Ana Sayfa » Kıbrıs » Özel Hayatın Gizliliği Konusundaki Yasa Önerisi Komitede Onaylandı

Özel Hayatın Gizliliği Konusundaki Yasa Önerisi Komitede Onaylandı

Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisinin İse Genel Görüşmesi Tamamlandı.

 
 
Özel Hayatın Gizliliği Konusundaki Yasa Önerisi Komitede Onaylandı

Lefkoşa, 12 Şubat 2014 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kişilerin özel hayatlarına, aile hayatlarına ve haberleşme gizliliğine müdahalelerin yasaklanmasını öngören "Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi"ni oy birliğiyle kabul ederek Meclis Genel Kurulu'na sevk etti.

Cumhuriyet Meclisi'nden yapılan açıklamaya göre, bugün CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman başkanlığında yer alan Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi toplantısında "Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması Yasa Önerisi"nin üçüncü okunuşunu tamamlandı ve oy birliği ile kabul edildi.

GEREKÇE

CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman'ın önerdiği yasa çalışmasının gerekçesiyle ilgili olarak, özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kişilerin özel hayatlarına, aile hayatlarına ve haberleşme gizliliğine müdahalenin 15-20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak kadar kolaylaştığı ve bu alandaki müdahalelerin yasaklanmasına, caydırılmasına ve cezalandırılmasına duyulan ihtiyacın daha da yoğun bir biçimde hissedilmeye başlandığı kaydedildi.

Ceza Hukuku'nun söz konusu teknolojik gelişmelerden önce düzenlenmiş olması sebebiyle bu alandaki ihtiyaca cevap veremediği, yasa çalışmasında amacın, özel yaşamın, aile yaşamının ve haberleşmenin gizliliği alanında yaşanan gelişmelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna yansıtılması ve Anayasa'nın 19'uncu ve 21'inci maddelerinde sözü edilen hak ve özgürlüklerin korunmasının sağlanması olduğu belirtildi.

Yasa önerisinin genel gerekçesinde, KKTC Anayasası'nın 19'uncu maddesinde özel hayatın gizliliğinin, 21'inci maddesinde de haberleşme özgürlüğünün düzenlendiği belirtilerek yasanın da modern hukukta özel yaşamın, aile yaşamının ve haberleşmenin gizliliği alanında yaşanan gelişmelerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna yansıtılması ve Anayasa'nın 19'uncu ve 21'inci maddelerinde sözü edilen hak ve özgürlüklerin korunmasının sağlanmasını amaçladığı ifad edildi.

BİLGİ EDİNME HAKKI (DEĞİŞİKLİK) YASA ÖNERİSİ

Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi ayrıca birçok ülkelerin anayasasına temel haklardan sayılan "Bilgi Edinme Hakkı"yla ilgili değişiklik yasa önerisinin genel görüşmesini yaptı. Komite 19 Şubat'ta öngörülen toplantısında CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman tarafından önerilen Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi'ni madde madde görüşmeye başlayacak.

Önerinin genel gerekçesinde, Türkiye'de 2010 yılında yapılan anayasa değişikleriyle bilgi edinme hakkının temel hak olarak kabul edildiği ancak KKTC Anayasası'nda halen bilgi edinme hakkının temel haklar arasında yer almadığı ifade edildi.

Bu eksikliğin 2006'da Bilgi Edinme Hakkı Yasası çıkarılarak giderilmeye çalışıldığı ancak Yasa'da düzenlenen Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'nun oluşturulamamış olması hasebiyle Yasanın beklenen ölçüde etkili olmadığı kaydedildi.

Yasa önerisiyle, yasadaki eksiklerin giderilmesi ve Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'nun yapısını oluşturarak kuruluşunu kolaylaştırmak ve kurulun yürütme ağırlıklı yapıdan arındırılması amaçlanıyor.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Komite toplantısı CTP-BG Milletvekilleri Fazilet Özdenefe Kürşat ile Ferdi Sabit Soyer,  DP-Ulusal Güçler Milletvekilleri Hüseyin Alanlı ile Fikri Ataoğlu ile yapılırken, UBP Milletvekilleri İzlem Gürçağ ve Ali Pilli toplantıya katılmadı.

Komite toplantısına davetli olarak ise Başbakanlık'tan Asaf Şenol ve Başsavcılıktan Ergül Kızılokgil ve Rana Kenanoğlu katıldı. 

(ID/GÜL)

 
12 Şubat 2014 Çarşamba 14:32
Okunma: 1234
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu