarını belirtti.


Habere göre aynı kaynaklar ayrıca ortak anlaşma konusunda uzlaşmaya varılması durumunda Kıbrıs sorununun ileriki aylarda kapanabileceğinden de bahsettiler.


Gazete, ortak anlaşma konusunda uzlaşmaya varılması için tüm müdahil taraflara yönelik baskıların da yoğunlaştığını yazdı.     


DOWNER AÇIKLAMA


BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in dün yapmış olduğu açıklamalara yer veren gazete Downer'in, Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra "Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin, ortak açıklama konusunda uzlaşmaya varılmasının ardından başlayacağı ve iki taraf arasındaki görüşmelerin çok hassas bir noktada bulunduğu" şeklinde açıklamalar yaptığını anımsattı.


Habere göre Downer tüm sürecin çok hassas bir aşamada bulunduğunu belirterek, ortak açıklamanın, tüm sürecin önemli bir parçası olduğunu, iki tarafın, ortak açıklamayla rahat hissetmek istediğini söyledi.


BM'nin, müzakerelerin yeniden başlaması için ortak açıklamanın tamamlanmasına yoğunlaştığını söyleyen Downer, ortak açıklama konusunun, Pazartesi günü her iki tarafın temsilcileriyle ve "başka taraflarla"  da ele alındığını ifade etti.


BM'nin, iki taraf arasındaki anlaşmazlığa köprü kurmak için öneriler sunup sunmadığı sorusu üzerine Downer, konunun çok hassas bir aşamada olduğunu yineleyerek, " ne kadar az ayrıntı söylenirse o kadar iyidir" yanıtını verdi.


Ortak açıklamaya yakın olunup olunmadığı sorusuna ise Downer, bir oyunun söz konusu olmadığını, üstlenilen çok ciddi bir görevin söz konusu olduğunu belirterek "Görüşmeler yoğun olacak, tüm bunlar, sürecin kritik bir bölümünü teşkil ediyor, durumların nasıl gelişeceğine bakacağız" ifadelerini kullandı.


Downer'in açıklamalarına yer veren Politis gazetesi haberi "(Ortak)Açıklama Hassas Aşamada-Alexander Downer'dan Yoğun Temaslar ve Dikkatli Açıklamalar" başlıklarıyla aktardı.


Haravgi gazetesi ise haberi "Ortak Açıklama İçin Yeni Bir Şey Yok" şeklinde aktardı.


(FK/ŞEB)


 
11 Aralık 2013 Çarşamba 10:53
Okunma: 687
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu