Ana Sayfa » Kıbrıs » Özdemir Tokel: Genel Başkana düşen partinin tümünü kucaklamaktır

Özdemir Tokel: Genel Başkana düşen partinin tümünü kucaklamaktır

Genç TV’de Gündemde Neler Oluyor programına katılan Siyasal İletişim Uzmanı ve haberkktc.com siyasi köşe yazarı Özdemir Tokel, Didem Gürses’le gündemdeki siyasi olayların analizini yaptı.

 
 
Özdemir Tokel: Genel Başkana düşen partinin tümünü kucaklamaktırGenç TV’de Gündemde Neler Oluyor programına katılan Siyasal İletişim Uzmanı ve haberkktc.com siyasi köşe yazarı Özdemir Tokel, Didem Gürses’le gündemdeki siyasi olayların analizini yaptı.Soru: Uzun bir zaman dilimi oldu. Kurultay, ardından belediye seçimleri derken erken seçime gidilir mi diye konuşuluyor. Siyasi bir analiz yapalım, gidişat ne durumda? Siyasi ortam nedir?


UBP’nin bugününü konuşmakla doğru bir analiz yapamayız. Kısa bir özet yapmak lazım ki analiz sağlıklı olsun.

Herkesçe malumdur. Uzun bir kurultay süreci yaşandı. Sadece kurultaya yönelik çalışıldı. Bu süreçte parti içinde kanatlar oluştu. Söz düelloları yaşandı. Hatta sözle kalınmadı hareketler yapıldı. Bunlar da yaralar açılmasına sebep oldu.

Bir gerçek var ki sorunu çözmek için önce tespit yapmak gerekir. UBP tam ortadan ayrılmış ve iki kanat oluşmuştur. Kabul edersiniz ya da etmezsiniz. Daha önceleri de UBP’de kanatlar oluşmuştur. Bu süreç daha hafif olabilirdi. Gruplaşma oluyor. Bir yerde kanat varsa iki tane olmalı ve birlikte hareket etmelidir. Kanatların bir tanesi durursa uçmayı anlamız kılar. Uçma gerçekleşmezse sadece tek kanat değil uçak olduğu gibi çakılır.

Kanat oluşabilir. Daha önceleri de oluşan kanatta Tahsin’ci olarak bilinen pek çok kişi kurultaydan sonra kabinede yer almıştı. Kucaklaşmadan kasıt birlikte çalışarak aynı ilkeler ve hedefler doğrultusunda ortak bir mücadeleye girmektir.

Sadece Genel Sekreterlik çözüm değildir. Çözüme adım atmaktır. Muhalif kanat denen gruba Genel Sekreterlik verilmesi kucaklaşma değildir. Çözüm arıyorsak, UBP’nin bir başarıya ulaşmasını isteyenler sorunu tespit etmek zorundadırlar.

Genel Sekreter seçilmesi kararı doğru bir adım olabilir ama tek adım değildir.

Soru: Başbakanın açıklamalarına nasıl bakıyorsunuz? Zorlu Töre de bir açıklama yaptı.

Açıklamada bir tuhaflık yok. UBP’de ortaya çıkmıştır ki nisapta bile sorun var. Bu gizli değil. Başbakanın bizi güzel günler bekler demesi de yanlış değil. Ancak somut adımlar konmadığından Sayın Zorlu Töre’nin de açıklamaları doğrudur.

Ben burada UBP adına oturmuyorum. Ben mesleki açıdan buradayım. Bu ülkenin UBP’ye ihtiyacı vardır. İlkesel olarak alıcısı vardır. UBP bunu kaybederse yerini alacak başka yeni oluşum doğar.

UBP’yi yönetenler hak ettiği yere getirmezlerse halkın bu ihtiyaçlarına cevap vermezlerse yeni bir oluşum doğacaktır. Yanlış anlaşılmasın, muhalif grupla ilgili konuşmuyorum.

Halkın güvenini geri ödemek zorundadırlar, icraata kilitlenmeliler.

Soru: Vatandaşın isteği hangi doğrultudadır? Pazarlık var mıdır?

Pazarlıklar makamsal değildir. Pazarlıklar bir sonraki seçimlerde UBP’nin başarıya ulaşması içindir. Bir parti kendisi için çalışanların yarısını dışlarsa, güvenmezse seçimler geldiğinde o insanlar düşüneceklerdir. Belli kritik noktalara size yakın insanları koyabiliriniz ancak bu çözüm değil. Bu kurultayda görülüştür. Bütün yönetim kadrolarını elinizde tutmanız bütün partiyi elinizde tutuyorsunuz demek değil. Siyasette her zaman kazanamazsınız.

Genel Başkana düşen partinin tümünü kucaklamaktır. Bu asli görevidir.Soru: Kucak açma tablosu görüyor musunuz?

Siyasette 24 saatte çok şeyler değişir. Bugün elimizde olan bilgilerle kucaklaşma oldu diyemeyiz ancak olumlu bir adım vardır. İki taraf da bu adımla kazanmıştır. UBP’nin büyümesi Genel Başkanın kazanması değil midir? UBP’nin uğrayacağı herhangi bir yenilgi Başbakanın kaybı olmaz mı? Muhaliflerin de empati yapması lazımdır. Kabinede değişiklik istenebilir ama kabinedekilerin de düşünülmesi gerekir.

Hırslara yenik düşülmemeli yoksa siyasetten silinirsiniz. Sizce bu milletvekilleri sabah kalktıklarında zevk için mi meclise gitmez. Bir sorun olmasa böyle davranırlar mı? Sorunları tartışmıyorum, bu bizi sonuca götürmez.

Soru: Siyasi fizibilite dediniz. Fuat Namsoy istifa etti. Genel Sekreter arayışı var. Nasıl bir siyasi fizibilite izlenecek? Ortak payda Taçoy mu?

Bir aday var mı bilemem. Muhalif gruba adayınızı tespit edin denildi mi onu da bilmiyorum. İsimleri konuşmak önemli değil. Mutlaka partiye yakışan bir isim olacak. Muhalif gruptan olması makuldur. Ama kim olursa olsun UBP’li olacak.

Kucaklaşmak güvenmek demektir. Ortak hedefler için. Ben yaptım olur demekten kurtulmaktır. Olayı sadece Genel Sekreter seçimine kilitlemek yanlıştır. Genel Sekreter seçiminin olacağını daha önce de duydum ama 24 saatte siyasette çok şeyler olur.

Soru: Siz Siyasal İletişim Uzmanı olarak buradasınız. Türkay Tokel aday gösterilir mi?

Mesaj vermek istenirse muhalif gruptan olabilir. Türkay Tokel için konuşmak istemiyorum. Ailevi bağımız var. Çok değerli insanlar var. Genel Sekreter seçimi bir mesaj taşıyacak. Muhaliflerden bir isim olacak diye düşünüyorum ama 24 saatte ne olur bilemem.

Fuat Namsoy zor bir dönemde başarıyla görevini yaptı. Bana göre Fuat Namsoy Lapta halkına daha iyi hizmet vermek için bırakmıştır. İki görevi bir arada yürütmek zordur.

Soru: Erken seçim var mı? Sizce en olumlu tavır ne olurdu? Erken seçim mi, kalan süreyi kullanmak mı?

Bu şartlar altında erken seçim intihardır. 2 yıl önce yazdığım bir yazıda erken seçim demiştim ama o gün şartlar farklıydı. Bu gün doğru bir karar değil.

Ama şartlar ve özlenen kucaklaşma olmaz ve kaçınılmaz olursa gidilir.

Soru: Vatandaşın beklentisi nedir?

UBP ülke icraatlarına odaklanmak yerine partisel hesaplaşmalara çok vakit ayırdı. Bundan böyle halkın günlük sorunlarına erken çözüm getirirse tekrar kazanır. UBP bu seçime topyekun kucaklaşmış girmelidir. Bugünkü şartlarda seçime giderse alacağı en iyi sonuç ikincilik olur. Bunun aksini düşünmek hayalciliktir.

Soru: ÖRP’den katılım oldu. Kabine değişirse Avcı da görev bekler deniyor. Genel Sekreterlik konusunda Avcı’nın adı geçer mi?

Her şey fizibilitedir. Hesap yaparsınız. Kim gelirse ne olur diye. Ben olası görmüyorum. Partiye dönüşleri çok yeni. Parti içinde kaynaşmaları da daha yeterli değil. Avcı Genel Sekreter iken ayrılmış ve parti kurmuş biridir. Sayın Avcı siyaseten hırslı ve zeki bir kişidir. 24 saatini siyasete adamış bir kişidir.

Soru: Türkiye ile ilişkiler, Türkiye’nin beklentisi nedir?

Yanlış ve tehlikeli bir soru. Sorulmaması ve cevaplanmasına karşıyım. Her adımda Türkiye bu konuda ne düşünür diye toplumu Türkiye karşıtı yapıyorlar. Bu kadar basit işlerde Türkiye’yi sorumlu tutarak toplumu Türkiye karşıtı yapan siyasi varsa yanlış yapıyor. O kadar dillendiriyoruz ki Türkiye istemez gibi algılanıyor.

Türkiye ile ortak hareket ederek pek şey yürütülmektedir. Ama her adımı Türkiye attırıyor imajı yanlıştır. Bu vaka böyle değilse ve böyle algılattırılıyorsa yine yanlıştır. Ortak çıkar ve menfaatler neyse ona göre hareket edilir.

Soru: Siz Seçim Kampanyaları yönetiyorsunuz. Sizce seçimlerde bölgeciliği değiştirmeli miyiz?

Genel liste üzerinden milletvekili seçimine sıcak bakıyorum. Bölgeciliği tamamen kaldıramazsınız. Meclisin kalitesini yükseltme imkanı sağlar ama bölgecilik bitmez. Siyasal karakterlerde yükselme sağlar. Siyasi seçim yasasının değişebilir olumlu bakıyorum.

AK Parti örnek olarak duruyor. UBP de dile getiriyor. Nasıl bir strateji izlenmeli?

Türkiye’de 2023 vizyonu denen bir şey var. AK Parti 2023 de hangi köyde hangi tarlada ne kadar arpa çıkacak biliniyor. Biz ise 24 saat sonra ne olacak bilmiyoruz. Vizyonsuzluk budur. Oysa biz konuştuğumuz her cümlenin sonuna 24 saati ekliyoruz. Her şeyi hesaplamak zorundasınız. Vizyonlarınız olmalı. Örneğin Güney’de seçimin ardından yeni siyasi tablo oluştu. Bizi nasıl etkileyecek? 2023 yılında Güzelyurt’ta narenciye ortadan kalkarsa yerine ne üretilebilir bilen var mı?

Bunları konuşmamız lazım. Vizyon için istikrar şart. Kendi dertlerimizle o kadar meşguluz ki geleceğimizi planlayamıyoruz.

 
9 Mayıs 2013 Perşembe 09:59
Okunma: 1454
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu