Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay: “ Türkiye’nin garantisi etkin ve fiili olmaldır”

Özersay: “ Türkiye’nin garantisi etkin ve fiili olmaldır”

Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay Kanal T’de konuştu: “ Türkiye’nin garantisi etkin ve fiili olmaldır”

 
 
Özersay: “ Türkiye’nin garantisi etkin ve fiili olmaldır”

 

* Özersay, “ etkin demek Türkiye’nin tek yanlı olarak Kıbrıs’a müdahale hakkı olması demektir. Örneğin eğer bu Birleşmiş Milletler’in durum değerlendirmesine ve kararına bırakılıyorsa o anlaşmayı atın çöpe gitsin” dedi.

* Kudret Özersay,“ Kıbrıs Türk tarafının mutlaka Rum tarafının adımlarına paralel adımlar atması gerektiğini, Anastasiades’in  hidrokarbon yatakları ile kendi lehlerine oldu bitti yaratmaya çalışmasına izin verilemeyeceğini”söyledi.

* Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay “ Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nde ikamet edebilecek Rumlara % 20 tavan getirileceğini “ açıklayan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hata yapmakta olduğunu, Annan Planı’ndan geriye gittiğini, Annan Planı’nda belirli bir takvim ve zamana yayma ile  ikamet oranı artırılırken şimdi hemen yüzde 20’ye izin verilecek olmasının yanlış olduğunu ” belirtti.

* Özersay, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs sorunu çözülmezse Rumların Türkiye ile komşu olacaklarını söylemesini doğru bulmadığını, “ bununTürkiye’nin komuşu olunmaması gereken kötü bir Devlet görme anlamına geldiğini” belirtti ve “Kıbrıs sorunu çözülür Birleşik bir Devlet ortaya çıkarsa Kıbrıs Türkiye’nin komşusu olmayacak mı? diye sordu.

 

( HABERKKTC) ;

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, “ Kıbrıs konusunda varılacak bir antlaşmada Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devam etmesi gerektiğini belirtti ve “ etkin demek Türkiye’nin tek yanlı olarak Kıbrıs’a müdahale hakkı olması demektir. Örneğin eğer bu Birleşmiş Milletler’in durum değerlendirmesine ve kararına bırakılıyorsa o anlaşmayı atın çöpe gitsin” dedi.

         Özersay, dün gece Kanal T’de “ İşin Özü” adlı programa katıldı ve gazeteci Özer Kanlı ile İletişim Uzmanı Özdemir Tokel’le Kıbrıs konusundaki son gelişnelerle bazı iç konuları değerlendirdi.

         Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay, “ Türkiye’nin Kıbrıs’ta asker bulundurmasının ise garanti sisteminin fiili olması anlamına geldiğini, bunun da Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenliği için gerekli olduğunu” kaydetti.

         Kudret Özersay bir başka soru üzerine ise ortaya bir plan çıkması halinde parti tabanını serbest bırakmalarının söz konusu olmayacağını, mutlaka evet ya da hayır yönünde bir görüş ortaya koyup halktan destek isteyeceklerini kaydetti.

45 DAKİKA GÖRÜŞÜLMESİ YETERSİZ

         Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum lider Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon arasında Pazar günü yapılacak üçlü görüşmeye de değinen Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay özetle şunları söyledi:

         “  3’ncü Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu  döneminde benim de katıldığım beş zirve toplantısı yapıldı. Bu toplantılar gayet kapsamlı oldu ve 4-5 saat sürdü. Ertesi gün devam etti. Rum liderliğinin şimdi bu görüşmeyi 45 dakika ile sınırlaması ve ‘ bir durum değerlendirmesi ‘ yapılacaktır noktasına indirgemesi yanlıştır. Türk tarafı buna razı olmamalıdır.  Türk tarafı bu görüşme sonrasında bir zaman sınırlamalı görüşme süreci takvimlemesinin ortaya çıkmasını sağlayabilmelidir.”

         Kudret Özersay, “ Rumlar bir taraftan masada oturuyor, diğer taraftan ise varılan uzlaşmaya uymayarak hidrokarbon yataklar  ihalesi açıyor.  Sayın Akıncı’nın bu konudaki siyasetini nasıl buluyorsunuz” şeklindeki bir soruyu yanıtlarken ise, “ Kıbrıs Türk tarafı mutlaka Rum tarafının adımlarına paralel adımlar atması gerektiğini, Anastasiades’in  hidrokarbon yatakları ile kendi lehlerine oldu bitti yaratmaya çalışmasına izin verilemeyeceğini” vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın yanıtsız bırakılmaması gerektiiinin de altını çizen Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay şunları kaydetti:

ANNAN PLANI’NI REDDEDEN RUMLAR ÖDÜLLENDİRİLEMEZ

“ Rum lider üniter Kıbrıs Cumhuriyeti’nin federasyona dönüşeceğini iddia ediyor. Yok böyle bir şey. Bahsettiği 11 Şubat 2014 Eroğlu- Anastasiadis ortak açıklamasında böyle bir şey yazmaz. Kaldı ki Kıbrıs Cumhuriyeti siyasi literatüre göre  üniter bir devlet değil fonksiyonel federasyon idi. Rum lider bunu mahsus söylüyor. Üniter devletten federasyona geçmeyi kabul ederek büyük bir taviz verdikleri izlenimi yaratmaya çalışıyor. Buna mutlaka cevap verilmelidir.

 Rumlar Annan Planı’na hayır demişlerdir ve aradan 12 yıl geçmiş bunun  olumsuzluklarını yaşayan Kıbrıs Türkü olmuştur. Buna rağmen Kıbrıs Türkü’nün cezalandırılması, Rum tarafının ödüllendirilmesi mantığı doğru değildir”.

Özersay, bir diğer soruyu yanıtlarken de “ dört özgürlüğün hiç bir sınırlama getirilmeden kabul edilmesinin söz konusu olamayacağını, böyle bir durumda Kıbrıs Türk tarafının olmazsa olmazı haline gelen ve Birleşmiş Milletler parametresi olan iki kesimlilik ve iki toplumlu yapıdan söz edilemeyeceğini” kaydetti.

RUMLARA % 20 İKAMET HAKKI TANINMASI GERİLEMEDİR

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay “ Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nde ikamet edebilecek Rumlara % 20 tavan getirileceğini “ açıklayan Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hata yapmakta olduğunu, Annan Planı’ndan geriye gittiğini, Annan Planı’nda belirli bir takvim ve zamana yayma ile  ikamet oranı artırılırken şimdi hemen yüzde 20’ye izin verilecek olmasının yanlış olduğunu ” belirtti.

“ Dönüşümlü Başkanlık henüz Rumlar tarafından kabul edilmedi ama Türk tarafı çapraz oyu kabul etti, bu da ciddi bir geri adım değil mi” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Özersay, “ Annan Planı’nda  6 yıl görev yapacak 6 kişilik bir Başkanlık Konseyi’nde 4 yıl Rumların 2 yıl da Türklerin başkanlık yapmasının öngörüldüğünü “ anımsattı ve “ Kıbrıs Türk tarafının dönüşümlü başkanlık gibi Birleşmiş Milletler parametresi haline gelen bir unsuru plana koydurmak için çapraz oyu kabul etmesine gerek yoktur. Çapraz oy ortaklık iyi giderse iki halkın referandumlarda onay vermesi halinde ileride gündeme gelebilir” dedi.

 

AKINCI’YA TÜRKİYE ELEŞTİRİSİ

Özersay, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs sorunu çözülmezse Rumların Türkiye ile komşu olacaklarını söylemesini doğru bulmadığını, “ bununTürkiye’nin komuşu olunmaması gereken kötü bir Devlet görme anlamına geldiğini” belirtti ve “Kıbrıs sorunu çözülür Birleşik bir Devlet ortaya çıkarsa Kıbrıs Türkiye’nin komşusu olmayacak mı? diye sordu.

Kudret Özersay, “ Türkiye’yi böyle göstermenin Kıbrıs Türk Halkı’na bir yararı olamayacağı gibi Rumları korkutmasının da söz konusu olmadığını,çünkü Rumların zaten Kıbrıs Türkleri’ni değil Türkiye’yi kendilerine komuşu gördüklerini, bunun propagandasını yapmakta olduklarını” söyledi.

HALKIN PARTİSİ’NİN HEDEFİ TEK BAŞINA İKTİDAR

         Halkın  Partisi Genel Başkanı Özersay iç konularla ilgili soruları yanıtlerken ise “ halkın  iktidara gelince cebini , şahsi çıkarlarını düşünen mevcut partilerin politikacılarını artık istemediğini “ ifade etti ve  “ ilk seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkacaklarını” vurguladı.

Özersay, “ Mart ayından sonra bir erken seçim beklediklerini” sözlerine ekledi.

Kudret Özersay, “ partilerinde yer alan her hangi birinin yolsuzluk ya da başka yüz kızartıcı suça karıştığının ortaya çıkması halinde başka partiler gibi buna göz yummayacaklarını hemen atma yoluna gideceklerini” kaydetti.

 

 

 

 


 
24 Eylül 2016 Cumartesi 16:34
Okunma: 925
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu