Ana Sayfa » Kıbrıs » Otelciler Birliği, Turist Memnuniyet Anketi Sonuçlarını Açıkladı

Otelciler Birliği, Turist Memnuniyet Anketi Sonuçlarını Açıkladı

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'nin (Kıtob) Kktc'ye Charter Uçuşlarla Gelen 267 Turistle Ekim Ve Kasım Aylarında Yaptığı "Turist Memnuniyeti" Anketi Sonuçları, Ülkedeki Çevre Sorunlarını Bir Kez Daha Ortaya Çıkardı. Turistlerin, En Beğenmediği Şey "Çevredeki Çöpler" Olurken, Daha İyi Hizmet İçin Neler Yapılması Gerektiği Konusunda Da Çevreyle İlgili Talepler İlk Sıraları Aldı.

 
 
Otelciler Birliği, Turist Memnuniyet Anketi Sonuçlarını Açıkladı
anket, Turistlerin Daha Çok "Deniz, Güneş, Kum", "Dinlenmek", "Tarihi Yerleri Gezmek", "Doğayı İzlemek" Amacıyla Kuzey Kıbrıs'ta Tatili Tercih Ettiğini Ortaya Koydu. Turistlerin Yüzde 95'sinin Otelde Konaklamaktan Memnun Olduğu Ve Bu Memnuniyette Çalışanların Dost Ve Güler Yüzlülüğünün İlk Sırada Geldiği Belirtildi.
kıtob, Kktc'ye Charter Uçuşlarla Gelen 267 Turistle Ekim Ve Kasım Aylarında Yaptığı "Turist Memnuniyeti" Anketi Sonuçlarını Açıkladı. Anket 185'i İngiltere, 51'i Hollanda, 16'sı Almanya Ve 15'i De Diğer Ülkelerden Gelen Turistlerle Yapıldı.

ankete Katılanların Yüzde 95'i Otelde Konaklamaktan Memnun Olduğunu Belirtirken, Yüzde 8'i Memnun Olmadığını İfade Etti Veya Yanıt Vermedi. Memnuniyet Belirtenlerin İlk Sıradaki Gerekçesi "Çalışanların Dost Ve Güler Yüzlü Olması" Olurken, Bunu Oteldeki Servisin, Çalışanların Servisinin Ve Otel Fasilitelerinin (Olanaklarının) İyi Olması İzledi.

otelciler Birliği Açıklamasında, Bu Konuyla İlgili Sonuç; "Turistler Oteldeki Çalışanlardan Memnun Olduklarını Ve Otelden Genelde Memnun Olduklarını Belirtmiştir. Ancak Diğer Kısmındaki Az Sayıda Turist Tarafından İfade Edilen Konuların Dikkate Alınması Ve Otel İle İlgili Memnuniyetin Çalışanlara İlave Konularda Da Artırılması Gerekmektedir" Şeklinde Yorumlandı.

kaldıkları Otellerden Memnun Olmayanlar, Otel Ve Fasililtelerini "Çok Kötü" Diye Niteledi. Yemeklerin Kötülüğü, Seçeneğin Az Olması, Odaların Eski - Kirli Oluşu, Eksikler, Restoranların Hijyenik Olmaması, Sahilin Reklamlarda Belirtildiği Gibi İyi Olmaması, Asansör Olmaması, Geceleri Yeterli Eğlence Olmaması, Kirlilik, Engelliler İçin İmkan Olmaması Gibi Nedenler Sıralandı.

yüzde 58'i 200 - 500 Euro Harcıyor

otelciler Birliği'nin Yaptığı Anket Sonuçlarına Göre, Turistlerin Yüzde 58'i Ülkede Kaldığı Sürece 200 -500 Euro Harcadı. Turistlerin Yüzde 25'i 500 - Bin Euro; Yüzde 10.5'i 100 - 200 Euro Ve Yüzde 6'sı Da Bin Euro Ve Üzerinde Harcadığını Ve En Çok Da, Kaldıkları Otelin Bar Ve Restoranında Harcama Yaptıklarını Söylediler.
birlik Açıklamasında, Otellerin Aktivitelerini Gözden Geçirmesi, Turistlerin Ülkenin Diğer Çekim Merkezlerini De Ziyaret Etmesi İçin Turların Cazip Hale Getirilmesi Gerektiği Vurgulandı.

"Hangi Turistik Yeri Ziyaret Ettiniz?"

ankette Turistlere Kuzey Kıbrıs'ta Ziyaret Ettikleri Yerler De Soruldu Ve En Çok Girne Yanıtı Verildi. Bu Soruya Verilen Yanıtlar Şöyle:
Girne % 40 (107 Turist); Lefkoşa % 26 (69 Turist); Bellapais % 23 (60 Turist); St Hillarion % 15 (41 Turist); Mağusa % 21 (57 Turist); Girne Limanı % 9,7 (26 Turist); Girne Kalesi % 9 (24 Turist); Karpaz % 9 (24 Turist); Salamis % 7 (19 Turist); Mavi Ev % 5,2 (14 Turist); Güzelyurt 5 Turist; Kantara 5 Turist; Vouni - Soli 5 Turist; Peninsula 4 Turist; Golden Beach 3 Turist, Karmi 3 Turist; Turtle Beach 2 Turist; Othello Kalesi 2 Turist; Buffavento 1 Turist; St Barnabas 1 Turist; Apostolos Andreas 1 Turist."
açıklamada, Bu Konuda Şu Yorum Yapıldı:

"Bu Tablo Bize, Ülkemizi Ziyarete Gelen Turistlerin En Önemli Tarihi Eserler Ve Çekim Merkezlerimizi Yeterince Ziyaret Etmediğini, Bilmediğini Göstermektedir. Girne Antik Marinanın Ve Kalenin Dahi Yeterince Ziyaret Edilmemiş Olması Anlaşılabilir Değildir. Ülkemize Gelen Her Turistin Mutlaka Görmesi Gereken Bir Yerin Dahi Geliştirilmemiş Olması Üzücüdür.

bu Sonuca Göre, İlgili Bakanlığa Ve Tüm Turizm Örgütlerine Görev Düşmektedir. Turistlerin Gelmeden, Gelirken, Geldikten Sonra Bulunacağı Her Yerde Bu Çekim Merkezleri Hakkında Bilgi Sahibi Olunmasının Sağlanması Önemlidir. Aksi Durumda, Gelen Turistlerin Ülkemizi Bir Kez Daha Ziyaret Nedeni Ortaya Konmamış Olacaktır. Çekim Merkezlerimiz Konusunda Sağlanacak Bilgi/bilinçlendirme Yeniden Gelme, O Çekim Merkezlerini Görmek İçin Talebi Doğuracaktır."

"Tatil Değerlendirmesi... Yüzde 56: Çok İyi"
ankete Katılan Turistlerin Yüzde 56'sı Kuzey Kıbrıs'ta Tatili "Çok İyi" Diye Nitelerken, Yüzde 37'si "İyi"; Yüzde 6'sı "Fena Değil", Yüzde 1'i De "Kötü" Yorumu Yaptı.
en Çok Beğenilen 3 Şey: İnsanlar, İklim, Yemekler
turistlerin Çoğu Tatilleri Boyunca En Çok Beğendikleri Üç Şeyi; "Kuzey Kıbrıs'ın İnsanları, İklimi Ve Yemekleri" Diye Sıraladı. Bunu, Tarihi Yerler İzledi.

çevre Kirliliği

en Beğenilmeyenler İse "Çevredeki Çöpler, Yeterli Çöp Kutusu Konulmaması, Sahillerin Kirli Olması" Şeklinde Belirtildi. Turistlerin Beğenmedikleri Listesinde Şunlar Da Yer Alıyor:

"Yarım Kalmış İnşaatlar, Fazla Ve Düzensiz Binalar - Yapılaşma. Kötü, Yüksek Kaldırımlar, Kaldırımlardaki Arabalar, Yollardaki Delikler, Sokak Altyapısı, Yol Çalışmalarının Düzensiz Olması, Sokak Aydınlatmalarının Kötü Olması. Yemeklerin Kötü Olması, Yeterli Yerel Yemek Olmaması, Seçenek Olmaması, İngiliz Yemeği Olmaması, Kahvaltının Kötü Olması, Yeterince Meyve Olmaması, Vejetaryen Menü Olmaması, İçeceklerin Paralı Verilmesi, Yemekle Su Verilmemesi, Kahvaltıda Yağsız Süt Olmaması, Öğlen Yemeğinde Sadece İngiliz Yemekleri Olması.
odanın Yenileme İstemesi, Otelin Yenileme İstemesi, Duş Perdesi Olmaması, Klimanın Bozuk Olması, Tv'nin Bozuk Olması, Yeterli Su Basıncı Olmaması.

tarihi Ve Turistik Yerleri Gösteren Tabelaların Olmaması, Olanların Kötü Olması, Kötü Ve Güncel Olmayan Haritaların Olması. Araba Kullanmanın Sıkıntılı Olması, Kötü Yerli Sürücülerin Bulunması, Girne Trafiğinin Kötü Olması. Sokaklarda Başıboş Köpekler Bulunması.

ısrarcı Restoran Çalışanları Olması, Restoranlarda Sigara İçilmesi, Restoran Servisinin Kötü Olması,  Restoranların İyi Olmaması. Uçuş Süresinin Fazla Olması, Direkt Uçuş Olmaması.
tv De Uluslararası Kanalların Olmaması, Uluslararası Gazetelerin Olmaması, İnternettin İyi Olmaması. Gece Yeterli Eğlencenin Olmaması, Alışveriş Yapacak Dükkanların Olmaması, Köylerde Turistlere Yönelik Aktivite Olmaması.

sabahları Otelde Gürültü Olması, Oda Temizliğinin Geç Yapılması, Havlu Servisinin İyi Olmaması, Wclerin Kirli Olması, Asansör Olmaması, Yeterince Fasilite Olmaması,  Yaşlılara Ve Engellilere Gerekli İmkanların Olmaması, Beach Clubunun Kapalı Olması Ve İnternette Bundan Bahsedilmemiş Olması. Askerin Varlığı. Otelin Sahili Olmaması,  Otelin Şehirden Uzak Olması, Otel Çevresinin Kötü Olması. Dışarıdan Yiyecek Getirmenin Yasak Olması, Pahalı Su Ve İçki Fiyatları. El İşlerinin Kalitesinin Düşük Olması.
yüzde 68'i Yine Gelecek

ankete Katılanlara "Kuzey Kıbrıs'ı Tekrar Ziyaret Edecek Misiniz?" Sorusu Da Yöneltildi Ve Yüzde 68 "Evet", Yüzde 13 "Hayır", Yüzde 27 "Belki" Yanıtını Verdi.
bu Sonuca Göre Kuzey Kıbrıs'ı Tekrar Ziyaret Etmek İsteyen Ve Ziyaret Edebileceğini Belirten Turistlerin Oranının % 95 Gibi Yüksek Bir Oran Olması Sevindirici Olduğu Kaydedildi.

"Neyin Değiştiğini Görmek İstersiniz?" -  "Çöplerin Temizlenmesi"

"Kuzey Kıbrıs'ta Neyin Değişmemesini Veya Değiştiğini Görmek İstersiniz?" Sorusuna Verilen Yanıtlarda İlk Sıraları "Çevredeki Çöplerin Temizlenmesi, Doğanın Korunması, Sahillerin Temizlenmesi" Aldı. Diğer Talepler De Şöyle Sıralandı:
"Çok Fazla İnşaat Olmaması, Daha Fazla Büyük Otel Olmaması, Daha Fazla Otel İnşa Edilmeyip Var Olanların Geliştirilmesi, Yarım İnşaatların Tamamlanması, Çok Fazla Yüksek Bina Olmaması, İmar Yasasının Düzenlenmesi, Sahil Şeridinin Korunması, Daha Fazla Plaj Olması. Şu An Olduğu Gibi Kalsın, Bozulmasın. İnsanların Misafirperverliği Değişmesin. Çok Ticari Ve Turistik Olmasın, Euro'ya Geçmesin, Güney İle Birleşmesin, Fiyatlar Pahalılaşmasın. Eski Binaların Ve Bazı Bölgelerin Doğallığının Korunması, Atmosferi Ve Yaşam Tarzı Değişmesin, Tarihi Binalar Korunsun, Kültürü Korunsun, Doğası Korunsun. Turistlere Yönelik Daha Fazla Eğlence-aktivite Olsun. Direkt Uçuş Olsun."

daha İyi Hizmet İçin Öneriler

turistler, Daha İyi Hizmet İçin Önerilerini De Şöyle Sıraladı:
"Çevrenin Temiz Tutulması Ve Çöplerin Temizlenmesi, Çöp Atana Ceza Verilmesi, Daha Fazla Çiçeklendirilmesi, Sahillerin Temizlenmesi. Otel Odalarının Yenilenmesi, Otelin Yenilenmesi, Otelin Işıklandırılması, Oteldeki Yarım İnşaatın Tamamlanması. Asansör Olması, Yaşlılara Tekerlekli Sandalye Ve Diğer İmkanların Olması. Otelde Daha Fazla Aktivite Olması, Otelde Gece Eğlence Olması, Yerel Faaliyetlerle İlgili Bilgilendirme Olması, Daha İyi Turistik Bilgi Olması, Çevre Gezi Turlarının Fazlalaşması.

Açık Büfede Daha Fazla Sıcak Yemek Seçeneği Olması, Daha İyi Yemek Olması, Otelde Yiyebilecek Daha Fazla Yer Olması, Yemeklerin Soğuk Servis Edilmemesi, Yemeklerle Su Verilmesi, Daha Fazla Yerel Restoran Olması, Daha Fazla Dünya Mutfağı Olması. Odaya/odada Kahve Servisi (Elektrikli Su Isıtıcı/kahve) Olması, Tv De Uluslararası Kanalların Olması, Odalarda Oteldeki Hizmetlerle İlgili Katalog Konulması.

daha İyi Resepsiyon Servisi, Odanın Erken Temizlenmesi Ve Müşteriden Önce Eksiklerin Kontrol Edilmesi, Oda Temizliğinin İyi Olması. Otelden Araba Kiralamanın Daha Kolay Olması Ve Bu Konuda Daha Fazla Bilgi Olması, Kiralık Arabaların Durumunun İyileştirilmesi.

otelde Depo Odası Sıkıntısı Olmaması Yollardaki Yön Levhalarının Daha İyi  Ve İngilizce Olması, Güncel Haritalar Olması. İmar Yasasının Değişmesi, Yarım İnşaatların Tamamlanması, Daha Fazla İnşaat Yapılmaması, Karpaz'ın Otel İnşa Edilerek Doğallığının Bozulmaması.
direkt Uçuş Olması, Uçuş Saatlerinin Geç Olmaması. Yolların Asfaltlanması, Kaldırımların Düzeltilmesi, Çöp Kutuları Konulması, Başıboş Köpek Ve Kedi Olmaması. Sahil Yolu İnşa Edilmesi, Daha Fazla Plaj Seçeneği Olması, Yürüyüş Yolları İnşa Edilmesi. Daha İyi Dolmuş Servisi Olması. Kültürünü Koruması. Wc'lerin Düzeltilmesi"

genel Değerlendirme

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'nin Anketle İlgili Genel Değerlendirmesi De Şöyle:
"Anket Sonuçlarının, Daha Çok Küçük Otelde Kalan Turistlerin Görüşlerini Yansıttığını Söyleyebiliriz.
anket Sonuçlarında, Turistlerin Kuzey Kıbrıs'a Gelmelerinin Nedeni Deniz, Güneş, Kum Ve Dinlenme Amaçları Üzerine Odaklanmıştır. Kuzey Kıbrıs'ın Sunduğu Pek Çok Ürüne Karşın Bu Tablo Potansiyelimizi Yeterince Kullanmadığımızı Göstermekte Veya Gelen Turistlerin Ülkemizi Yeterince Tanıtmadıklarını Göstermektedir.
bu Durumda, Bu Turistlerin Ülkemize Gelirken Bilgilendirilmeleri, Çekim Merkezlerimiz Konusunda Bilgi Sahibi Olmaları Ve Onlara Ülkemizi Bilme Fırsatı Sunmaları Önemlidir.

turistlerin Söylenenin Aksine, Ülkemizde Harcama Yaptıklarını, Charter Uçuşlarla Gelen Yabancı Turistlerin 5 Yıldızlı Oteller Dışında Otellerde Konakladıkları, Harcama Olarak 200 - 1000 Euro Düzeylerinde Harcama Yaptıklarını Göstermektedir. Bu Harcamaları İse Hem Otel Hem De Otel Dışında Yaptıkları Görülmektedir. Otel Dışında Turistlerin Harcama Yapmadıkları Argümanının İse Bu Bulgularla Ortadan Kalktığı Da Açıktır. Bizlerin Ortaya Koyduğu Bozulmamış Doğa, Önemli Tarihi Eserler Ve Destinasyonlar, Çekim Merkezlerimiz Olduğuna İlişkin Düşüncelerimize Karşın Gelen Turistlerin Bunlardan Haberdar Olmadığı, Sadece 3s Denilen Deniz, Güneş, Kum İçin Ve Dinlenmek İçin Geldikleri Anlaşılmaktadır.
bu Sonuç, Hem Bir Yandan Bize Önemli Bir Ders Verirken Bir Yandan Da Özel Ürünlerimizi Tanıtma Konusunda Yetersiz Kalındığını İşaret Etmektedir.
 
1 Aralık 2011 Perşembe 12:48
Okunma: 1035
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu