Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay Grentree Zirvesini Değerlendirdi...

Özersay Grentree Zirvesini Değerlendirdi...

genel Sekreter'in "Liderlerin Cesaret Verici İlerlemeler Kaydettiğini Açıkladığına Dikkat Çeken Özersay "Zirve'nin Sonucundan Memnunuz"

 
 
Özersay Grentree Zirvesini Değerlendirdi...
Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Green Tree Zirvesi'nin memnun olduklarını belirttti. Özersay, Genel Sekreterin, liderlerin cesaret verici ilerlemeler kaydettiğini açıkladığına işaret etti...  

Özersay, " hem Cenevre ertesi hem de Greentree'de somut ilerlemeler olduğu Genel Sekreter'in ağızından teyit edilmiş durumdadır. Dolayısıyla Kıbrıs Türk Tarafı olarak biz ortaya çıkan sonuçtan memnunuz, Genel Sekreter'in açıklaması herşeyi somut olarak göstermektedir" dedi.

Ocak'ta yine benzer bir zirve yapılacak olmasının önemine vurgu yapan Özersay, " Çünkü GEnel Sekreter, olumlu sonuç üreten bir zirve olduğunu görmüştür. Yarar doğurduğu ortada... Bu yüzden Genel Sekreter aynı metodu kullanarak, bir kez daha artık sürecin sonuna gelme ve başarılı bir sonuç elde etme maksadı ile böyle bir adım atmaktadır. Sayın Cunhurbaşkanınımız da bunu tereddütsüz kabul etmiştir" diye konuştu.

Özel Temsilci Özersay, Ocak'taki zirvenin en az 2 gün süreceğini, zirvede, yeni müzakere tekniklerinin kullanılacağını ifade etti.

Zirvenin hemen ardından bazı çevrelerin ilerleme olmadığını söyleyerek, karamsar hava yaratmaya çalıştığını belirten Özersay, " Bugün bizzat sayın genel sekreter, bu zirvede somut ilerleme olduğunu açıklamıştır. Bu doğrultuda konuşanların sözleri , eğer genel sekreter yalan söylüyor demiyorlarsa, gerçeği yansıtmamaktadır ve kendileri de bunu biliyorlar" dedi.

Özersay, " Bu zirvede somut ilerleme kaydedilmiştir. İçeriği, görüşmelerin gizliliği nedeniyle açıklayamıyor olmamız, ilerleme olmadığı anlamına gelmez. Birileri bunu bir fırsat olarak bilip olumusuz tablo çizmesinler. Bu Kıbrıs Türk Halkı'nın yararına bir şey değildir" ifadesi kullanıldı.

Vatandaşlığın ayrı bir başlık olmadığını belirten Özersay, " şunu açıklıkla söyleyelim. Bu konu Kıbrıs'ta  bir süre önce görüşüldüğünde yönetim ve güç paylaşımı başlığı altında ele alınmıştır ve tarafların bu konuda uzlaşısı vardır. Ancak bu konuya Cenevre'de değginilmiş olması, bunu ayrı bir başlık ya da yedinci başlık yapmaz. Eğer vatandaşlık konusu, ister alt-başlık, isterse başka birşey olarak tanımlansın; çözmemiz gereken bir sorunsa, müzakere ederiz tabii ki. Burada önemli olan bu konuda ortaya koyduğumuz pozisyonumuzdur. Müzakere ederek bu sorunu da çözmek durumundayız. Kıbrıs Türk Tarafının pozisyonu KKTC'de yaşayan herkesin değil, KKTC vatandaşlığına sahip olan insanların çözüm günü Birleşik Devletin vatandaşı olmasıdır. Tabii ki diğer kişilerin de soonradan başvuru hakkı ve kriterleri yerine getirmeleri durumunda bunu alması düzenlenecektir. Bundan daha doğal bir talep olamaz. Uluslararası aktörler de bunu anlıyor" dedi.

Özersay, " var olan sorun, müzakere edilmeden çözülemez. Bu konu konuşmadan çözülemez. Madem ki Kıbrıs Türk Tarafı çözüm ister, o zaman her konuyu müzakere eder. Her konuyu müzakere etmemiz, o konunun ayrı başlık olduğu anlamına tabii ki gelmez. Aynen Sayın Talat doneminde vatandaşlık görüşüldüğü ve ayrı başlık olmadığı gibi. Bu dönemde vatandaşlık ayrı başlık (Chapter) olarak görüşülmemiştir. Genel Sekreter'in açıklamasında vatandaşlık için "Başlık' (Chapter) deği, "area" ifadesinin kullanılmış olması tesadüf değildir. Burada iyi niyetli davranmak gerekir, siyasi kazanç maksatlı yorumlar yapmamak gerekir" şeklinde konuştu.

Özel Temsilci, görüşmelerin Ocak ayına kadar liderler ve özel temsilciler düzeyinde devam edeceğini, BM'nin gerekli gördüğü zaman Greentree'de olduğu gibi mekik diplomasisi yürüteceğini belirtti...

Genel Sekreterin yeni Greentree zirvesinin olumlu sonuçlanması için Kıbrıs Türk Tarafının gerekli çabayı ortaya koyacağını vurgulayan Özersay, " çünkü Kıbrıs Türk tarafı belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, uluslararası kamuyounun gözüne bu zirvelerle birlikte Kıbrıs Sorununun çözülmesi gerektiğini sokmuş durumdadır" dedi...

Kıbrıs Sorunun çözümü için, halkın moralini bozacak siyasi söylemlerin artık bir kenera bırakılmasını isteyen Özersay, "daha önce de açıkladığımız üzere bazı kesimlerin bu marazi açıklamaları ve güneyden gelen 'süreçte hiçbirşey olmadı, olmayacak yorumları' sürecin uzamasından yana olanların elini güçlendirmektedir ve gerçeği yansıtmamaktadır. Aksini söyleyen Genel Sekreter'in açıklamasını okusun" dedi. Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun başkanlığında, sayısız önerilerle süreci ileri götürmeye çalıştıklarını, bunun Cunhurbaşkanı'nın iyi niyeti ve pozitif yaklaşımı ile doğrudan bağlantılı olduğunu, Kıbrıs Türk Tarfının çözüm için samimiyetle çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi...

 
2 Kasım 2011 Çarşamba 14:50
Okunma: 467
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu