Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ortak Açıklamadan Sonra "ekspres Çözüm"

Ortak Açıklamadan Sonra "ekspres Çözüm"

Lefkoşa, 10 Kasım 13(T.a.k): Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, Geçtiğimiz Hafta Adada Gerçekleştirdiği Temasların Ana Konusunu Oluşturan "ortak Açıklama" Konusunda Kıbrıs Türk Ve Rum Taraflarının Uzlaşıya Varmaları Durumunda, Başlayacak Çözüm Müzakerelerinin "ekspres" Niteliği Taşıyacağı İddia Edildi..

 
 
Ortak Açıklamadan Sonra

Kathimerini gazetesi: "Açıklamanın Ardından Ekspres Çözüm - Başlangıcın Ardından Çözüm İçin Sprint" başlıkları altında verdiği haberinde, Downer'in geçtiğimiz hafta adada bulunduğu süre zarfında Kıbrıs Rum ve Türk taraflarıyla yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğini ancak bu görüşmeler sonrasında, tarafların kendi tezlerinde ısrarcı olduklarının görüldüğünü yazdı.

Gazete, Downer'in Kıbrıs'taki temaslarının, Ortak Açıklama konusunun Kasım ayında da gündemi meşgul edeceğini gösterdiğini belirtirken, ortak açıklama konusunda uzlaşıya varılması durumunda "çözümün yarısına ulaşılacağı" iddialarının bulunduğunu öne sürdü.

Diplomatik bir kaynağa dayandırarak gazete, tarafların ortak açıklamada anlaşmaya varmaları durumunda başlayacak çözüm müzakerelerinin "hızlı ve sonuç getirici" olmasının öngörüldüğünü ve "tek egemenlikten söz eden bir ortak açıklamanın çözümün yarısı nitelinde olacağının" düşünüldüğünü iddia etti.

SORUN "ARTIK YETKİLER"

Gazete, ortak açıklamada uzlaşıya varılmasının önündeki en büyük engelin "artık yetkiler (Residual Powers)" olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının bu unsuru sürekli ortaya koyarak ısrarla ortak açıklamada yer almasını istediğini öne sürdü.

"Artık Yetkiler" konusunda, eksi Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas döneminde sürdürülen müzakereler sırasında Kıbrıs Türk tarafıyla uzlaşıya varıldığını ve Kıbrıs Türk tarafının bu unsuru yeni başlayacak müzakerelerde garanti altına almak istediğini belirten gazete, Kıbrıs Rum tarafının ise, "Hristofyas döneminde bu konuda varılan uzlaşının güçsüz ve Kıbrıs Türk tarafı lehine olduğu düşüncesiyle ciddi itirazları olduğunu" yazdı.

ARTIK YETKİLER NE DEMEK?

Haberinde, "artık yetkiler" terimine de açıklık getiren gazete, İngilizcesi "Residual Powers" olan terimin izahatının "yetkilerin yetkisi" anlamını taşıdığını, yani "kimin kime hangi yetkiyi vereceğinin belirlenmesi" olduğunu vurguladı.

Yetkiler konusunda, Merkezi Hükümetin yetkileri/erki ile Devletçiklerin yetkileri/erkinin bulunduğunu hatırlatan gazete, ancak yetkinin kimde olduğu üzerinde anlaşmaya varılmamış bir durumun ortaya çıkması halinde konuyla ilgilenme yetkisinin/erkinin kimde olacağı ve/veya yetkiliyi kimin belirleyeceğinin tartışma konusu olduğunu belirtti.

Hristofyas döneminde yürütülen müzakerelerde, merkezi hükümetin ve devletçiklerin yetkileri dahilinde olacak konuların listelendikleri ve bu listeler dışında kalacak herhangi bir konunun ortaya çıkması durumunda, bu konuyu idare etme yetkisinin devletçiklerde olmasında uzlaşıya varıldığı vurgulandı.

Günümüzde düşünülemeyen ancak 10 yada 20 yıl sonra ortaya ne gibi unsurların çıkabileceğinin kestirilemediğini ifade eden gazete, bu sebepten ötürü "devletçiklerin, merkezi hükümet aleyhine gelişerek güçlenmesinden" bahsedildiğini, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in de bu konuyu "önemli ve daha fazla irdelenmesi gereken bir konu" olarak addederek, ortak açıklamada "kilitlenmesini" istemediğini belirtti.

Gazete, geliştirilmekte olan alternatif bir diğer düşüncenin ise, "Artık Yetkiler" teriminin kabul edilmesi ancak "yetki katalogunun yeniden düzenlenmesi ihtimalinin açık bırakılması" şeklinde olduğunu da ileri sürdü.

ÜÇ YETKİ HRİSTOFYAS-TALAT ORTAK AÇIKLAMALARINDA "YOK"

Gazete, taraflar arasında uzlaşmazlık konusu olan bir diğer unsurun bilindik üç ilke olan "Tek egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası kimlik" unsurları olduğunu, bu konuda Rum iç siyasetinde de tartışmalar bulunduğunu yazdı.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Anastasiadis'i, "bu üç ilkeyi içeren, Hristofyas-Talat ortak zeminini reddetmek, böylece bunları hiçbir zaman kabul etmeyen Eroğlu'na, bunların yeni bir ortak açıklamada yer almalarını reddetme imkanı vermekle" suçladığını ifade eden gazete, ancak Hristofyas-Talat ortak açıklamalarına bakıldığında, bu üç ilkenin bunlarda da net bir biçimde yer almadığının, "yapıcı belirsizlik" güdüldüğünün görülebileceğini iddia etti.

Gazete bu tezini savunmak için, 23 Mayıs 2008 ve 1 Temmuz 2008 tarihlerini taşıyan, Hristofyas-Talat ortak açıklamalarının "resmi çevirisi" olduğunu belirttiği açıklamaları da yayımladı.

ANASTASİADİS "DORUK ANLAŞMALARINA DENK AÇIKLAMA İSTİYOR"

Altiha gazetesi: " Hedef Doruk 'Ortak Açıklaması'" başlığı altında verdiği haberinde, Anastasiadis'in müzakerelerin başlamasından önce yapılmasında ısrar ettiği ortak açıklamanın "Makaryos-Denktaş ve Kipranu-Denktaş Doruk Anlaşmalarına eş, hatta daha üst düzeyde bir açıklama olmasını istediğini" iddia etti.

Gazete, BM'nin söz konusu ortak açıklamanın önemini kavradığını, Downer'in adadan ayrılışını ertelemesi ve ortak açıklama yapılabilmesi için büyük çaba sarf etmesinden anlaşıldığını savunurken Kıbrıs'taki BM yetkililerinin, "ortak açıklamanın başarılması durumunda çözüm sürecinde yolun yarısının alınmış olacağı ve makul konuların müzakere masasında görüşülmesine gerek kalmayacak olması sebebiyle neredeyse yarı çözümün gerçekleşeceği" değerlendirmesini yaptıklarını iddia etti.

BM'nin dün taraflara ortak açıklama konusunda görüşlerini bildirdiğini, Kıbrıs Rum tarafının bazı iyileştirmelere gittiğini ve dün akşama kadar Kıbrıs Türk tarafının da görüşlerini sunmasının beklendiğini öne süren gazete, dün gece adadan ayrılması öngörülen Downer'in, tarafların müzakerecileri Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis'le gitmeden önce son bir görüşme yapmasının bu unsura bağlı olacağını vurguladı.

ANASTASİADİS GÜVENİLİRLİĞİNİN ZARAR GÖRECEĞİNDEN ENDİŞELİ

Gazete ayrıca, Anastasiadis'in gerek BM gerekse yabancı büyükelçilerle gerçekleştirdiği temaslarda, "eğer istediği, Kıbrıslıların son 40 senedir alışageldiklerinden farklı ve çok güçlü olan şeyi almazsa, akabinde atılacak, hiç de kolay ve memnuniyet verici olmayacak adımlar konusunda kimseyi ikna edemeyeceği" uyarısında bulunduğunu yazdı.

Gazete, kamuoyunun şu anda kendisine olan güvenini kaybetmesi durumunda "gelecek olanları savunamayacağını" iddia eden Anastasiadis'in, şu anda uluslararası alanda kendisine duyulan güveni ise sarstığını, yabancıların, başkan seçilene kadar Kıbrıs sorununun gerçek çözümünü istediğine inandıkları Anastasiadis'in şu anda kafasında ne olduğu konusunda şüphe duyduklarını da yazdı.

MÜZAKERELER DÜN DE SÜRDÜ

Politis gazetesi ise, ortak açıklamada uzlaşmazlığın sebebinin, Kıbrıs Rum tarafının "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin evriminden", Kıbrıs Türk tarafının ise "partenojenezden" bahsetmesi olduğunu belirterek Anastasiadis'in artık "yapıcı belirsizliğin son bulması ve her şeyin en baştan net bir şekilde belirlenmesini" istediğini yazdı.

Gazete, Downer'in dün Mavroyannis ve Ertuğ'la ayrı ayrı görüştüğünü, ayrıca 15:00'da da ortak bir görüşme gerçekleştirdiklerini iddia ederken, ortak görüşmede her iki tarafın da ortak açıklamaya ilişkin önerilerini sunduklarını yazdı.

Kıbrıs Rum tarafının dünkü görüşmelerde, "federasyonun tek egemenliği olacağının netleştirilmesinde ısrar ettiğini, Kıbrıs Türk tarafının ise, artık yetkilere ve iki devletçiğin iç vatandaşlıklarına ilişkin net ifadelerde ısrar ettiğini" belirten gazete, müzakerelerin bu hafta da devam etmesi olasılığının olduğunu vurguladı.

Haravgi gazetesi ise, Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis'in dün yaptığı yazılı açıklamada, ortak açıklamaya ilişkin çabaların süreceğini, Kıbrıs Rum tarafının görüşmelere iyi niyetle katılmaya devam edeceğini söylediğini belirtti.

Diğer gazeteler konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Simerini: "Hiçbir Şey Açıkladılar - BM Ortak Açıklama İçin Önümüzdeki Günleri Bekliyor".

Mahi: "Anastasiadis Sağırlar Diyaloguna Hayır Diyor".

(SB/ŞEB)         

 
10 Kasım 2013 Pazar 11:44
Okunma: 930
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu