Ana Sayfa » Kıbrıs » Özdemir Tokel: Sağda işbirliği kazandırır!

Özdemir Tokel: Sağda işbirliği kazandırır!

BRT'de Onikionüç isimli programa katılarak Aziz Karaaziz'in sorularını yanıtlayan Özdemir Tokel; İki sağ parti arasında yerel seçimlerde işbirliği yapılması halinde pek çok büyük kentte seçimleri sağın çıkaracağı adayın kazanacağını belirtti.

 
 
Özdemir Tokel: Sağda işbirliği kazandırır!
Siyasal İletişim Uzmanı Özdemir Tokel, katıldığı bir programda gündemdeki son siyasi gelişmelere ışık tuttu.

CTP/DP-UG koalisyon hükümetinde tartışmalara neden olan işten durdurulması söz konusu olan 361 kişinin ne  istihdam edilme şekillerini ne de işten çıkarılma yöntemlerini etik ve ahlaki bulmadığını söyledi.

Bir Ülkede siyasi yaklaşımların nasıl yerleşirse o şekilde devam ettiğini kaydeden Tokel, daha önceki geçicilerin de buna benzer yöntemlerle istihdam edildiğini söyledi.

Sistemi topyekün ortadan kaldırılmasının zamanının geldiğini vurgulayan Tokel süreçle ilgili olarak mevcut hükümetin adım attığın ancak 361 kişinin ne olacağı konusuna açıklı getirilmediğini söyledi.

Tokel, “ çözüm artık bundan böyle bir tek kararla bir tek imza le 500 kişiyi alma hakkından vazgeçirerek olabilir” dedi.

Göç yasası olarak da bilinen “Kamu çalışanlarının maaş ve özlük haklarını yeniden düzenleyen yasa tasarısı” ile ilgili olarak de Tokel, yapılması gerekenin ülkenin mevcut gelirinin olabildiğince adil dağıtılması gerektiğini bunun yapılmaması halinde çok ciddi problemlerin ortaya çıkacağını söyledi

Toplumda siyasete olan güvenin hergeçengün azaldığını belirten Tokel, bunun Kıbrıs Türk toplumunun faydasına olmadığını belirterek hükümetin en büyük sıkıntısının da hükümete duyulan güvensizlik olduğunu kaydetti.

Dün dündür bugün bugündür anlayışı ile siyaset yapmanın imkanı kalmadığını kaydeden Tokel, “sandıkta her yalanın her dün dündür bugün bugündür diyenin hesabı sorulmalıdır”dedi.

Yeni vekillerle ilgili olarak Tokel yeni anlayışının fikirleri  ve vizyonu ile  ülkeye yeni birşeyler katabilecek kişi olması gerektiğini söyledi.

Müzakere süreci ile ilgili de Tokel, ülkede artık birşeylerin değişmesinin zamanının geldiğini belirterek siyasi partilerin mevcut siyasi ideolojilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

Seçmenin kendisini merkeze oturttuğunu ve partilere çağrılara bulunduğunu kaydeden Tokel, toplumun günlük yaşantısı ile ilgili ihtiyaçlarını belirlediğini ve seçmen odaklı yeni bir siyaset anlayışına geçiş yaptığını söyledi.

Tokel, “Ülkede çözüme ulaşılacaksa müzakere süreci bize yepyeni bir oluşum yaratacaksa bu gelecek hepimizindir” dedi.

“Müzakere süreci başlamadan müzakerelere evet diyen görüşü de reddediyoruz müzakerelere hayır diye görüşü de reddediyoruz” diyen Tokel kendisinin müzakere sürecini desteklediğini söyledi.

Tokel “ne olursa olsun bu ülkenin bir çözüme ihtiyacı vardır ama nasıl olursa olsun bu ülkenin bir çözüme ihtiyacı yoktur en kötü çözüm bile en iyi çözümsüzlükten iyidir anlayışını da tamamen reddediyorum” dedi.

Ülkenin insanlarını 40 yıl daha masada  bekletilemeyeceğini söyleyen Tokel, ülkenin en büyük sıkıntısının gelecek sıkıntısı olduğunu söyledi.

İyi adil kalıcı bir çözüm ortaya çıkarsa toplumun hep birlikte destek vermesi gerektiğini kaydeden Tokel, Kıbrıs Türk halkının tanınmış uluslararası alanda kabul görmüş bir Devlette yaşamayı hak ettiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk tarihinde ilk bir Cumhurbaşkanının Meclis’te temsil edilen tüm partilerin desteğini aldığını belirten Tokel,ortak ideal ve ortak emeller altında toplanmanın millet olmanın en temel şartı olduğunu söyledi.

Tokel, Siyasi partilerle ilgili olarak da gelecekle ilgili ortaya konacak vizyonlarının ve ortaya atılacak projelerinin önemine işaret etti.

Sağ ve sol partilerle ilgili olarak çözüm istencinin her iki tarafta da oluştuğunu kaydeden Tokel, çözümün sol partilerin ellinde olan bir silah olmaktan çıkacağını sağ partilerin de elinde bayrak kalmayacağını söyledi.

Maraş’ın açılması konusu ile de ilgili olarak da Tokel, bir kentin sahiplerinin yanı başında kendi gelişimlerinin önüne geçebilecek rekabet edemeyecekleri bir kentin açılmasını istemelerinin ne kadar doğru olduğunu sordu.

Görüşme sürecinde Dışişleri Bakanı’nın dahil olması ile ilgili soruya karşılık da Tokel, çok başlı görüşme süreci olmaması gerektiği düşüncesinde olduğunu ancak hükümetin meclisin  süreçten bilgisi olması gerektiğini söyledi.

Tokel, Müzakerelerin başka merkezler tarafından yürütülüyor izlenimini vermenin Kıbrıs Türk halkı adına fayda sağlamayacağını belirtti.

Her kesin müzakere sürecine dahil olması gerektiği düşüncesinde olduğunu da kaydeden Tokel, toplum her kesiminin kendi hassasiyetlerin ortaya koyup bu hassasiyetlerin giderilmesi çabası içerisinde olunması gerektiğini söyledi.

İç siyasetle ilgili olarak da Tokel, sağda ittifak yapılmamasının her iki parti üzerinde olumsuz etki yaratacağını ve parti yönetimlerinin tabanlarına bunun hesabını veremeyeceklerini söyledi

Sağ partilerin ortak müştereklerde anlaşıp yerel seçimlere ittifakla gitmesinin şart olduğunu söyleyen Tokel, aksi durumlarda hedefledikleri yeni belediyeleri kendi lehlerine sonuçlandıramayacaklarını kaydetti

Tokel, İki sağ parti arasında yerel seçimlerde işbirliği yapılması halinde pek çok büyük kentte seçimleri sağın çıkaracağı adayın kazanacağını belirtti.

Süreç sonrasında UBP’nin çok önemli bir kurultay olacağını hatırlatan Tokel, UBP’nin seçimlerde alabileceği hezimetin kurultay döneminde şu anki genel başkanını sıkıntıya sokacağını kaydetti.Şu anda sağda iki partinin birleşmesi ile ilgili bir gündem olmadığını da kaydeden Tokel, iki tarafın da tabanlarının yerel seçimlerde sağda ortak adaylar üzerinde işbirliğine hazır olduğunu belirterek zamanı geldikçe bazı adımların atılacağını şu anda parti birleştirmenin zamanı olmadığını söyledi.

 
18 Şubat 2014 Salı 16:07
Okunma: 1472
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu