Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Özel Sektör Çalışanlarının Maaşlarının Ödenememesi Riski Var

Özel Sektör Çalışanlarının Maaşlarının Ödenememesi Riski Var

Lefkoşa, 27 Mart 13 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ta, Yaklaşık On Beş Güne Yakın Bir Süredir Bankaların Kapalı Olması Nedeniyle, Özel Sektör Çalışanlarının Mart Ayı Maaşlarının Ödenmeme Riskinin Bulunduğu Belirtildi..

 
 
Özel Sektör Çalışanlarının Maaşlarının Ödenememesi Riski Var

Gazeteler, özel sektör çalışanlarının, en iyi durumda, Mart ayı maaşlarını geç alacağını; zira işletmelere, bankalar aracılığıyla, ödeme emri vermesi için zaman sağlanmayacağını, zaman olsa dahi, bankaların ilgili uygulamaları yapma konumunda olup olmayacağının ise bilinmediğini yazdı.

Habere göre Rum İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu'ndan (OEV) bir kaynak, Politis'e yaptığı açıklamada, işverenlerin, çalışanların hesaplarına para aktarma faaliyetinin, bankalar konusunda yaşanan karışıklık nedeniyle, doğru olup olmadığı konusunda tereddüt içerisinde olduklarını söyledi.

En büyük sorunlardan birinin, maaşlardaki gecikme değil, işverenlerin, çalışanlarını ödeyememe ve işletmelerini finanse edememe zaafiyeti olduğunu yazan gazete "Laiki ve Kıbrıs Bankası'"ndaki 100 bin Euro'nun altındaki mevduatların dondurulmasının, bir çok işletmeyi, faaliyet göstermeleri için gerekli olan likiditeden mahrum bıraktığını belirtti.

KAMU'DA DURUM FARKLI

Gazete, kamudaki durumun ise daha farklı olduğunu, Rum Sayıştaylığın, ay sonunda maaşların, çalışanların hesaplarına yatırması amacıyla bankalara talimat verilmesi için gerekli olan ilgili belgeleri hazırladığını  yazdı.

Gazete ayrıca sorunun şimdilik Rum Merkez Bankası'nda ve süreçte yapılan değişikliklerle ilgili olduğunu memurların ay sonunda ödenmemesi durumunda ise ödemenin  Nisan ayının ilk günlerinde gerçekleştirileceğini belirtti.

OEV GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Alithia gazetesine göre OEV Başkan Yardımcısı Konstantinos Hristofidis  yaptığı açıklamada bankaların bir an evvel açılması için yetkililere çağrıda bulundu.

Hristofidis, bankaların kapalı olması nedeniyle, işletmelerin gerekli ödemeleri yapmasının hatta çalışanları ay sonunda ödemesinin mümkün olmadığını belirtirken, bankaların kapalı olduğu her günün, işletmelerin zararına olduğunu da yineledi.

YEREL YÖNETİMLER DE...

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Euro Grubu'nun Güney Kıbrıs ile ilgili kararının ardından ekonomideki domino etkisinin yerel yönetimleri de beraberinde sürüklediğini belirttiler.

Belediyelerin, mevduatların tıraşlanmasından dolayı çok para kaybetmekte olduklarını yazan gazete belediyelerde, maaş ödenmemesi tehlikesinin açık olmasının ötesinde, likidite bulma olanağının da bulunmadığını belirtti.

Rum Belediyeler Birliği'nin yarın olağanüstü toplanarak bankalardaki mevduatlarına ilişkin ekonomik verileri ve uğradıkları zararı değerlendireceklerini belirten gazeteye göre, Rum Belediyeler Birliği Başkanı Aleksis Galanos, uğradıkları zararın incelenmesi ve de ilgili tedbirlerin alınması için acilen Rum İçişleri Bakanı ile görüşülmesi gerektiğine dikkati çekti.

Gazete büyük zarara uğrayan Lefkoşa Rum Belediyesi'nin dün S.O.S çağrısı yaptığını, söz konusu belediyenin Laiki ve Kıbrıs Bankalarında, emeklilik, ihtiyat sandığı ve park vergileri ve diğer vergi tahsilatlarının bulunduğunu yazdı.

Habere göre Lefkoşa Rum Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis, Rum Hükümet ve Merkez Bankası'na, belediyelerin tıraşlanmadan muaf tutulması için çağrıda bulundu.

"KIBRIS ÜNİVERSİTESİ'"NDE BÜYÜK ZARAR

Politis gazetesi, gelirlerinin büyük bir kısmı Laiki Bankası ve Kıbrıs Bankası'nda bulunan "Kıbrıs Üniversitesi"nin de büyük zarar içerisinde olduğunu yazdı.

Gazete "Kıbrıs Üniversitesi"nin her iki bankada bulunan toplam 29 milyon Euro değerindeki mevduatının, en azından yarısının, tıraşlanmaya bağlı olarak  "kaybolduğunu" belirtti.

"Kıbrıs Üniversitesi"nin uğradığı bu zararın, üniversitenin, şu anda gelişim halinde olan, kütüphane inşası gibi önemli çalışmalarını  etkileyeceğini  belirten gazete, ayrıca Mart ayı maaşlarının ödenmesinin de gecikebileceğini yazdı.

KİT'LERDE DE BÜYÜK ZARAR

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs'taki tıraşlanmanın ardından, Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin (KİT) de büyük zarara uğradığını yazdı.

Gazete, Rum Telekomünikasyon Dairesi (CYTA-ATİK), Elektrik Kurumu (AİK)  ve Limanlar Biriminin büyük maddi kayıplara uğradığını, bu kayıpların daha çok ihtiyat sandığı ve emeklilik yatırımlarından olduğunu belirtti.

Habere göre ATİK'in, Laiki Bankası ve Kıbrıs Bankası'ndaki tıraşlanma nedeniyle toplam 140 milyon Euro, AİK'in 29 milyon Euro, Limanlar Birimi'nin ise 15.8 milyon Euro zararda olduğundan bahsediliyor.

(FK/HA)

**********

 
27 Mart 2013 Çarşamba 11:54
Okunma: 673
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu