Ana Sayfa » Kıbrıs » Özelleştirme Yasa Tasarısı Oy Birliği İle Kabul Edildi

Özelleştirme Yasa Tasarısı Oy Birliği İle Kabul Edildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Yasama Görevini Yerine Getirdi. Sabah Saat 05.00sıralarında Sona Eren Meclis Birleşiminde Özelleştirme Yasa Tasarısı Oy Birliği İle Kabul Edildi.

 
 
Özelleştirme Yasa Tasarısı Oy Birliği İle Kabul Edildi
Özelleştirme Yasa Tasarısı, ana muhalefet partisi CTP-BG ve TDP'nin, "tasarıyla ilgili olarak hiçbir eleştiri ve önerilerinin dikkate alınmaması gerekçesiyle" Meclis Genel Kurulu'nu terk etmesinden sonra, tasarı üzerindeki tüm görüşmelerin tamamlanmasıyla oy birliğiyle kabul edildi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Özelleştirme Yasa Tasarısı'nı saat 21.50'de görüşmeye başladı.


KOMİTEYE İÇİN ARA


Özelleştirme Yasa Tasarısı'nı görüşmeye geçtikten sonra,  partilerin mutabakatıyla tasarının Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi'nde tekrar ele alınması için görüşmesine ara veren Genel Kurul, 2 saatlik aranın ardından toplanarak tasarıyı görüşmeye başladı.


Komite Başkanı UBP Milletvekili Mutlu Atasayan'ın tasarı hakkındaki raporu okumasının ardından, genel üzerindeki görüşmeye geçildi.


İlk sözü CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu alarak, tasarının komitede tekrar ele alındığını ancak UBP'nin önerilere olumlu yaklaşmaması nedeniyle sonuçlandıramadıklarını söyledi.


Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın, bütçede gelir gider dengesini sağlamak amacıyla gündeme getirildiğini savunan Yorgancıoğlu, UBP'yi önerileri dikkate almamakla eleştirdi.


Devletin ihtiyaç duyduğu paranın yatırımlar artırılarak sağlanması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, kolay olanın ise elde olanı satmak olduğunu savundu.


Yasa tasarısındaki satış koşullarının kimsenin içine sinmemesine rağmen genel kurulda ellerin havaya kalkmakta olduğunu ileri süren Yorgancıoğlu, tasarının birçok maddesine itiraz ettiklerini, bunlardan birinin de işi yapacak komisyonun istismara açık bulunması olduğunu iddia etti.


Mimoza Otel'in akıbetini soran Yorgancıoğlu, olayın şeffaf olmaması nedeniyle konunun mahkemeye gittiğini savundu.


Tasarının dilinin istismara açık olduğunu ve bu gece geçmesi halinde ya Cumhurbaşkanı'ndan, ya da Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini iddia eden Yorgancıoğlu, tasarının eşitlik ilkesini içermemesi nedeniyle Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürdü.


Tasarının satış konusunda Bakanlar Kurulu'nu, meclisten daha yetkili kıldığını savunan Yorgancıoğlu, tasarının yeni yatırımlar öngörmediğini ve hedefine ulaşmasının mümkün olmadığını iddia etti.


Elektrik Kurumu'nun özerkleşmesi konusunda anlaşılmasına rağmen tasarıda bu konuda bir şey olmamasını eleştiren Yorgancıoğlu, UBP'yi, "Ay başında maaşları ödemek kaygısı ile gözleri kapalı Kıbrıs Türk halkını uçurumun kenarına sürüklemekle" suçladı.


"Yasanın geçmesi halka ihanettir" diyen Yorgancıoğlu,  yasanın geri çekilmesini istedi.


Yorgancıoğlu'nun konuşması sırasında, UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba ile aralarında tartışma çıktı. Tartışmaya daha sonra CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu'nun da karışması ile ortam gerildi. UBP'li bazı milletvekillerinin müdahalesi üzerine Ejder Aslanbaba salondan ayrıldı ve Yorgancıoğlu konuşmasına devam etti.


Yorgancıoğlu, ülkenin ve toplumun önünde çetin günler olduğunu belirterek, tasarının bugün yasalaşması halinde halkı buna karşı mücadele vermeye çağırdı.


Yorgancıoğlu, yaklaşık iki saat süren konuşmasının ardından tasarıya olumsuz oy vereceklerini kaydetti.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı konuşmasında, UBP'nin milletvekili transferi yaparak hükümet olduğunu söyleyerek, entrikalarla hükümet olan bir partinin halka verecek bir şeyi olmadığını söyledi.


Çakıcı, ülkede yaşanan tüm olumsuzluklardan ülkeyi yönetenlerin sorumlu olduğunu, kim ne kadar yönetmişse sorumluluğunun o oranda çok olduğunu anlatarak, kimsenin kimseyi kandırmasına gerek olmadığını söyledi. 


Mehmet Çakıcı, sokaktaki Kıbrıs Türk halkının mutsuz olduğunu, ülkeyi hatalarıyla, yanlışlarıyla yönetenlerin de insan olduğunu ve iyi şeyler yapmaya çalışanlar olduğunu bildiğini ifade etti.


Ülkede yaşanan tüm sorun ve olumsuzlukların kaynağının UBP olduğunu iddia eden Çakıcı, insanların her yerde korktuğunu, korkan insanla yapılan seçimde ise insanların doğruyu yapmadığını iddia etti.


Çakıcı, hükümetin Mercedes makam otoları sipariş etmesini eleştirerek, ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde, asgari ücretin artırılmadığı insanların "inim inim inlediği" bir dönemde  11 Mercedes alınmasının doğru olmadığını savundu.


Mehmet Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük'ü siparişi iptal etme ve halktan özür dilemeye davet  etti.


Polis'teki çalışanların da bir takım sorunları olduğunu belirten Çakıcı, polisin özerk ve siyasetten de bağımsız olması gerektiğini söyledi.


Çakıcı, tüm kesimlerin zorda bulunduğunu ileri sürerek,  yapılan tüzük değişikliğiyle taksicilerin de isyanda olduğunu ileri sürdü.


UBP'nin resen vergileri iptal edeceğini söylediğini ancak bunu yapmadığına işaret eden Mehmet Çakıcı, yargının yavaş çalıştığını belirterek, hukuk reformu yapılması gerektiğini söyledi.


Mehmet Çakıcı, 13 saat gibi bir konuşma yapmayı düşünmediğini çünkü özelleştirme konusunda Kıbrıs Türk halkı ve onun sendikalarının dik durmadığını anlatarak, elektrik ve telefon gibi stratejik birimlerin özelleştirilmemesini istedi.


Çakıcı, bilimsel olarak hazırlanan bir rapora göre, Ercan Havaalanı'nın yılda 13 milyon Euro kar ettiğini anlatarak, kar eden bir kurumun özelleştirmek istenmesinin özelleştirme değil, peşkeş çekmek olduğunu ileri sürdü. Çakıcı, "UBP bu halka ihanet etmektedir, Kıbrıs Türk halkının kurumlarını peşkeş çekmektedir, bunun adı özelleştirme değil" dedi.


Kürsüden 13 saat konuştuğunu ancak anlaşılamadığını belirten Çakıcı, kürsüden "sessizlik eylemi ve el hareketleri" yaptı.


EMİROĞLULLARI 


TDP milletvekili Mustafa Emiroğluları ise konuşmasında,  sorunlara çare bulmak amacıyla birtakım eylemler yapıldığını ancak çözüm bulunmadığını ifade ederek,  "UBP hükümeti bir şeyleri çok zorluyor" ifadesini kullandı.


Emiroğlulları,  özelleştirmenin Avrupa Birliği (AB) normu olmadığını öne sürerek, AB'nin Güney Kıbrıs'ta, Cyta'nın çalışmasını onayladığını, aynı yasanın KKTC'de de olduğunu anlatarak, yapılması gerekenin de bu yasayı tüm kurallarıyla işletmek olduğunu kaydetti.


Emiroğlulları, Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY), yaşatılması gerekliliği üzerinde durarak, bunun nedenlerini uzun bir konuşma halinde sıraladı.


Mustafa Emiroğlulları, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin devlet hava yolu olan Cyprus Airways devlet desteğiyle yaşatılırken, KTHY'nin desteklenmeyerek kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Emiroğlulları, KTHY'nin yaratılan haksız rekabetle iflas ettirildiğini iddia etti.


KTHY'nin yaşatılması amacıyla hazırlanan raporun bir kısmını okuyan Emiroğlulları, hükümetin bu raporda yer alan hiçbir şeyi yapmayarak milli hava yollarının iflasına neden olduğunu iddia etti.


Emiroğlulları, Mormenekşe ve  Serdarlı futbol sahalarını yapmaması halinde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile 24 saat kesintisiz uğraşacağını savundu.


Emiroğlulları, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın bu haliyle yasalaşması halinde her şeyin özelleştirilmesi yetkisini Bakanlar Kurulu'na bıraktığını, bunun doğru olmayacağını böyle gitmesi halinde topluma ait her şeyi, Bakanlar Kurulu istemine göre özelleştirmenin söz konusu olabileceğini söyledi.


Deniz ve  hava limanlarının stratejik yerler olduğunu, belirli bir gelirleri bulunduğunu anlatan Emiroğlulları, bu nedenden dolaya havalimanlarının özelleştirilmemesi gerektiğini savundu.


Mustafa Emiroğlulları, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nda karşı olduğu maddeleri sırayla okuyarak bunlara yönelik eleştirilerini aktardı.


Özelleştirilecek hava ve deniz limanlarının ortaklarının Kıbrıslı olmasının önemli olduğunu, bunun yerel sermayenin uzmanlaşmasını sağlamak için önemli olduğunu söyleyen Emiroğlulları, bu nedenle deniz ve hava limanlarını özelleştirilmesine karşı olduklarını belirtti.


Havayolları çalışanlarına seslenen Emiroğlulları, "Artık sizden de dirayetli durmanızı bekliyoruz" ifadesini kullandı.


Mustafa Emiroğlulları, KTHY'nin bilerek ve isteyerek batırıldığını, DAÜ Koleji'nin de bilerek ve isteyerek Doğa Okulları'na devredildiğini söyledi.


TDP'nin KKTC için önerdiği ekonomik modelin, özel ve kamu kesimini bir arada bulunduran karma ekonomik model olduğunu  belirten Emiroğluları, ülkede çözüm ve anlaşma olana kadar bu tür olumsuz durumlarla karşılaşılmaya devam edileceğini kaydetti.


Emiroğlulları, hükümetin özelleştirme yasa tasarısını geri çekme şansı varsa derhal geri çekmesini istedi.


SOYER


CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, yasa tasarısının kabul edilmez yanının, özelleştirme konusunda tüm yetkinin Bakanlar Kurulu'na verilmesi olduğunu ki bunun kolay bir hizmet olmadığı ifade etti.


Soyer, yasanın çelişkili maddeleri üzerinde durarak, özellikle ihale sürecinde kurulması öngörülen Değer Tespit Komisyonu'nun yasalara aykırı olacağını belirtti.


Soyer, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın bu haliyle yasalaşması halinde, Meclis'e ait olan bir yetkinin Bakanlar Kurulu'na devredileceğini, bunun da Bakanlar Kurulu'nun Meclis'in üzerine çıkarılması anlamına geldiğini iddia etti.


Ferdi Sabit Soyer, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın kendi içinde mantık hataları içerdiğini ifade ederek, bu mantık hatasının doğal olarak yasa tasarısının olumsuz sonuçlar yaratacağını vurguladı.


Soyer, "bu yasa tasarısı yasalaştırılsa da bir gün mutlaka yasanın değiştirileceğini ve özelleştirme yasasına olumlu oy verenlerin bunun vebalini ömür boyunca süreceğini" iddia etti. 


Soyer, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın mali kaynak veya katkı sağlamak amacıyla yasalaştırılmak istendiğini anlattı.


ATUN


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, özelleştirme yasa tasarısının uzun zamandır kamuoyunun bilgisinde olduğunu, yasa tasarısı hazırlanmaya başladığında ilgili sivil toplum örgütlerinden konuyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi.


Atun, dünyadaki benzer özelleştirme yasalarıyla karşılaştırıldığında insani yönleri öne çıkan bir yaşa olduğunu  ifade ederek, özellikle sürdürülemeyecek olan alanların yükünden bir defada kurtulacak olunmasının yasanın diğer önemli bir konum olduğuna dikkat çekildi. 


CTP-BG VE TDP GENEL KURULU TERK ETTİ


CTP-BG ile TDP yasa tasarısıyla ilgili olarak tüm eleştirilerine karşın bir tek maddede bile öneri kabul edilmemesini gerekçe göstererek Meclis Genel Kurulu'nu terk etti.


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, gelinen aşamada "halka karşı olduğunu" ileri sürdüğü tasarının yasalaşmasına şahit olmamak için genel kurulu terk edeceğini söyleyerek, genel kurul salonunu terk etti.


TDP milletvekili Mustafa Emiroğlulları da, hükümetin muhalefetin bir maddedeki önerisini bile kabul etmediğini söyleyerek yasanın vebalinin tümünü UBP'ye bıraktıklarını söyleyerek salondan çıktı.


TASARI OY BİRLİĞİYLE  ONAYLANDI 


Ana muhalefet CTP-BG ile TDP'nin, genel kurulu terk etmesinden sonra Özelleştirme Yasa Tasarısı'nın madde madde ve tümü üzerindeki tüm görüşmeler tamamlanarak, tasarı oybirliğiyle kabul edildi.


Genel Kurul bundan sonraki birleşimini 29 Mart Perşembe saat 10.00'da denetim ve yasama gündemiyle yapacak.

 
27 Mart 2012 Salı 14:25
Okunma: 570
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu