Ana Sayfa » Kıbrıs » Özelleştirme yasası neler içeriyor?

Özelleştirme yasası neler içeriyor?

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunun sabaha kadar devam eden oturumda onaylanan Özelleştirme Yasasının içeriği şöyle: Özelleştirme yasası adıyla hayata geçen yasanın gerekçesi resmi yazımıyla, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, Kamu İktisadi Teşebbüslerine, Kamu İştiraklerine ve Kamu Payı olan Şirketlere ait ekonomik ve ticari olarak değerlendirilmesi mümkün bulunan her türlü; şirket hisseleri dahil taşınır ve taşınmaz mallar, hizmetler ve hakların özelleştirilmelerini düzenlemek.

 
 
Özelleştirme yasası neler içeriyor?


Yani özelleştirmenin önünü açmak.

Yasada farklı özelleştirme yöntemleri yer alıyor.

Satış, kiralama veya işletme hakkının verilmesinin yanı sıra gelir ortaklığı modeli ya da çalışanlara devir de özelleştirme yöntemleri seçeneklerinden.

Yasa özelleştirme amacıyla yapılacak ihalelerde esas alınmak üzere, değer tespiti yapma görevini Başbakanlık Müsteşarı Başkanlığında, Ekonomi işleriyle görevli Bakanlığın Müsteşarı  ve Maliye İşleriyle görevli Bakanlığın Müsteşarının katılımıyla oluşacak Değer Tespit Komisyonuna veriyor.

İhale usülleri ise, kapalı teklif, açık artırma, pazarlık ve Belirli İstekliler Arasında İhale Usulü şeklinde belirlenmiş.

Özelleştirme modellerine baktığımızda yasada farklı uygulamaların yer aldığını görmekteyiz. Örneğin Limanlar ve havaalanlarının özelleştirilmesinde işletme hakkı devri yönteminin uygulanması hükme bağlanmış.

Peki işyerleri özelleştirme kapsamına girecek çalışanların durumu ne olacak?

Yasa konuşulurken en çok tartışılan bu konuda kamu görevlileri yasasının 84’üncü maddesi uygulanacak.

Kamu görevlileri yasasının 84’üncü maddesi kadroları kaldırılan kamu görevlilerine ilişkin kurallar başlığını taşıyor.

Bu maddeye göre, kamu görevlilerinin kadroları kaldırılsa bile haklarında herhangi bir kayıp yaşanmıyor. Yani, emeklilik ve maaş hakları aynen devam edecek.

Kamu görevlileri yasası bu konuda ayrıca, kadroları kaldırılan kamu görevlilerinin bağlı bulunduğu kurumlarda veya başka kurumlarda eski sınıflarındaki derecelerine eşit bir göreve atanmalarını da zorunlu kılıyor.

Böylelikle özelleştirme kapsamında kadroları kaldırılacak olan kamu görevlileri bu madde kapsamına girecek ve devletin başka kurumlarında yine aynı haklarla görevlerine devam edecek.

Yasada bazı geçici maddeler de var.

Bunlardan birisi Kıbrıs Türk Hava Yolları eski çalışanları başlığında.

Bu maddeyle, özelleştirme uygulamaları sonucunda kamu iştirakleri dışında kalan şirket çalışanlarının işsiz kalacak olanlarının istihdamının sağlanmasına ilişkin kurallar kapsamına, mahkemece tasfiyesine karar verildiği tarihte Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları dahilindeki şubelerinde  Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanı statüsünde olan ve bu Yasa’nın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren  altı ay içerisinde talepte bulunanlar da dahil edildi.

Yani, eski Kıbrıs Türk Hava Yolları çalışanlarının tamamının devlette başka bir göreve atanmaları da yasal çerçeveye kavuşmuş oldu.

 
28 Mart 2012 Çarşamba 13:00
Okunma: 2459
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu