Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Özdil Nami Kathimerini'ye Konuştu

Özdil Nami Kathimerini'ye Konuştu

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, ortak açıklamanın Kıbrıs sorunu müzakerelerinin devam etmesi açısından uygun zemini yarattığını ve iki liderin, ortak açıklamanın yarattığı bu dinamikten faydalanarak, önemli adımlar atması gerektiğini söyledi.

 
 
Özdil Nami Kathimerini'ye Konuştu


Dışişleri Bakanı Özdil Nami, ortak açıklamanın Kıbrıs sorunu müzakerelerinin devam etmesi açısından uygun zemini yarattığını ve iki liderin, ortak açıklamanın yarattığı bu dinamikten faydalanarak, önemli adımlar atması gerektiğini söyledi.
 
Kathimerini gazetesine söyleşi veren Nami, Kıbrıs Türk tarafının bugün, Türkiye'nin de desteğiyle, çözüm için bir siyasi irade oluşturduğunu ve Rum tarafının, bu siyasi iradeye doğru şekilde yanıt vermesi halinde, Kıbrıs sorununun çözülebileceğini kaydetti.


Nami, ortak açıklama yapılana kadar çok değerli olan zamanın israf edildiğini, bu nedenle de müzakerelerin ne kadar süreceğiyle ilgili herhangi bir öngörüde bulunmak istemediğini belirtti.


Tek egemenlik ve tek vatandaşlık gibi önemli konularda, liderlerin içerikle ilgili hemfikir olduklarını kaydeden Nami, yine de prosedürün henüz başlangıcında bulunulduğunu söyledi.


Nami, müzakerelerle ilgili önyargılardan uzak kalınması gerektiğini, Rum tarafının Eroğlu'nun taksim politikası güttüğü ve adanın yeniden birleşmesini desteklemesinin mümkün olmayacağı iddiasına karşılık, Kıbrıs Türk tarafının Nikos Anastasiadis'in EOKA'nın devamı olan bir siyasi partinin lideri olduğu iddiasında bulunabileceğini kaydetti.


Bugün, liderlerin siyasi çizgisinin olumlu noktalarına bakılması gerektiğini ifade eden Nami, Anastasiadis'in Annan Planı'na "evet" dediğini, Eroğlu'nun da müzakerelere, Hristofyas-Talat müzakerelerinin kaldığı yerden devam ettiğini söyledi.


Nami, Kıbrıs sorununda yeni bir sayfa açıldığını ve yeni, birleşik Kıbrıs'ın iki toplum arasındaki güvenle oluşturulacağını belirtti.


Önemli konuların tartışılmasıyla alakalı uygun ortamın oluşturulmasının bugüne kadar başarılamadığını ifade eden Nami, bu konuların tartışılabilmesi için öncelikle güç paylaşımı ve federal sistemdeki yönetim konularında uzlaşı sağlanması gerektiğine işaret etti.


Tarafların, siyasi eşitlik, iki bölgelilik, tek egemenlik, tek vatandaşlık, kurucu devletlerin yetkilerinin federal devletin "kısmı yetkilerine" dayanması gibi noktalarda anlaştığını belirten Nami, bu modele göre federal devletin, kurucu devletlerin yetkilerine müdahale etme hakkı bulunmadığını belirtti.Federal devlette iki kurucu devlet olacağından ve Kıbrıs Türk kurucu devletinin, Rum kurucu devlet ile eşit haklara sahip olacağından bahseden Nami, ortak açıklamanın bu gibi ciddi konularda uzlaşıya varılmasını sağladığını kaydetti.


Maraş ile ilgili olarak ise Nami, Kıbrıs Türk tarafının Maraş meselesinin toprak konusunun bir boyutu olduğuna inandığını ve toprak konusunun da, müzakerelerin 6 başlığından biri olduğunu; her başlığın da diğer başlıklarla alakası bulunduğunu ifade etti.


Maraş konusunun toprak başlığı altında tartışılması gerektiğini kaydeden Nami, 40 yıldır çözümün beklendiğini ve Maraş konusuna çözüm bulunması kapsamında, 6 başlık için müzakerelerin sonunun beklenmesi gerektiğini söyledi.


Garantiler konusuyla ilgili bir soru sorulması üzerineyse Nami, liderlerin henüz tartışmadığı bir konuda herhangi bir görüş belirtmek istemediğini kaydetti.


Nami, Rumların, Kıbrıslı Türklerin Türk garantilerinin olmadığı bir konjonktürde kendilerini güvende hissedemeyeceklerini anlaması gerektiğini; bu noktada da Annan Planı'nın garantileri yeni, federal gerçekliğe uyarlamasının hatırlatılması gerektiğini söyledi.


ENERJİ ZENGİNLİĞİ HER İKİ TOPLUMA AİTTİR


Nami, doğalgaz ve petrolün müzakere sürecini etkileyeceğine inandığını, her iki toplumun da ekonomik krizden çıkış yolu aradığını ve doğalgazın da, bu krizin aşılmasını güvence altına alabileceğini söyledi.


Kıbrıs doğalgazının batıya en ekonomik şekilde taşınmasının Türkiye üzerinden olacağına işaret eden Nami, her iki tarafın da bu faktörü göz önünde bulundurarak müzakerelere odaklanması gerektiğini belirtti.


Rum tarafının, bazı uluslar arası unsurların vaatleri ve desteğiyle çözümü geciktirmesi halinde, çıkmaza girileceğini kaydeden Nami, Rum tarafındaki bazı kişilerin, doğalgazı müzakerelerde baskı aracı olarak kullanmasının olası olduğunu söyledi.


Nami, adanın doğal zenginliğinin her iki topluma ait olduğunu vurguladı. Federal devletin bu zenginliği hem Kıbrıs Türk hem de Rum kurucu devletle paylaşacağını belirten Nami, çözüm olana kadar doğalgazdan elde edilecek gelirin yalnızca Rum toplumuna ait olacağı görüşüne katılmadığını kaydetti.


Müzakerelerin başlangıcının Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs'taki seçim dönemine rastladığını ve seçimlerden çıkacak sonuçların, müzakerelere yansımasının olası olduğunu belirten Nami, liderlerin müzakerelere odaklanması ve çabuk bir sonuç elde edilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Nami, çözümün ekonomik boyutuyla ilgili olarak ise, Annan Planı'na atıfta bulunarak, Rumların Troyka'ya olan borcunu Rumların, Kıbrıslı Türklerin Türkiye'ye olan borcunu ise yine Kıbrıslı Türklerin ödeyeceğini ifade etti.


(GE/ÖK)


 
2 Mart 2014 Pazar 11:05
Okunma: 885
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu