Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay: İsviçre modeli egemenlik istiyoruz.

Özersay: İsviçre modeli egemenlik istiyoruz.

Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Devam Eden Müzakere Süreci Ve Rum Tarafının Doğal Gaz Arama Çalışmaları İle İlgili Kıbrıs Türk Tarafının Tezlerini Rum Basınına Ayrıntıları İle Anlattı..

 
 
Özersay: İsviçre modeli egemenlik istiyoruz.
Özersay, Kıbrıs Rumlarının düşman olmadığının altını çizerken,  Kıbrıs Türk Tarafının eşitlik prensibini ve egemenlik konusundaki hassasiyetini bir kez daha hatırlattı.

İsviçre Modelinde egemenliği kabul ettiklerini belirten Özel Temsilci, Rum Tarafına çözümün doğalgaz için feda edilmemesi çağrısı yaptı.

Özersay'ın açıklamaları Rum Tarafında sür manşetten yayınlandı.

Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Güney Kıbrıs'taki Politis gazetesine söyleşi verdi. 

Gazete, söyleşiyi "Kudret Özersay İle Söyleşi... 'Düşman Değiliz'... 'Doğalgaz İçin Çözümü Feda Etmeyelim'... İsviçre Modelinde Egemenlik" başlığıyla sürmanşetten yansıttı.

Gazete, Özersay'ın Kıbrıs Rumlarına; Kıbrıs Türklerinin Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için Rum tarafının elini sıkmaya hazır olduğuna dair pek çok mesaj verdiği gözlemini öne çıkardı ve Kıbrıs Türk tarafının, her türlü ayrılığı hariç tutan bir uzlaşı imzalamaya hazır olduğuna vurgu yaptığını yazdı.


Gazeteye göre Özersay, Kıbrıs Türk tarafının, birleşmiş Kıbrıs'ın İsviçre modelinde, tek uluslararası temsiliyeti olmasını kabul ettiğini söyledi.


Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türk oluşturucu devletçiğinde ikameti konusunda ise 21'inci yüzyılda daha farklısının olamayacağı görüşünü ortaya koyan Özersay ancak iki kesimlilik ilkesi nedeniyle bu ikamete belli bir sınırın eşlik etmesi gerektiğine dikkat çekti.


Özersay'a; Türkiye'deki seçimlerden sonra müzakerelerde bir şeylerin değişmiş göründüğü  belirtilerek Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında Güzelyurt ve Karpaz'la ilgili sözleri hatırlatıldı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu ve Kıbrıs Türk tarafını temsil etmekte olduğu için Erdoğan'ın sözlerini yorumlamak istemediğini söyleyen Kudret Özersay şunları dile getirdi:


"Ancak herkesin; bir çözüm bulunması halinde Türkiye'nin yükümlülüklerini üstlenmeye ve iki bölgeli iki toplumlu bir anlaşmaya saygı göstermeye hazır olduğu da dâhil, Erdoğan'ın Kıbrıs'ta olduğu süre içerisinde yaptığı bütün açıklamaları dikkatle incelemesini söylemek isterim. Başka bir şey söylemek istemiyorum."


BM Genel Sekreteri'nin iki liderden, halka çözümle ilgili olumlu mesajlar vermelerini istediği hatırlatılarak "Siz Kıbrıslı Rumları, geri dönüşlerini kabul ettiğiniz konusunda ikna etmeye hazır mısınız" sorusuna muhatap olan Özersay, "BM'nin iki taraftan istediği esasa ilişkin olumlu mesajlar vermeleri değildi" dedi, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz, bir tarafa ilişkin böyle bir mesaj belki öteki taraf için olumsuz olur. Vermek istediğim olumlu mesaj, çözüm istemeye de hazır olduğumuzdur. Kıbrıslı Türkler olarak başkaları tarafından yönetilmek veya egemenlikleri (otoriteleri) altında olmak istemiyoruz Kıbrıslı Rumların bizi anlamasını istiyoruz. Talep ettiklerimizin Türkiye ile bir alakası yoktur. Türkiye olmasa bile biz haklarımızı talep edecektik. Ancak size, Kıbrıslı Rumların çözümden sonra öteki devletçiğe geri dönüşleri ve ikametleri konusunda şunu söyleyeyim: Biz Kıbrıslı Türkler olarak Kuzey'de etnik açıdan saf oluşturucu devletçik hayal etmiyoruz.

Bir devletçikten kişilerin öteki devletçikte daimi ikameti mümkündür. Ancak iki bölgelilik nedeniyle belli bir sınır olmalı. Ancak şurası kesindir ki etnik açıdan temiz bir Kıbrıs Türk devletçiği aramıyoruz çünkü 21'nci yüzyılda yaşadığımızı biliyoruz."

"Çözüme yakın mıyız" sorusuna karşılık Özersay bunca yıllık deneyimi ile eksik olan tek şeyin istek olduğunu samimiyetle ifade edebileceğini vurguladı.


Kudret Özersay, şöyle devam etti:

"Şunu söyleyeyim; Kıbrıs Türk tarafı konusunda pek çok yanlış anlama var. Mesela, takvim gerekli dediğimizde birilerinin aklına hemen, hakemlik gibi başka seçenekler getirmek istediğimiz görüntüsü geliyor. Çözüm dayatılmasını biz de istemiyoruz. Kıbrıs Türk tarafı olarak oluşturucu devletçiklerin, elbette federal anayasa sınırları içerisinde egemen olmasını istiyoruz. Egemenliği ile bir devlet olan İsviçre örneğinde olduğu gibi. Oluşturucu devletçikler her istediklerini yapamayabilirler. Yine Kıbrıslı Türkler olarak ayrılık olanağı olmamasını da istedik. Kıbrıs Rum korkularından birinin de bu olduğunu biliyoruz.

Öte yandan, Kıbrıslı Rumlar da bizim korkularımızı; bir tarafın birleşik Kıbrıs'ın tamamını tek başına temsil etmesi korkumuzu anlamalı. Bu, bir çözüm çerçevesinde yasaklanmalıdır." 


 
21 Ağustos 2011 Pazar 18:59
Okunma: 750
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu