Ana Sayfa » Kıbrıs » Oy kullananları vatandaşlıktan çıkaramazlar...

Oy kullananları vatandaşlıktan çıkaramazlar...

Barış Mamalı, "Güneyde oy kullanma hakkına sahip olan KKTC vatandaşlarının, ayni zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olup Kıbrıslı Türk baba ve/veya anadan doğmuş kişiler olduğunu, KKTC Anayasası'nın bu gibi kişilerin KKTC vatandaşlığını teminat altına aldığını" kaydetti.

 
 
Oy kullananları vatandaşlıktan çıkaramazlar...
Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi  Başkanı Barış Mamalı,  Güney Kıbrıs'ta geçtiğimiz  günlerde yapılan seçimlerde oy kullanan Kıbrıslı Türklerin, KKTC vatandaşlığından çıkartılmalarının,  ya da seçmen kütüklerinden silinmelerinin anayasaya göre mümkün olmadığını belirtti.

Barış Mamalı, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "Güneyde oy kullanma hakkına sahip olan KKTC vatandaşlarının, ayni zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olup Kıbrıslı Türk baba ve/veya anadan doğmuş kişiler olduğunu,  KKTC Anayasası'nın bu gibi kişilerin KKTC vatandaşlığını teminat altına aldığını" kaydetti.

KKTC Anayasası'nın 67 (4) maddesinde açıkça "Kıbrıslı Türk baba veya anadan doğum yoluyla kazanılan yurttaşlıktan kimse çıkarılamaz" denildiğine dikkati çeken Barış Mamalı "Bu Anayasal düzenleme karşısında hiçbir makam, ana veya babası Kıbrıslı Türk olup KKTC vatandaşlığını almış bir kimseyi vatandaşlıktan çıkartmaz, keza Anayasamız buna cevaz vermemektedir" dedi.

Yine Anayasanın 68. maddesi ile Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın 8. maddelerine bakıldığında da "Güney'de oy kullanma hakkı elde eden kişilerin KKTC'deki 'Seçme Hakları'na da halel gelmemekte olduğu" görüşünü ortaya koyan Mamalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasamızın 68 (1) maddesi şöyledir: 'Seçme ve halkoylamasına katılma, on sekiz yaşını bitirmiş olan her yurttaşın hakkı ve ödevidir.' Görüleceği üzere Anayasamız on sekiz yaşını tamamlamış her yurttaşa seçme hakkını bir ödev şeklinde bahşetmiştir.

Yine Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın 8 (1) maddesi de 'On sekiz yaşını bitirmiş ve bu Yasa kuralarına uygun olarak seçmen kütüklerine kaydedilmiş kadın - erkek her Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yurttaşı seçmendir; seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir. Ancak, kısıtlılar ve kamu hizmetlerinden yasaklılar seçmen olamazlar.' diyerek KKTC vatandaşlığını kazanıp 18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğüne kaydedilmiş kişiler kısıtlı ve kamu hizmetinden yasaklı olmadıkları müddetçe seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptirler."

Söz konusu Anayasal ve yasal düzenlemeler ışığında sırf Güneyde oy kullanma hakkı var diye bu gibi kişilerin KKTC'deki seçme haklarını ellerinden almanın  hukuken mümkün olmadığı görüşünü dile getiren Mamalı, "Kaldı ki ne Anayasamız ne de  Seçim ve Halkoylaması Yasası'nda seçmen olabilmek için ülkede sürekli ikamet etme zorunluluğu da getirilmemektedir. Anayasamız ile Seçim ve Halkoylaması Yasası'ndaki ikamet kriteri sadece 'Seçilme Niteliği' olarak öngörülmüş bir zorunluluktur. Bu da milletvekilli seçilebilmek için 3 yıllık; ve cumhurbaşkanı olabilmek için de 5 yıllık bir daimi ikamet şartından ibarettir" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: TAK

 
31 Mayıs 2011 Salı 17:40
Okunma: 737
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu