Ana Sayfa » Kıbrıs » "Özelleştirme" Mahkemede...

"Özelleştirme" Mahkemede...

davanın Esasına İlişkin İlk Duruşma Bugün Yapılıyor

 
 
TÜRK-SEN'E bağlı EL-SEN VE TEL-SEN ile Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nin, "Özelleştirme Yasası" aleyhine Anayasa Mahkemesi'nde açtığı davanın esasına ilişkin ilk duruşma bugün yapılıyor.  
TÜRK-SEN'e bağlı EL-SEN ve TEL-SEN "Özelleştirme Yasası"nın tümden ve birçok maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla bir dava açmış, yine bu yasaya bağlı olarak işlem yapılmasını engellemek amacıyla yürütmenin durdurulması için ikinci bir davayı dosyalamıştı.

DAVALAR BİRLEŞTİRİLMİŞTİ...
Yürütmenin durdurulması ile ilgili dava görüşülmeden önce CTP ve TDP'de hem yasanın iptali, hem de yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurduğu için, sendikaların davasıyla CTP ve TDP'nin davaları birleştirilmiş ve mahkeme gerek davacı gerekse devlet adına Savcılığın sunumlarını dinledikten sonra Anayasa Mahkemesi kararını açıklamıştı.

SAVCILIK 3 NOKTADA İTİRAZ ETMİŞ... MAHKEME BU İTİRAZLARI REDDETMİŞTİ
Kalyoncu'nun verdiği bilgiye göre, Anayasa Mahkemesi, davanın açılmasına itirazda bulunan savcılığın itiraz ettiği 3 noktaya katılmadığını belirtmiş ve bu itirazları reddetmişti.
Savcılık, bu noktada "Yasanın, sendikaların varlık ve görev alanlarını ilgilendirmediğini ve dolayısıyla sendikaların dava açma salahiyeti olmadığı" yönünde bir itirazda bulunmuş, "Anayasa Mahkemesi'nin yetkileri arasında yürütmeyi durdurma kararı alma yetkisi bulunmadığını" iddia etmişti. Savcılık, aynı zamanda "Özelleştirme Yasası'nın uygulanması durumunda geriye dönülemeyecek şekilde büyük zararlara yol açacağına yönelik, yeterince ve doyurucu argüman ortaya konulmadığını" ifade etmişti.

Bu itirazların tümü Anayasa Mahkemesi'nce reddedilmekle birlikte, Mahkeme, yasanın incelendiği zaman yasaya bağlı olarak erken bir uygulama yapılamayacak olması ve Anayasa Mahkemesi'nin de davanın esasını erken bir zamanda sonuçlandırma arzusunda olması nedeniyle, yürütmeyi durdurma kararını uygun bulmamıştı.

KALYONCU: "BAZI İLKLER YAŞANIYOR Kİ BUNLAR BİZİM AÇIMIZDAN OLUMLU"
TÜRK-SEN adına TAK muhabirine açıklamalarda bulunan EL-SEN eski Başkanı Tuluy Kalyoncu, Anayasa Mahkemesi'nin benzer şekilde açılan davalarda oy birliği veya oy çokluğuyla karar alıp "yürütmeyi durdurma yetkisi bulunmadığını" açıkladığını fakat bu sefer bunu yapmamış olması ve "yürütmeyi durdurma konusunda kendisini yetkili görmesinin" hem kendileri hem de hukuk sistemi açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.
Savcılık itirazlarının mahkemece reddedilmesinin kendileri açısında olumlu gelişmeler olduğunu söyleyen Kalyoncu, öte yandan Ercan Devlet Havaalanı'nın özelleştirme işlemlerinin söz konusu yasaya bağlı olarak devam ettiğine işaret etti.
Kalyoncu, bunun dikkate alındığı zaman Anayasa Mahkemesi'nin savcılığın itirazlarını reddetmeye ek olarak, yürütmeyi durdurma kararı almamakla büyük bir sorumluluk altına girdiğini söyledi.

"ADALETİN GALİP GELMESİNİ BEKLİYORUZ"
Bugün davanın esasına ilişkin ilk duruşmanın yapıldığını hatırlatan Kalyoncu, toplumsal varlıkların elden çıkarılması ve birçok kişinin işsiz ve aşsız kalmasına sebebiyet verecek yasanın Anayasa Mahkemesi'nce de Anayasa'ya aykırılığının saptanması, bu yasaya bağlı olarak uygulama yapılamaması ve adaletin galip gelmesini beklediklerini ifade etti.
Kalyoncu "TÜRK-SEN olarak, bir yandan yasaya karşı hukuk mücadelesi verirken, diğer yandan da Federasyona bağlı ilgili sendikaların sendikal mücadelesi ile kısacası meşru her yol ile söz konusu yasayı ve buna bağlı uygulamalara karşı çıkmaya devam edeceğiz" dedi.
 
11 Temmuz 2012 Çarşamba 13:33
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)