Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay: Herşey KOP'un iradesine tabi görünüyor

Özersay: Herşey KOP'un iradesine tabi görünüyor

Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay, KTFF-KOP konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

 
 
Özersay: Herşey KOP'un iradesine tabi görünüyor


Toparlanıyoruz Hareketi lideri Kudret Özersay, KTFF-KOP konusu hakkında açıklamalarda bulundu.


ÖZERSAY: HER TÜR VESAYET KARŞITLIĞINDA SAMİMİ MİYİZ
Doç. Dr. Kudret Özersay futbol kunusunda dün üzerinde uzlaşmaya varılan noktalara ilişkin olarak ilk değerlendirmelerini kapsamlı bir yazı ile kamuoyu ile paylaştı. Uzamnlık alanı uluslararası hukuk olan Özersay'ın kendi kişisel görüşleri olarak şahsi internet sitesinde ve sosyal medya oramında yayınlayan yorumları şöyle:

ÖZERSAY: HER TÜR VESAYET KARŞITLIĞINDA SAMİMİ MİYİZ?
Biz Kıbrıslı Türkler, Türkiye ile olan ilişkilerimizde “kendi kendimizi yönetmek istiyoruz”, “iç işlerimize müdahale edilmesini istemiyoruz” derken, “kendi irademize dayalı bir gelecek istiyoruz” derken SAMİMİYSEK, çözümsüzlük halinde Kıbrıs Rum toplumunun kurumları ile kendi kurumlarımız arasında kurulacak ilişkide bazı temel prensiplerde ısrar etmemiz, bunların bizim için olmazsa olmaz olması yadırganacak bir şey değildir. Aksi durumda “kendi kendimizi yönetme” talebimizin ne inandırıcılığı kalır ki?

HERŞEY KOP’UN İRADESİNE TABİ GÖRÜNÜYOR

KOP-KTFF modelinde ilk bakışta görünen şey şu: Kuralları koyan ve gelecekte de koyacak olan, uygulanmasını denetleyecek olan, FİFA ve UEFA’da temsiliyeti sürdürecek olan, KTFF yetkililerinin rızası olmasa dahi Kıbrıs Türk futbolu konusunda karar üretebilecek olan bir KOP söz konusudur. Öte yandan KOP’un koyduğu ve gelecekte koyacağı kuralları uygulamayı kabul eden, KOP’un ada genelinde futbol konusunda tek yetkili kurum olduğunu kabul eden, Kıbrıs Türk futbolu konusunda artık tek başına karar alamayacak olan, FİFA ve UEFA’da muhtemelen ayrı bir temsiliyete sahip olmayacak olan bir KTFF vardır. Yanılıyor olmayı dilerim.

KTFF’NUN YERİNDE OLMAK İSTEYEN VAR MI?

Örneğin üyesi olduğum DAÜ-SEN, yurt dışında temas yapabilmek ve uluslararası aktivitelere katılabilmek için Kıbrıs Rum sendikalarının kendi başlarına alacakları kararlara, koyacakları kurallara tabi olsa nasıl bir tepki verirdi? ETUCE ve o çerçevede düzenlenen uluslararası etkinliğin kuzey Kıbrıs’ta yapılmaması için çaba harcayan Kıbrıs Rum sendikalarına üye olmak zorunda bırakılsa DAÜ-SEN böyle bir adım atar mıydı? Kendi iradesi dışında oluşturulan eğitime dair kuralları uygulamayı ve Kıbrıs Rum eğitim ve kültür bakanlığına kayıt yaptırmayı kabul eder miydi? Hiç sanmam. DAÜ-SEN Kıbrıs Rum tarafındaki kurumlarla bu tür hiyerarşik bir ilişki içerisine girmemek için uzun süredir farklı kulvarlarda mücadele eden bir sendikadır.

TOPLUMSAL YARAR TEMELLİ ÇIKIŞ YOLU

Bu toplum geçmişte pek çok konuda katı, akılcı olmayan, herhangi bir empati barındırmayan ve kamplaşmalar yaratan tartışmalar yaşadı. Futbol konusunda “vay bizi Ruma sattılar” ya da “siz buna karşı çıkıyorsanız, o zaman çözüm karşıtısınız” gibi akıl dışı “söylemler” üzerinden değil “toplumsal yararı” ön plana koyarak ve toplumsal iradenin ve kimliğin üzerine tesis edildiği değerleri göz ardı etmeden bir çıkış yolu bulmalıyız.

YANILIYOR OLMAYI DİLERİM!

Bu yazıyı, kim hangi başlığı koyarsa koysun, bütünen okumadan lütfen bir sonuç çıkarmayın. KTFF ile KOP arasında varılan uzlaşma konusunda bazı çeviri metinler internette yer aldı. Ancak bunlar yerine, FİFA’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya bakarak şu parametrelerin bu uzlaşıda yer aldığını sanırım rahatlıkla söyleyebiliriz:

- KTFF, Rum futbol federasyonu KOP’un kurucu belgesi ve kuralları uyarınca, KOP’a üye bir federasyon olacak;

- Bunun yanında KOP, FİFA ve UEFA’nın üyesi olmayı sürdürecek ve Kıbrıs’taki tüm futbol organizasyonları, hizmetleri ve yönetiminden sorumlu olacağı gibi, ülkedeki tüm uluslararası futbol aktivitelerinden de sorumlu kuruluş olacak.

- Bu anlaşmanın uygulanması konusunda çalışmak üzere taraflar bir komite kurulmasını da karar bağladı (www.fifa.com).

Dediğim gibi şu anda bu uzlaşının tam metni olduğu söylenen daha detaylı dökümanlar da sosyal medya ortamında dolaşıyor, durumun tam olarak ne olduğunu “resmi uzlaşma metni budur” dediklerinde anlayacağız.

Bu aşamada akla ilk gelen sorular şunlar:

- Bu üyelik KOP kurallarına uygun olarak KOP’a üye olmak şeklinde gerçekleşeceğine göre ve adadaki tüm futbol aktiviteleri ile uluslararası futbol organizasyonlarından KOP sorumlu olacağına göre Kuzey Kıbrıs’ta bulunan futbol takımlarının ve yapılacak müsabakaların KOP’un karar ve denetleme organlarınca (ister KTFF aracılığıyla isterse doğrudan) denetlenmesini, örneğin sahaların, hakemlerin, oyuncuların, seyirci davranışlarının, transferlerin, kuraların ve hatta sahada kart gören oyuncuların cezalarının ilk kertede KTFF tarafından olsa dahi KOP tarafından denetlenmesini beklemek gerekmez mi? Ya da KOP adanın kuzeyinde bu denetimi yapamayacağını gerekçe gösterip bazı maçların güneyde yapılmasını isteyemez mi?

- Bu şartlarda KOP’un karar organlarında KTFF’nun da temsil edilmesi ya da oraya en iyi ihtimalle temsilci göndermesi mümkün görünüyor. Ancak KOP’ta alınacak kararların, özellikle de kuzeydeki futbol aktiviteleri konusunda, KTFF rızası olmaksızın alınamamasını umuyor muyuz? Veya aynı şekilde, güneydeki futbol müsabakaları konusunda Kıbrıs Rum takımlarına dair KOP’ta alınacak kararlarda KTFF’nun bir rolü olacak mı? Bir başka ifadeyle Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs Türk takımları konusunda karar alabilecekken, Kıbrıslı Türkler Kıbrıs Rum takımları konusunda aynı şekilde karar alma yetkisine sahip olabilecek mi?
 
6 Kasım 2013 Çarşamba 15:50
Okunma: 1267
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu