Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ortak Açıklamada Rumların Reddettiği İfadeyi Downer Önermiş

Ortak Açıklamada Rumların Reddettiği İfadeyi Downer Önermiş

"taihsiz" Diye Nitelenen Önerideki İfade: "federal Devlet Yetkileri İki Oluşturucu Devletçikten Kaynaklanacak".

 
 
Ortak Açıklamada Rumların Reddettiği İfadeyi Downer Önermiş

"ALEKSANDER DOWNER AB'Yİ AYAĞININ İÇİNDE İSTEMİYOR, YILSONUNA KADAR ÇÖZÜM, BAHARDA REFERANDUM TEZİNE KATILIYOR"

DOWNER'IN ARTIK YETKİLERİN FEDERAL BİRİMLERE GEÇECEĞİNİN PEŞİNEN KABUL EDİLMESİ ÖNERİSİ, RUM TARAFINDA HAZIMSIZLIK YARATTI VE "KONFEDERAL KÖPRÜ KURMA ÇABASI" OLARAK GÖRÜLDÜ

AB HEMEN ÇÖZÜM VE KAMUOYUNUN HAZIRLANMASI TAVSİYELERİNDE BULUNACAK

Lefkoşa, 15 Ekim 13 (T.A.K.): Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakereler için Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in yapacağı ortak açıklamanın söylemi konusunda, Rum tarafının itiraz ettiği köprü kurucu önerinin, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer tarafından ortaya konulduğu haber verildi.

Politis "Köprü Kurma Sorunları... Anastasiadis Downer'ın Talihsiz Önerisinden Söz Etti" başlıklı haberinde Rum tarafının tepkisini çeken önerinin sahibinin Downer olduğu bilgisini, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in siyasi parti başkanlarıyla dün yaptığı görüşmeye katılan bir kaynağa dayandırdı.

"FEDERAL DEVLET YETKİLERİ İKİ OLUŞTURUCU DEVLETÇİKTEN KAYNAKLANACAK"

Edindiği bilgilere dayanarak Downer'ın önerisinde, diğer şeyler yanında, federal devlet yetkilerinin oluşturucu devletçiklerden kaynaklanacağı ifadesinin de yer aldığını belirten gazete Anastasiadis'in Rum siyasi parti başkanlarına, bu ifadenin kabul edilemeyeceğini söylediğine işaret etti, özetle şunları aktardı:

"Köprü kurucu önerinin sadece, iki tarafın ortak metinde mutabakata varma çabası prosedüründeki en yeni adım olduğu görülüyor. Bugün Kıbrıs Türk toplumunun önemli bayramlarından olan Kurban Bayramı olduğundan müzakerenin yarın veya sonraki gün devam etmesi bekleniyor.

Anastasiadis siyasi parti başkanlarına Downer'la Lefkoşa'da yaptığı görüşmeler ve Atina temasları hakkında bilgi verdi. Siyasi parti başkanları ortak açıklama konusunu tartıştı, müzakereci Andreas Mavroyannis tarafından da kısmî (Osman Ertuğ ile yaptığı görüşmeler) bilgilendirme yapıldı.

Görüşme sonrasında, ortak açıklamanın netleştirilmesindeki zorluklarla ilgili soruya karşılık Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis Kıbrıs Rum tarafının malum çözüm zemininde ısrar ettiğine işaret etti ve istişareler tamamlanana kadar sabredilmesini istedi.

Dünkü Siyasi Parti Başkanları Konseyi'nde Kıbrıslı Rum müzakereciyi destekleyecek grubu oluşturması beklenen isimler de ele alındı. Stilianidis'in basına açıkladığı üzere grupta yer alacak kişilerin hafta sonuna kadar kesinleşmesi bekleniyor.

Öğrendiğimize göre siyasi güçlerden uzman isimleri önermeleri istendi. Tartışılan toplam 6-8 isimden 4'ü Tumazos Çelebis, Panayotis Dimitriu, Hristos Kliridis ve Nikos Emiliu'dur. Görevleri çerçevesinde Başsavcı ve Başsavcı Yardımcısı da danışmanlık yapacak. Hükümet, bu kişilerin siyasi partilerin temsilcileri olduğu intibaı vermek istemese de denge kurulması ve Kıbrıs sorununda farklı düşünce ekollerinin temsil edilmesi her zaman görüş komposizyonu olarak ortaya konuluyor. Müzakerecinin grubu Mavroyannis ile sürekli temas iletişim içerisinde olacak ki bu siyasi partilerin bir çeşit gayrı resmî bilgilendirilmesi yöntemi olacak.

SİYASİ PARTİLERİN GÖRÜŞLERİ

DİKO Başkanı Marios Karoyan dünkü toplantı sonrasında yaptığı açıklamada 'öncekinin aynı olacaksa hiçbir manası yok' diyerek müzakerelerde net bir zemin olması görüşünde ısrar etti. EDEK Başkanı Yannakis Omiru partisinin, ortak açıklama tamamen kristalleşmeden (çok net ve berrak) olmadan müzakerelerin başlayamayacağı görüşünde olduğunu söylerken EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, dün yapılan bilgilendirmeden memnun olduğunu söyledi. DİSİ Başkanı Averof Neofitu daha sonra basın toplantısı düzenleyeceğini söylerken diğer parti başkanları yapılan bilgilendirmeden memnun kaldı."

Fileleftheros "Kıbrıs Sorunu Hava Boşluğunda... Müzakereler İçin Zemin Yok, Ankara ve Downer'dan Oyunlar... Müzakere Grubu İçin İsimler" başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde Kıbrıs sorununda yeni prosedürün başlamasının çok uzak göründüğünü, ortak açıklamada mutabakat sağlanamamasının planları bozduğunu ve müzakerelerin başlama zamanını uzaklaştırdığını yazdı.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in dün siyasi parti başkanlarına; Türk tarafının sadece siyasi eşitliği olan iki bölgeli federasyon şeklinde genel bir ifade kabul ettiğini, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümünü" reddettiğini ve toprağın ve Avrupa müktesebatının müzakerelerin tamamlanmasına bir hafta kala görüşülmesini istediğini söylediğini kaydetti.

RUM MÜZAKERE GRUBU VE RUM ULUSAL KONSEYİ'NİN ÇALIŞMA GRUPLARINDA YER ALACAKLARIN MUHTEMEL İSİM LİSTESİ

Gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun dün Tumazos Çelebis'in müzakere grubuna katılmayı ancak bütün grup üyeleri çözüm çerçevesini kabul ederse kabul edeceğini söylediğini yazdı, Rum Ulusal Konseyi'nin çalışma grupları için okunan isim listesini şöyle aktardı:

"Yönetim:  Panayotis Dimitriu, Kris Triandafillidis, Andonis Vasiliadis, Hristos Petru, Kostas Efstathiu, Andonis Stilianu.AB: Stavros Zenios, Lukis Lukaidis, Konstantinos Likurgos, Kipros Hrisostomidis.Toprak: Kris Triandafillidis, Themos Dimitriu, Andreas Haciraftis, Kostas Apostolidis.Mülkiyet:  Aristofanis Georgiu, Lukis Lukaidis, Kostas Apostolidis, Meri StavrinidisEkonomi: Efksentis Afksentiu, Marios Theodosiu, Panos  Paşardis, Simeon Matsis, Stavros Zenios, Sofronis Kliridis.Güvenlik: Aristos Damianu, Lukis AvgustidisVatandaşlık, Sığınma:  Andonis Vasiliadis, Ksenios Ksenopulos, Ahilleas Dimitriadis.Jeopolitik Enstitüsü de kurulacak."

"DOWNER AB'Yİ AYAĞININ İÇİNDE İSTEMİYOR"

Haberini iç sayfasında "Başlangıçtan Uzak... Downer Takvimlere Sıcak Bakıyor ve AB'yi Ayağının İçinde İstemiyor Görünüyor" başlığıyla detaylandıran gazete müzakerelerin başlaması konusunda hiçbir şeyin kesin olmadığını, Türk tarafının ortak açıklama yapılmasını istemediğini, mutabakata varılması halinde içeriğinin genel ve müphem olmasını istediğini yazdı.

Bazı üçüncü taraflar müzakerelerin başlayacağına kesin gözüyle bakıyor olsa da Anastasiadis'in dün siyasi parti başkanlarına yaptığı bilgilendirmeden, müzakerelerin başlangıcına kadar daha çok yol olduğu sonucu çıktığını kaydeden gazete özetle şunları yazdı:

"Anastasiadis 4 Ekim'deki görüşmelerinde Aleksander Downer'a ortak açıklamanın şekillendirilmesi konusunda yapılan görüşmelerle ilgili hayal kırıklığını iletti. Avustralyalı BM yetkilisi ise fazla bir şey yapamayacağını söyledi.  Ancak 7 Ekim'de gayrı resmî belge şeklinde (düşünce malzemesi) bir ortak açıklama taslağı sundu. İki gün sonra iki müzakereci BM taslağıyla ilgili görüş ve yorumlarını ortaya koydu. BM'nin gayrı resmî belgesi Türk tezlerine daha yakın görülüyor.

"YILSONUNA KADAR ÇÖZÜM, BAHARDA REFERANDUM TEZİNE DOWNER DA KATILIYOR"

Anastasiadis takvim belirlenmesi ve Kıbrıs sorununda çok taraflı konferans düzenlenmesi konusundaki Türk tezlerini reddettiğini söyledi. Türk tarafının, toprak ve Avrupa müktesebatı konularını ancak müzakerelerin tamamlanmasından önceki son hafta görüşeceğini açıkça ortaya koyduğu vurgulanıyor.  Türk tarafı çözüm zemini olarak, 'iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliği olan federasyonu' kabul ediyor, malum nedenlerden dolayı detaylardan kaçınıyor. Türkler yılsonuna kadar anlaşma ve baharda referandumu savunuyorlar, bu teze Downer da katılıyor.

Başkan Anastasiadis Aleksander Downer'a, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması tezini izah ettiğini söyledi. Downer Anastasiadis'in önünde AB'nin müdahil olmasına itiraz etmezken üçüncü taraflarla yaptığı görüşmelerde ciddi çekinceler belirtti. Anastasiadis dünkü bilgilendirmesinde Downer'a,  belgenin zemin olarak kabul edilmediğini de açıkça söylediğini anlattı."

"DOWNER KONFEDERASYON KÖPRÜLERİ KURMAYA ÇALIŞTI"

Simerini haberi manşetten "Ortak Açıklama Olmadan Müzakereler Yok... Müzakerelerin Yeniden Başlaması Ufukta Görünmüyor... Aleksander Downer Yine Olumsuz Başrol Oyuncusu" başlığıyla aktardı.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ı "konfederasyon köprüleri kurmaya çalışmakla" suçlayan gazete müzakerelerin yeniden başlaması ön hazırlıkları çerçevesinde Kıbrıs Türk tarafı ile Rum tarafının görüşleri arsındaki uçurumun varlığını koruduğunu, ortak açıklamanın Rum tarafının olmazsa olmazı olduğunu ve bu olmadan yeni bir prosedüre girmenin de bir manası olmayacağı görüşünde olduğunu yazdı.

Gazete Aleksander Downer'ın, iki tarafın görüşleri arasında köprü kurarken "prosedürü kolaylaştırmak yerine yeni engeller çıkarmış göründüğünü savunarak "diğer şeyler yanında, 'artık (arta kalan) yetkilerin, merkezi hükümet soyularak,  federal birimlere geçeceği konusunda önceden uzlaşılmasını önerdi" ifadesini kullandı, özetle şunları yazdı:

"ARTIK YETKİLERİN FEDERAL BİRİMLERE GEÇECEĞİNİN PEŞİNEN KABUL EDİLMESİNİ ÖNERDİ, RUM TARAFINDA HAZIMSIZLIĞA NEDEN OLDU"

"Sanki iki taraf arasındaki görüş ayrılığı yetmezmiş gibi Aleksander Downer'ın köprü kurma faaliyeti de kolaylaştırmak yerine engeller çıkarmış görünüyor. Downer Ertuğ ve Mavroyannis'in aralarındaki görüşmelerde ilerleme kaydedemediklerinin bilincinde (Mavroyannis dün bu konuda bilgilendirme yaptı) kısa zamanda ortak açıklamada mutabakata varmaları maksadıyla müzakereciler için düşünce malzemesi olacak bir belge hazırladı.  BM'nin masaya fikirler attığı şeklinde açıklanan, Downer'ın köprü kurma faaliyeti buydu. Ancak Downer'ın düşünce malzemesi, prosedürü kolaylaştırmadı çünkü Rum tarafında hazımsızlığa neden oldu. Downer, diğer şeyler yanında; artık yetkilerin federal birimlere, yani merkezi hükümeti soyarak, geçeceğini önerdi."

"AB HEMEN ÇÖZÜM VE KAMUOYUNUN HAZIRLANMASI TAVSİYELERİNDE BULUNACAK"

Fileleftheros "AB: Derhal Çözüm ve Kamuoyunun Hazırlanmasıyla İlgili Tavsiyeler" başlığıyla aktardığı Brüksel çıkışlı haberinde ise Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'yle ilgili İlerleme Raporu Kararları ve Strateji Belgesi'nde Kıbrıs sorununda doğrudan müzakerelerin başlaması, 'en kısa sürede' özlü konulara girilmesi ve 'hızla (swiftly) olumlu sonuç' alınması yönünde tavsiyelerde bulunmasının beklendiğini yazdı.

Gazete Komisyon'un, Kıbrıs sorununa ekspres çözüm yönündeki baskı yapma çabasına kendi taşını bu şekilde koyacağı yorumunu yaparak özetle şunları ekledi:

"Komisyon'un, 'bütün tarafları gerekli uzlaşılar konusunda kamuoyunu hazırlamaya' çağırarak Başkan Jose Manouel Barroso'nun kısa süre önce yaptığı açıklamayı yeniden üretmesi bekleniyor. Bunun paralelinde Komisyon, Strateji Belgesi'nde Türkiye ve Yunanistan'ın iki toplum müzakerecileriyle temasta b ulunmayı kabul etme 'arzularını', olumlu gelişme olarak not edecek."

(ŞA/HA)

 
15 Ekim 2013 Salı 11:16
Okunma: 796
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu