Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Üç Üyesi Arasındaki Toplantıdan Sonuç Çıkmadı

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Üç Üyesi Arasındaki Toplantıdan Sonuç Çıkmadı

Lefkoşa, 1 Mayıs 12 (T.a.k): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Üç Üyesi Arasında, Dün, Kayıpların Kimlik Tespit Etme Programına İlişkin Sözleşme Konusunda Gerçekleştirilen Görüşmeden Özlü Bir Sonuç Çıkmadığı Belirtildi..

 
 
Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Üç Üyesi Arasındaki Toplantıdan Sonuç Çıkmadı

Politis gazetesi, "Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile Dizi Filmde Gen Bankasıyla Konu Yeniden-UNDP Karar Veriyor" başlıklı haberinde  Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin üç üyesi arasındaki dünkü toplantıda, Otonom Komite ile Rum Genetik Enstitüsü arasındaki anlaşmazlığın yanı sıra, Genetik Enstitüsü'nün Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'ya yönelik (Girod için olumsuz olan) mektubun sızdırılması, Enstitü'nün sızdırılan bu mektuba ilişkin kınama açıklaması ile Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile samimi işbirliğinde bulunmaya hazır olduğu ifadesinin de ele alındığını belirtti.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak, Komite'nin üç üyesinin arzusunun (bazı düşüncelere karşın) kimlik tespit programının Kıbrıs'ta ve Genetik Enstitüsü'nde kalması gidişatında birbirine yaklaştığını yazdı.

Bu nedenden dolayı Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin, UNDP'ye yönelik ilgili çağrısını (sözleşme Otonom Komite tarafından değil UNDP tarafından imzalanacak) muhafaza ettiğini yazan gazete buna karşın Komite ile Genetik Enstitüsü arasındaki anlaşmazlıklar, müdahil tarafların açıklamalarının, muhtemelen kimlik tespit etme programının yurt dışındaki bir enstitüye sunulması sonucuyla aşılmaz bir engel ortaya çıkardığını da belirtti.

Gazete, UNDP'nin hemen hemen ihale sürecini tamamladığını ve ihaleyi kimin kazandığını ayrıca sözleşmenin içeriğini  Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ne açıklama aşamasında  olduğunu yazdı.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin tutumunun, programın Kıbrıs'ta kalması şeklinde olması durumunda bunun; tüm sürecin iptal edilmesi için katalizör unsur olacağını yazan gazete ayrıca bunun da, yine UNDP tarafından yapılacak açıklamalarla ileriki günlerde belli olacağını belirtti.

GEN BANKASI

Kimlik tespit etme programının Kıbrıs'ta kalması konusu bir ipliğe asılı dururken, DNA verilerine ilişkin konunun yine gündeme geldiğini belirten gazete, Genetik Enstitüsü tarafından sözleşme imzalansa bile kayıp yakınlarının DNA örneklerinin, Genetik Enstitüsü tarafından, Hükümet ve Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ne verilmesi gerekeceğini, Başsavcılığın, DNA örneklerinin teslim edilmesi konusunda olumlu görüş belirttiğini de yazdı.

Gazete bununla birlikte kayıp yakınlarının, Enstitünün, örnekleri teslim etmesini yasaklayan mahkeme kararını teminat altına almak istemelerinin de durumu karmaşık hale getirdiğini belirtti.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak, Kıbrıs Türk tarafının, "Kıbrıs Türk kayıp yakınlarının onayını garanti altına almaya ve DNA örneklerini tek taraflı olarak Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ne teslim etmeye hazır olduğunun görüldüğünü" de savundu.

OTONOM KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ İLE ENSTİTÜ ARASINDAKİ İSTİŞARELER SÜRÜYOR

Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile Rum Genetik Enstitüsü arasında anlaşmazlıklara köprü kurulması amacıyla yapılan görüşmelerin dün akşama kadar sürdüğünü ancak herhangi bir açıklamanın yapılmadığını belirtti.

Habere göre Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ndeki Kıbrıslı Rum üye Aristos Aristotelus, kendisiyle temas kuran  gazeteye yaptığı açıklamada, diğer müdahil taraflar gibi kendisinin de açıklama yapmama konusunda taahhüdünün bulunduğunu söyledi.

Konu hakkında gelişme olup olmadığı sorusuna ise Aristotelus, gelişmenin olabileceğini söylemekle yetindi.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak görüşmelerin ileriki günlerde de devam edeceğini  yazdı.  

İKİ TOPLUMLU KAYIP YAKINLARI İNSİYATİFİNDEN ÇAĞRI

Politis gazetesi iki toplumlu kayıp yakınları inisiyatifinin, bir açıklama yaparak, kimlik tespit etme programının hemen imzalanması konusunda çağrıda bulunduğunu yazdı.

KAYIP YAKINLARINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

Haravgi gazetesi, kayıp yakınları arasında, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile Genetik Enstitüsü arasındaki anlaşmazlık konusunda görüş ayrılıklarının ortaya çıktığını yazdı.

Gazete "Girne Kayıp Yakınları Örgütü'"nün Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ne yönelik eleştirilerde bulunduğunu ayrıca Örgütün bir basın toplantısı düzenleyerek veri sunacağını bu faaliyetin de, kendi görüşlerinin  kayıp yakınları örgütünün resmi görüşünden net bir şekilde  ayrı olduğunu ortaya koyduğunu da belirtti.

(FK/HA)  

 
1 Mayıs 2012 Salı 12:55
Okunma: 600
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu