Ana Sayfa » Kıbrıs » Özdemir Tokel" Bunun adı erken intihar"

Özdemir Tokel" Bunun adı erken intihar"

Özdemir Tokel:"Bunun adı erken seçim olmaz erken intihar olur. Bu şartlarda erken seçim Ulusal Birlik Partisi'ni bitirir. UBP 15 milletvekili zor çıkarır. Mevcut 27 Milletvekilinden 20 tanesi seçim kaybeder. Bunların içinde Sayın İrsen Küçük olursa şaşırmam."

 
 
Özdemir Tokel
haberkktc.com sitesinin yönetim kurulu başkanı ve siyasal iletişim uzmanlarından Özdemir Tokel katıldığı bir canlı yayında UBP'nin içinde bulunduğu durumu şok sözlerle özetledi :

UBP Yönetiminin UBP'yi taşımaya çalıştığı şey "Erken seçim olarak isimlendirilemez. Bunun adı olsa olsa erken intihar olur" dedi.

UBP bu dağınıklıktan bir an önce kurtulmalı.

Ulusal Birlik Partisi içinde bulunduğu belirsizliği ancak ve ancak 2.tur'un yapılması ve herkesin hukuki sayabileceği bir sonuca olaşması sonucunda yok edebilir. Bunun haricinde tevessül edilecek her türlü uygulama özelde birilerine kişisel çıkar sağlaya bilir ancak gene olarak UBP'yi yıkıma sürükler...


Her iki kanat da aklıselim olmalı ve hukuk sürecini beklemeli.

Her iki kanadın temsilcileri de partinin büyük çıkarlarını düşünerek artık daha olgun davranmalı ve mahkeme sürecinin bir an önce sonuçlanmasını beklemeli. Mahkeme sürecinin uzaması UBP'ye fayda değil zarar getiriyor. Bunu hergün yaşayarak görebiliyoruz. Aksini iddia eden olursa ben onun aklına şaşarım.

Küçük derhal akıl hocalarını değiştirmeli.

İrsen Küçük yanına kümelenmiş ve salt siyasi çıkar peşinde koşan küçük bir grup kendisini sıkça hatalara sürüklüyor. Küçük olası bir 2.tur'da yarışı kazanmak istiyorsa bu grubu derhal çevresinden nazikçe uzaklaştırmalı. Veya fikirlerini hayata geçirmemeli. Bana göre şu adna kendisine ve partiye en büyük zararı yanındaki bürokratlar değil yanındaki birkaç seçilmiş veriyor.


UBP bu dağınıklıkla seçime giderse sandıktan kendisine hezimet çıkar.

Hiçbirşeyi netleştirememiş, genel başkanından, genel sekreterinden ve hayati bütün organlarından yoksun bir parti durumunda olan Ulusal Birlik Partisi bu şartlar altında seçime giderse bunun adı erken seçim değil erken intihar olur. Bu şartlarda UBP 15 Milletvekili çıkaramaz, mevcut 27 milletvekilinden en az 20 tanesi de seçim kaybeder. İrsen Küçük'de bunlardan biri olursa hiç şaşırmam.


Örgütler üzerlerine serilen ölü toprağından kurtulmalı.

Tıpkı kurtuluş savaşı döneminde olduğu gibi, her yanı işgale uğramış tavanı iş yapamaz hale gelmiş bir ülke halkın kendi bağrından çıkardığı kahramanlar sayesinde bir Kurtuluş Savaşı başlatmış ve sonucunda ülkeyi kurtarmışlardı.

Şimdi kanımca sıra UBP örgütlerine gelmiş durumda. Tavanın bu işi çözmeye niyeti olmadığı aşıkar. Herkes bir kısır döngü içerisinde birbiriyle boğuşuyor. Örgütler ayaklanmalı ve yarım kalan kurultay sürecinin tamamlanmasını ve partinin bu kaostran kurtulmasını sağlamalı. Öyle üzerine ölü toprağı serilmiş gibi kaderine razı bir şekilde bekleyen örgüt olmaz. Örgütler üzerlerine serilen bu ölü toprağından kurtulup derhal harekete geçmeli. Partilerinin bu şekilde daha fazla yara almasına bir son vermeli. UBP'nin örgüt yapısı oldukça güçlüdür. UBP örgütlerinin önünde hiç kimse duramaz. O yüzden bu işe artık örgütler de el atmalı.


Kaos'tan kurtulmuş, birlik ve beraberliğini sağlamış bir UBP ilk seçimde yeniden iktidar olur.

UBP bu ülkenin en geniş tabanlı ve en örgütlü partilerinden bir tanesidir. Zaten ülkede böyle parti 2 tanedir. Halkın CTP'ye olan kırgınlığı ve kızgınlığı hala geçmiş değildir. Halkın Umudu CTP değildir. Dolayısı ile herhangi ekstrem bir konjektürel değişiklik olmazsa UBP'nin yeniden iktidara gelmesi kimseyi özellikle beni şaşırtmaz.


Parti Meclisi'nin bu intihara girişeceğine inanmıyorum.

Yarın veya bu günlerde toplanması beklenen parti meclisinin erken seçime yeşil ışık yakacağına inanmıyorum. 92 Kişilik bir grupta herkes akıl sağlığını kaybetmiş olamaz. Kanımca sağduyu galip gelecek ve her iki kanat da usturuplu bir şekilde uyarılarak sorun ortadan kaldırılacak. PM ayni zamanda mahkeme sonucunun beklenip ona göre bir tavır sergilenmesini de zorlayacaktır.


Kaşif'i partiden atmak demek partinin yarısını partiden atmak demektir.

Kaşif'in Disiplin Kuruluna sevk edilip partiden ihracı isteneceği durumlarına karşı Tokel şunları söyledi. Bu konjenktürde Kaşif'i partiden atmak partinin yarısını partiden atmak anlamını taşır. Ayni şekilde İrsen Beyi partiden atmak da bu anlama gelir. Bunlar değil yapılacak, konuşulacak dahi olaylar olmamalı.

Bir mahkeme vardı, gerekliydi veya gereksizdi arkadaşlar mahkemede bulunmayı seçtiler. Üstelik kamuoyu önünde bunu yaptılar. Üstelik bir gün önce konuya ilişkin izin taleplerini de götürerek bunu yaptılar. Oysa hatırlarsınız 2009 yılında Nisap sağlanmasın diye ortadan kaybolan Küçük'ü UBP dedektif tutarak buldurmuştu. Yani herkes iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırsın. Az önce dedediğim gibi bunları kouşmak dahi bu partiye zarar verirken, bir de bunların hayata geçirildiğini düşünün.


Hükümet Lefkoşa Belediyesi olayını artık çözmeli.

UBP'nin bir seçim öncesi en yumuşak karnı Lefkoşa Belediyesi olur. Dolayısı ile hiç safsataya uğratmadan olay hemen çözülmeli. Bu olayı salt yasal prosedürlere bağlı kalarak çözüme götürmenin çok olası olduğunu da düşünmüyorum. Bu olaya kendine özgü yol, yasa ve yöntemlerle çözümlenmeli Lefkoşa halkı artık bu pislikten bir şekilde kurtarılmalı. Her olay için bir karar hükmünde kararname çıkaran hükümet bu olayın anayasal sınırlar içerisinde ekonomik çıkışlara yönelik bir girişim başlatmalı ve bu olay çözülmelidir. 
9 Aralık 2012 Pazar 11:10
Okunma: 1182
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu