Ana Sayfa » Kıbrıs » ÖZERSAY, GÜZELYURT'TA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

ÖZERSAY, GÜZELYURT'TA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Kıbrıs sorununa çözüm bulma sürecinde; "İster kapsamlı müzakereler çerçevesinde olsun, ister güven yaratıcı önlemler bağlamında olsun, her ne konuda olursa olsun ortaya çıkacak şey, her iki tarafında menfaatini dengeleyecek bir şey olmak zorundadır. Biz bu müzakere masasında bunun için varız, bu anlamda herkesin içi rahat olsun? dedi.

 
 
ÖZERSAY, GÜZELYURT'TA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTI

 

Özersay, Cumhurbaşkanlığı olarak müzakere süreciyle ilgili halkı bilgilendirmeye ve belirsizlikleri ortadan kaldırmaya büyük önem verdiklerini belirterek, talepte bulunulması durumunda, ülkenin her bölgesinde, bilgilendirme toplantılarını yapacaklarını bildirdi.

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Belediye Çalışanları Sendikası'nın (Bel-Sen) davetlisi olarak gittiği Güzelyurt'ta, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son aşama hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

Bel-Sen toplantı salonunda yer alan toplantıya, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer ile diğer yetkililer ve vatandaşlar katılırken, Bel-Sen Başkanı Fikret Keleş de hazır bulundu.

TÜRKİYE'YE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, konuşmasına Türkiye'de meydana gelen faciadan duyduğu üzüntüyü belirterek başladı ve duyduğu üzüntü ile acıyı paylaştı, Türkiye'ye başsağlığı diledi. 

Özersay, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili bugün düzenlenen bilgilendirme toplantısını davet üzerine yaptıklarını ve müzakere süreciyle ilgili farklı bölgelerde de toplumun değişik kesimleri ve sivil toplum örgütleri ile farklı bireylere, istenilmesi durumunda müzakere sürecinin geldiği aşamayla ilgili olarak bilgi vermeye devam edeceklerini kaydetti.

"KIBRIS SORUNU GELECEK İÇİN BELİRSİZLİK?

3 aydır devam eden müzakere süreci ile ilgili halka bilgi vermeye önem verdiklerini, çünkü tüm halkın, herkesin geleceğiyle ilgili bir müzakere süreci yaşandığını ifade eden Özersay, "Kıbrıs sorununun devamından dolayı geleceğimize yönelik var olan belirsizlik ciddi bir kaygı yaratıyor ve belirsizlik her zaman için her konuda kötüdür ama özellikle geleceğe dönük belirsizlik ise bu çok daha önemli bir kaygı kaynağıdır? dedi.

Özersay, bu yüzden özellikle bilgi eksikliği olursa bu kaygının artacağına dikkat çekerek, müzakere sürecinin başında sayıldıklarını, özlü müzakereye geçeli çok uzun bir süre olmadığını bu yüzden halka kısa bir bilgi vermek ve soruları yanıtlamak amacıyla bu ziyaretleri yapma ihtiyacı hissettiklerini söyledi.    

Ülkenin herhangi bir bölgesinden sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi veya talepte bulunması durumunda benzer nitelikte bilgilendirme toplantılarını yapacaklarını belirten Özersay, zaten bazı örgütlerle gerek Cumhurbaşkanlığında veya örgütlerin bulunduğu bölgelerde toplantılar yaptıklarını kaydetti.

"DÜNYADA ROLLER YENİDEN BELİRLENİYOR? KIBRIS TÜRKÜ YERİNİ ALMALI?

Özersay, şöyle devam etti:

"Geçmişte hep çok önemli dönemlerden geçildiği söylendi ve Kıbrıs Türk halkı kendi varoluş mücadelesini verirken bu zor dönemlerden de gerçekten geçti. Ancak uzun bir süredir belki hiç olmadığı kadar içinde bulunduğumuz dönemde bir anlamda dünya düzeninde bir değişim var.

Dünyada taşlar, roller yeniden belirleniyor. Adeta yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Sadece Ukrayna'da yaşanan kriz değil ama Kıbrıs adasının içinde bulunduğu Doğu Akdeniz bölgesinde özellikle Arap baharıyla ilgili yaşanan durumla da ilintilidir. Yani dünya düzeni adeta yeniden kuruluyor, kartlar yeniden dağıtılıyor.

Kıbrıs Türkü de bu yeni dönemde dünya yeniden şekillenirken iradesini yine ortaya koymalıdır ve bilinçli bir şekilde bu devam eden sürecin içerisinde aktif bir biçimde yer almalıdır.

Müzakere süreci bu gelişmelerin bir ayağıdır sadece. Her açıdan sadece Birleşmiş Milletler ara bölgede devam eden müzakereler çerçevesinde değil ama başka açılardan da başka aktörlerle de Kıbrıs Türkü'nü temsil eden kesimlerin çok yoğun bir biçimde görüşmesi, Kıbrıs Türkü'nün beklentisini, isteğini, iradesini yansıtması, özellikle böyle bir dönemde çok büyük bir önem arz ediyor.

"46 YILDIR DENENMEYEN KALMADI?

O yüzden hepimizin belki 46 yıldır devam eden Kıbrıs müzakereleri nedeniyle bir yorgunluğu vardır, bu da normaldir, çünkü denenmemiş hiçbir şey kalmadı aslında.

1968 yılından bu yana Kıbrıs'ta iki kesimli iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı yeni bir federal ortaklık kurulması için denenmeyen hiç bir şey neredeyse kalmadı, ancak bu resmin içerisinde asıl mağdur olan Kıbrıs Türkü'nün bizzat kendisi oldu. Bunun da temel nedeni; belirsizliktir.

En azından bu dönemde bu belirsizliği ortadan kaldırma anlamında bilgilendirme toplantılarının önemli olduğunu düşünüyoruz.?

"3 CUMHURBAŞKANIYLA 12 YIL MÜZAKERELERDE YER ALDIM?

Kudret Özersay, geçmişte KKTC'nin her 3 Cumhurbaşkanıyla da Kıbrıs müzakere süreci içerisinde yer aldığını ifade ederek, 12 yıl boyunca müzakerelerde yer aldığını, 46 yıllık müzakere sürecinin 12 yılının dörtte biri ettiğine dikkat çekti ve toplam müzakerelerin dörtte birinde farklı dönemlerde yer almış birisi olarak vatandaşların istediği döneme ilişkin olarak geçmişte de müzakereler bağlamında gelişmeler ve tartışmalarla ilgili sormak istediklerine cevap vermek istediğini kaydetti.

Toplantıda birkaç temel başlığa önem vereceğini ifade eden Özersay, bunları şöyle sıraladı:

"Kıbrıs sorununu çözme müzakereleri çerçevesinde 6 başlık bulunuyor, bu başlıklarda şu anda ne durumda olduğumuzu özetleyeceğiz, ilaveten ABD başta olmak üzere bazı uluslararası aktörlerin Kıbrıs'a dönük olarak artan ilgisinin ne noktada olduğu ve nereye doğru gittiğine ilişkin bazı kısa değerlendirmeler yapacağız, ayrıca son alınan AİHM kararının anlamı, etkisi ve sonuçları nedir konuları üzerinde duracağım.?

Özersay, konuşmasının basına açık bölümünün sonunda buna benzer toplantıları ülkenin her bölgesinde gelecek davetler üzerine yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Özersay, "İster kapsamlı müzakereler çerçevesinde olsun, ister güven artırıcı önlemler bağlamında olsun, her ne konuda olursa olsun ortaya çıkacak şey dengeli olmak zorundadır. Her iki tarafında menfaatini dengeleyecek bir şey bulunmak zorundadır. Biz bu müzakere masasında bunun için varız, bu anlamda herkesin içi rahat olsun? dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı şekilde devam etti.

       

 
15 Mayıs 2014 Perşembe 11:23
Okunma: 931
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu