Ana Sayfa » Kıbrıs » Özel Hayat artık yasayla güvence altında

Özel Hayat artık yasayla güvence altında

Özel Hayatın Ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi Onaylandı.

 
 
Özel Hayat artık yasayla güvence altında


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Piyangolar Değişiklik Yasa Tasarısı'nın ivedilik tezkeresinin görüşülmesiyle devam etti. TATAR


Tezkere ile ilgili ilk sözü alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, yasa tasarısına olumlu oy vereceklerini ancak tasarının oylanıp yürürlüğe girmesinin ardından ilgili kurumda çalışanların durumunun ne olacağını sordu.


MUNGAN


Tatar'ın ardından söz alan Maliye Bakanı Zeren Mungan, personel haklarıyla ilgili eksiklik tespit edildiğini ve buna yönelik düzenlemenin Meclis gündemine getirildiğini anlattı.


Mungan, ilgili kurumda çalışanların haklarının korunacağını kaydetti.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı piyangoların bir çeşit kumar olduğunu söylerek, ülkede kumar tedavi merkezi ya da eğitimle önleme programı olmadığını, bu fonların kumar bağımlılığının önlenmesi için de kullanılması gerektiğini ifade etti.


Kumar bağımlılığında son 5 yılda ciddi artış yaşadığını dile getiren Çakıcı, en sık oynanan oyunların başında bet oyunlarının geldiğini; bunu milli piyangoların izlediğini aktardı.


"Kıbrıslı Türklerdeki kumar bağımlılığının göçmenlerinkinden fazla olduğunu" dile getiren Çakıcı, "Kumar bağımlılığı patlamıştır, en çok da yerli halk etkilenmiştir ama hükümetin aldığı hiçbir tedbir yoktur" diye konuştu.


Konuşmaların ardından ilgili tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.


Genel Kurul'da daha sonra Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi'nin üçüncü görüşmesinin yapılmasına ilişkin öneri oylandı. Öneri oybirliğiyle kabul edildi.


Ardından Devlet, Kurumsal, Şehit ve Kayıp Şehit Cenaze Törenlerine İlişkin Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı'nın Genel Kurul'da ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oylanarak oyçokluğuyla kabul edildi.


Daha sonra Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisinin ivedilik tezkeresi oybirliğiyle kabul edildi.


TATAR


Genel Kurul toplantısının devamında, İskan, Topraklandırma ve Eşdeğer Mal (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın ivedilikle görüşülmesiyle ilgili söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, satışı yapılan devlet mallarıyla ilgili bilgi istedi.


Eşdeğer mal sahiplerinin bu konudaki değerlendirmelerine değinen Tatar, değerlendirilmeyen puanlar varken devletin mal satmasını eleştirdi.


Kiralanmış devlet mallarının pek çoğunda yatırıma başlanmadığını söyleyen Tatar, bu tip durumlarda sözleşmenin uzatılmaması, bunun yerine başkasına ihale edilmesi gerektiğini dile getirdi.


ULUÇAY


Tatar'ın ardından söz alan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, devlet mülküyle ilgili işlemlerin Devlet Emlak Malzeme Dairesi eliyle olması, kiralamaların rayiç bedel üzerinden yapılması ve kiralanan malların ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığının denetlenmesi gerektiğini söyledi.


Malların satışının gündemde olmadığını anlatan Uluçay, eşdeğer mallarla ilgili düzenlemelerin gündemde olduğunu ifade etti.


Daha sonra ilgili tezkere oybirliğiyle kabul edildi.


Ardından Çevre (Değişiklik) Yasa Tasarısı'na ilişkin ivedilik tezkeresi oyçokluğu; Birleştirilmiş  Çıraklık Ve Meslek Eğitimi (Değişiklik)Yasa Tasarısı'na ilişkin ivedilik tezkeresi ise oybirliğiyle kabul edildi.


TDP milletvekili Zeki Çeler'in Girne Akçiçek Hastanesi'ne dair sözlü sorunu ise, yazılı soru olarak sunacağı gerekçesiyle geri çekmesi okutulup onaya sunuldu.


SİBER İRAN TEMASLARIYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ


Tezkerelerin oylanmasının ardından Meclis Başkanı Sibel Siber, İran'da katıldığı İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Arası Birlik Toplantısı'yla ilgili bilgi verdi.


Toplantıda, Kıbrıslı Türklere uygulanan amborgoların gündem olduğunu anlatan Siber, yaptığı temasları anlattı.


Yaptığı görüşmelerde kurumlar arası ilişkilerin geliştirilmesi yanında eğitim, ticaret ve turizm konularında işbirliğinin artması konularının görüşüldüğünü kaydeden Siber, görüşmelerle ilgili İran basınında çok sayıda haber yayınlandığını ifade etti.


ÖZEL HAYATIN VE HAYATIN GİZLİ ALANININ KORUNMASI YASA ÖNERİSİ ONAYLANDI


Ardından Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi oylanarak oybirliğiyle kabul edildi.


(DOĞ/ÖK) 


 
24 Şubat 2014 Pazartesi 12:14
Okunma: 1440
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu