Ana Sayfa » Kıbrıs » Özelleştirme Yasası ve özelleştirme süreci

Özelleştirme Yasası ve özelleştirme süreci

Özelleştirme Yasası ve özelleştirme süreci ile ilgili Havadis ekibinin sorularını yanıtlayan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Telekom ve enerji alanında çok büyük yatırımlar gerektiğini, devletin bu yatırımları yapmasının mümkün olmadığını belirtti.

 
 
Özelleştirme Yasası ve özelleştirme süreciHazırlanan Özelleştirme Yasası’nın “çerçeve bir yasa” olduğunu vurgulayan Atun, önemli olanın bu yasa tahtında kurumlar için hazırlanacak sözleşmeler olduğunu belirtti.

Özelleştirme konusunda toplumda infial yaratmak için çalışanların varlığına dikkat çeken Atun, toplumun yasa konusunda doğru bilgilendirilmesi için “bilgi kitapçığı” hazırlandığını söyledi.Takvim hazır

Özelleştirme konusunda, Başbakanlık’ın bir takvim hazırladığını duyuran Atun, “İlk etapta Ercan’ın işletme hakkı belirlenen süre içerisinde özel teşebbüse devredilecek. Kısa vadede de Telekom ve enerji alanında yapılması gerekenler var. Telekom’da liberalleşme süreci başlatılacak. Enerjide ise yapılması gereken ise acil olarak 120 bin sayacın elektronik sayaca çevrilerek büyük kaçağın önlenmesi. Devletin bu büyük yatırımlara girmesi ve risk alması doğru değil” dedi.“Önce Ercan, devamla Telekom ve elektrik”

Atun, “özelleştirmeyle ilgili takvim” konusunda şunları söyledi:

“Başbakanlık bir takvim hazırladı. Önce Ercan’ın işletme hakkı devredilecek ve özelleştirme süreci başlatılacak.

Devamında kısa vadede yapılması gerekenler var. Telekom’da sektörün liberalleşmesi gündemde. Hedeflenen de hizmet kalitesinin artması. Yatırımlar da devlet dışında yapılmalı.

Örneğin Telekom piyasasını şu anda GSM sektörü domine ediyor. Görüşme ücretleri düşerken hizmet kalitesi artmalı. Bu alanda yapılacak düzenlemede ana amaç da bu olmalı.

Devletin 20 milyon Euro yatırım yapacak ve GSM şirketleri ile rekabet edecek durumu yok, olmamalı. Bu tabloda devlet yer almaz, alırsa da ağır bedel öder.

Dünyanın sahip olduğu tecrübelerden faydalanmamız gerekiyor. İstihdam, katma değer, vergi, kaliteli hizmet ve düşük bedel yaratacak adımı atmamız gerekiyor. Bunun için de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı arkadaşımız ekibi ile çalışıyor. ““Kıb-Tek’in en büyük sorunu tahsilat”

Bakan Atun, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu konusuna da değindi. Atun, elektrikte tahsilatın özele devredileceğini söyledi.

145 bin sayaç bulunduğunu ve sadece 20 bininin elektronik olduğunu vurgulayan Atun, “125 bin sayacın daha elektronik olması gerekiyor. Kıb- Tek üretecek, aracı kurum bunun parasını yatıracak, kendisi ise tüketicilerden tahsilat yapacak” dedi.

Atun Kıb-Tek’teki kısa vadeli programı şöyle açıkladı:

“Kıb-Tek’in en büyük sorunu tahsilat. Bu sadece fatura tahsilatı olarak algılanmamalı. Düşünün, şu anda üretilen elektrikte yüzde 25 kaçak ortaya çıkıyor. Bunun dünya standardı yüzde 1- 2. Yanlış anlaşılmasın, bu çalınan enerji değil. Sistemde kaçak var. Elektronik sayaç kaçınılmaz.”“20 milyon Euro’luk yatırım”

Kıb-Tek’in tamamen elektronik sayaca geçmesi için 20 milyon Euro’luk bir yatırıma ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Atun, “Bunu da devlet yapmayacak” diyerek kesin konuştu.

Atun şunları söyledi:

“145 bin sayacımız var. Bizde elektronik sayaç sadece 20 bin adet. 18- 20 milyon Euro’luk bir yatırıma ihtiyacımız var. Şu andaki sayaçlar eski.

Benim kendi evime 200 TL fatura geliyordu. Elektronik sayaçla bu 600 TL oldu. Benim başıma gelen bu, sordum, nedeni kaçak çıktı.

Devlet 20 milyon Euro ödeyerek bu yatırımı yapamaz. Böyle bir finansal olanak olmadığı gibi, sermaye riskini de almamalı devlet. Devlet işletmeci gibi çalıştıkça, bedelini halk ödüyor. Devlet işletmecilikte uzmanlaşmamalı.

Dünyada bunun örneği yok. Devlet bu tür kurumları idare etmemeli. Dolayısı ile tahsilatta hizmet alımı yapılacak. Elektronik sayaç vasıtası ile kayıp ve kaçaklar önlenecek. Bir veya üç kısma ayırarak tahsilatta özelden hizmet alacağız. İlgili şirket tahsilatı kendi yapacak. Kurum ise, ürettiği enerjinin bedelini aracıdan tahsil edecek, abone ile aracı kurum muhatap olacak.”“Üçüncü bir firmaya izin vereceğiz”

Enerji alanında önemli açıklamalar yapan Sunat Atun, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin (K-Pet) özelleştirme sürecinin kendileri için de iyi bir deneyim olduğunu söyledi.

K-Pet’te özelleştirme öncesi var olan durumu özetleyen Atun, “Yeni yatırım ve rekabet olanakları karşısında K-Pet’in o haliyle mücadele etmesi zordu. En doğru zamanda özelleştirilerek, hükümet adına doğru bir adım atılmıştır” dedi.

Atun, Kıbrıs Türk Petrolleri ve Altınbaş Petrol’ün yanında, üçüncü bir firmaya daha lisans verileceğini ve piyasada üçlü bir akaryakıt dağıtım ortamı yaratılacağını vurguladı.

Atun, bu sayede, devletin rekabetin önünü açacağını, kalite yükselirken, fiyatların da aşağıya çekilmesinin hesaplandığını vurguladı.

“Bu alanda Tener Ltd.’ye verilen bir ön izin var mı?” sorusuna karşılık Atun, “Evet. Ancak verilen izin süresi doluyor. Yeniden bir değerlendirme yapılacak” ifadesini kullandı.

Atun: “Yeni makam aracı istemiyorum”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, birçok makam aracının eskidiği ve aşırı masraf çıkardığı gerekçesi ile yenilenmesinin doğal olduğunu söyledi. Atun, “Benim yeni bir makam aracına ihtiyacım yok, talep de etmedim” dedi.

Kullandığı araçtan memnun olduğunun altını çizen Atun, “Ancak, her bakanın farklı modelde, farklı renkte araçları var. Bu da ciddiyet sorununu ortaya çıkarıyor. Tek tip araç olmasında ciddi fayda var. Ancak şu anda politik olarak önceliğimiz araçlar olmamalı” ifadesini kullandı.“Eşim bile benden hesap soruyor”

Sık sık yapılan, “ekonomi büyüyor” açıklamalarının, halk tarafından kabul görmediğinin hatırlatılması üzerine Atun, “Evet. Eşim de, annem de benden hesap soruyor, ‘Bu nasıl büyüme, alım gücümüz düşünüyor” diyor.

Atun, büyümenin halka refah olarak yansıyabilmesi için, üç yıllık kalkınma planının büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Atun, bu konuya ciddi önem verdiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“2007’de daralma başladı. Bozulan kamu maliyesi nedeni ile bütçe açıkları büyüdü. Bütçe açığı hep halkın sırtından çıkarılıyor. Benzine, gaza, gümrüğe, stopaja zam olarak halka dönüyor.

Hesaplamalara göre, iki yıl öncesine kadar yüzde 10.3 ekonomide daralma yaşandı.

Şimdi is büyüme yüzde 8. Yani biz, beş yılda, 10 adım geri gittik, 8 adım ileri gittik. Sonuçta halen iki adım gerideyiz.

Alım gücünde, toplumsal refahta bunun hissedilmesi için en az artı 2 daha büyümek ve 2- 3 yıl içinde yüzde 12 büyümeyi bulmamız gerekmektedir.

Biz bakanlık olarak bu konuda kararlıyız. 3 yıllık bir ekonomik programa ihtiyacımız var. Planlı bir şekilde hareket etmemiz lazım. Mali istikrardan taviz verilmemeli. Mali alanda istikrarı devam ettirmek zorundayız.

Geleceği risk edemeyiz. 2 yılda mali disiplinde ilerleme var. Bu sayede reel sektörün desteklendiği bir ortam yarattık.

Ekonomimizin küçük olmasının avantajını kullandık. Bütçe kısa sürede kontrol altına alındı. Bu iyileşme üç yıl daha devam etmeli. Burada devamlılığı sağlanması gerektiği muhakkaktır. Biz hükümette kalırız ya da bakan olarak kalırız ya da kalmayız, üç yıllık planlamanın iyi yapılması ve buna sadık kalınması şart. Hükümetler ya da siyasiler değişse de 2015’e kadar bu program devam etmeli.”“Kalkınma planını biz hazırlayacağız”

Bakan Atun, üç yıllık kalkınma planının tamamen kendileri tarafından hazırlanacağı ve bunun TC- KKTC arasında imzalanacak protokole de zemin oluşturacağını vurguladı.

Atun şöyle devam etti:

“3 yıllık ekonomik plan hazırlanırken, yeni bir yol izliyoruz. Üç bölgede çalıştaylar düzenleyeceğiz. Bu çalıştayda sivil toplum örgütleri temsilcileri mutlaka yer alacak. Uzman kişilerimiz ve kuruluşlarımız da yer alacak. Bu işi yürütmek için de hizmet satın aldık. Danışman olarak Manegement Center ile anlaşmaya vardık. Tarafsız bir kuruluş ve deneyimi ile çalıştaya yön verecek.

Belirlenecek ana sektörlerle beş adet odak grubu oluşacak ve detaylandırma yapılacak. Bunun ardından da uzmanlar ve bürokratlar yazımını tamamlayacak, sonra da Bakanlar Kurulu ile Meclis’ten onay alınacak.

İstikrara, yatırıma ve büyümeye odaklanacak bir plan olacak, aynı zamanda da KKTC’nin kendi yol haritasını belirlemiş olacağız. Biz hazırlayacağız.”“Ajansı biz çağırdık”

Çükurova Kalkınma Ajansı’na vurgu yapan Atun, “Altının çizilmesini istiyorum, bu ajansı adaya bizzat bakanlık olarak biz çağırdık” dedi.

Esnafın krediye kolay erişiminin sağlanması için bir plan dahilinde çalışıldığını vurgulayan Atun, “3.5 ayda, 2035 kişiye toplam 80 milyon TL kredi verildi” anımsatmasında bulundu.

Atun şunları söyledi:

“Can suyu kredisi dedik ve ucuz finansmana erişim için sekiz bankayı bu yönde aktif hale getirdik.

Dört de yerel banka bu projede görev aldı. 3.5 ayda 2 bin 35 kişi, 80 milyon TL kredi aldı. Devlet bankası ayda 15 dosya yaparken özel bir banka 250 dosya yapabildi.

Hibe programında da bu projede de kimin destekleneceğine bakanlık olarak karışmadık. Çukurova Kalkınma Ajansı’nı biz istedik ve geldi. Türkiye’nin bu olayla bir alakası yok. Dayatması hiç yok.

Siyasetin olduğu her yerde siyasi müdahale vardır. Bu zafiyeti ortadan kaldırmak için Çukurova Kalkınma Ajansı’nın deneyiminden faydalanmak istedik.Mükellef: “HP’yi tüketim alışkanlığı belirliyor”

DPÖ İstatistik Daire Başkanı Güner Mükellef, “Nasıl olur da enflasyon sıfırın altında çıkar?” sorusu ile çok karşılaştıklarını söyledi. Mükellef, bir süre önce, 3 bin 240 hanede “hane halkı tüketim harcamaları” konusunda anket yapıldığını ve hayat pahalılığı hesaplarının da bu anketin sonuçlarına göre yapıldığını söyledi.

Hane halkı tüketim anketi konusunda bilgi veren Mükellef, “Hane halkı tüketim anketi bir ayda bir ailenin neler tükettiğinin göstergesi. Hane halkının doğrudan tüketimini ortaya çıkardık” dedi.

12 ayda 3240 hanede, hane halkı tüketim harcamalarını saptayan bir çalışma yapıldığını ifade eden Mükellef, “Ağırlığı buradan alıyoruz” dedi.

5 ilçede, sürekli endeksle ilgili araştırmalar yapıldığını anımsatan Mükellef, sözlerinin sonunda, “İnsanların geliri azalırsa, tüketim alışkanlığı da değişiyor. Bu yılın sonunda yeni bir anketle hane halkı eğilimlerini belirlememiz gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

 
8 Nisan 2012 Pazar 07:03
Okunma: 1222
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu