Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay Mağusa Söyleşileri'ne konuk oldu

Özersay Mağusa Söyleşileri'ne konuk oldu

"Greentree'ye Özlü Müzakere Yapmak İçin Gidiyoruz"

 
 
Özersay Mağusa Söyleşileri'ne konuk oldu
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Kıbrıs Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının Greentere zirvesine, BM Genel Sekreteri'nin çizdiği güzergah doğrultusunda özlü müzakere yapmak için gideceğini ifade etti. Türk tarafının bunu tek başına yapamayacağına dikkat çeken Özersay,  "Bu dans tek başına yapılmaz. Ortaya koyacağımız önerilerle muhatabımız çok istekli ve gönüllü olmasa dahi onu bu dansı bizimle yapmaya zorlayabiliriz, elimizden gelen esasen budur" dedi.

Özersay,  zirvede, dondurma, erteleme, askıya alma veya buzdolabına koyma yöntemlerinden  hiç birinin Türk tarafı için kabul edilebilir olmadığının, bu senaryoların Kıbrıslı Türklerin geleceği açısından son derece tehlikeli senaryolar olduğunun altını çizdi.

Özersay, Greentree zirvesinde erteleme ve dondurma yaklaşımı halinde, bunun liderlere mektubunda sürecin Rum tarafının AB dönem başkanlığı öncesinde tamamlanmasına atıfta bulunan BM Genel Sekreteri'nin itibarını da tehlikeye sokacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, 2. Greentree zirvesine giderken,  sürecin son derece önemli bir noktaya geldiğini vurguladı.

Özersay, "Bir yanda BM Genel Sekreteri'nin taraflardan kapsamlı çözüm belgesi istemesi, liderlere mektup göndererek son aşamaya davet etmiş olması, bu son aşamalardan birinin 2. Greentree toplantısı olması ve o toplantıda özlü müzakere beklentisi ve bu müzakerede muhtemelen bu iki belgenin kullanılacak olması bu süreç açısından ne kadar kritik noktada olduğumuz göstermeye yeter" dedi.

Özersay, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın yeniden başkanlığa aday olmayı düşündüğü takdirde Rum sağ partilerin oyunu alabilmek için Greentree'de tutumunu katılaştırabileceğine de dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay dün akşam Gazimağusa Belediyesi'nin Mağusa Söyleşileri'ne katılarak 30-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Greentree zirvesinin ardından müzakerelerde gelinen aşamayı, Türk tarafının 2. Greentree zirvesinden beklentilerini değerlendirerek, müzakerelerde Türk tarafına yöneltilen bazı eleştirileri yanıtladı.

1. Greentre toplantısının ardından müzakerelerde çok sayıda toplantı yapıldığını ifade eden Özersay, bu müzakerelerde mülkiyet konusunun, federal yürütmenin seçimi, dış ilişkiler konusunda kurucu devletlerin ne tür uluslararası anlaşmalar yapabilecekleri konularının ele alındığını, vatandaşlık konusunda da BM uzmanlarıyla bir takım tartışmaların yapıldığını ifade etti.

HAZIRLIKLAR AL-VERİN ZEMİNİ

Özersay, 1. Greentree zirvesinin ardından sürdürülen müzakerelerde çok fazla ilerleme kaydedilmemiş olsa dahi, yapılan hazırlığın 22-24 Ocak tarihleri arasında 2. Greentree toplantısında yapılması öngörülen al-verin zeminin teşkil edecek nitelikte olduğunu dile getirdi.

"YEMEK İYİCE PİŞTİ..."

Özersay, 2. Greentree zirvesi öncesinde tarafların spesifik konularda  birbirlerinin neyi kabul edip neyi kabul edemeyeceklerini bilir durumda olduklarını belirterek, "Artık bu yemek iyice pişmiştir. Bundan sonra yapılacak olan şey Greentree toplantısında gerçek anlamda al- vere girmek olmalıdır" dedi.

Özersay, tarafların BM'ye isteği doğrultusunda 2. Greentree zirvesinde al-verin zeminini oluşturacak kapsamlı çözüm belgesi sunduklarını hatırlatarak, "Bu belge ve diğer gelişmeler sürecin kritik bir noktaya gidiyor olduğunun göstergesidir" dedi.

Tarafların kapsamlı çözümü nasıl gördüklerine ilişkin belgenin sıradan belge olmadığını, harita içermediğini  söyleyen Özersay, Annan Planı öncesinde de BM'nin taraflardan yine çözümü nasıl gördüklerine dair belge sunmalarını istediğini hatırlattı.

Özersay, son 10 yıldır 3 Cumhurbaşkanı'nın müzakere heyetinde yer alan biri olarak sürecin çok ciddi bir noktaya geldiğini söyleyebildiğini, eğer bir takım unsurlar bir araya gelirse  BM'ye sunulan  belgelerin bazı süreçlerle birlikte kapsamlı çözüm belgesine dönüşme ihtimali olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri'nin liderlere  gönderdiği mektupta "son aşmaya gelindiğinden  bahsetmesinin önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Özersay, son aşamanın 4 unsuru içerdiğini ve bunların birbirine bağlantılı olan mülkiyet ve vatandaşlık konusunda verilerin taraflar arasında paylaşılması, Greentree toplantısında özlü müzakere, harita ve rakamın müzakere edilmesi ve çok taraflı  konferans olduğunu belirtti.

"SÜREÇ ÇÖKEBİLİR DE..."

Son aşamada bu 4 unsurdan biri yaşanırken sürecin çökme ihtimali de olduğuna işaret eden Özersay, BM'nin son aşamanın 4 unsurunun adım adım yerine getirilmesini öngördüğünü ve eldeki tüm enstrümanların tüketilmesini ve Kıbrıs sorununun bu süreçte   çözülüp çözülemeyeceğinin görülmesini amaçladığını kaydetti.

TÜRK TARAFINA SUÇLAMALAR

Özel Temsilci Kudret Özersay, müzakerelere ilişkin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na ve müzakere heyetine yönelik bazı suçlamalara da yanıtlar verdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde müzakerelerin geriye gittiği yönünde eleştiriler olduğuna dikkat çeken Özersay, Rum tarafının 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde de Türk tarafının 2 devlet istediğini yüzlerce kez söylediğini, Hristofyas'ın bu söylemini Talat döneminde beri söyleye geldiğini, yine Hristofyas'ın aynı dönemde müzakerelerde ilerleme olmadığını defalarca kullandığını kaydetti.

Özersay, Rum tarafının bu söylemleri bir strateji üzerine  dillendirdiğini, Hristofyas'ın  müzakerelerde ilerleme olduğunu açıklaması halinde al-ver noktasına gelineceği için bu cesareti gösteremediğini Hristofyas'ın al-ver sürecini bir taviz noktası olarak gördüğü için bu söylemi kullanmak dahi  istemediğini ifade etti.

HALK KONSEYİ

Diğer bir suçlamaya daha dikkat çeken Özersay, süreçte sendikaları ve sivil toplum örgütlerini müzakereler hakkında bilgilendirmek amacıyla kurulan Halk Konseyi toplantıları için kimsenin kimseden icazet almasının istenmediğini, Halk Konseyi'ne başvuran kimsenin geri çevrilmediğini, sadece kayıt istendiğini dile getirdi.

Özersay, Halk Konseyi'ne Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu destekleyen grupların katıldığı görüşüne de katılmadığını, söz konusu toplantıyı belirli bir siyasi çizgiye oturtmanın yanlış olduğunu söyledi.

MÜZAKERELER TÜRKİYE'NİN DİREKTİFİYLE Mİ?

Özersay, müzakerelerin Türkiye'nin direktifleriyle yürütüldüğü yönünde Kıbrıs  Türk tarafına başka bir suçlama getirildiğini kaydederek, "Güvenlik, garantilerin uluslar arası boyutları, asker çekilme ve detayları haricinde toplamda 6 tane başlık varsa bu sürecin içinde, bu müzakere sürecini biz yönetiyoruz. Bütün önerileri biz geliştiriyoruz. Kimsenin de iznini almıyoruz. Kıbrıs Türk tarafı bu kompleksten kurtulmak zorundadır. Bizim bu müzakereleri yönetecek kapasitemiz vardır, biz yapıyoruz bunları..." dedi.

Özersay, Kıbrıs Türk tarafının çok taraflı toplantıyı baskı aracı olarak kullanmak ve çözüm empoze etmek için istediği yönündeki iddianın de temelsiz olduğunu, Türk tarafı için çok taraflı toplantının hedef veya bir amaç değil, araç olduğunu ifade etti.

Özersay, 2004 yılından bu yana Rum tarafının hakemliği ve arabuluculuğu reddetmesi nedeniyle çok taraflı bir toplantının öneminin arttığını belirtti.

"END GAME" SON HAMLE

Söyleşide  soruları da yanıtlayan Özersay, BM Genel Sekreteri'nin sarf ettiği "end game" (son oyun) kavramının tesadüf olmadığını,  devam eden müzakere sürecini başarıya ulaştırmak için son hamle olduğunu belirtti ve bunu olumlu yorumladıklarını kaydetti.

PETROL

Özersay, petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinin müzakereleri nasıl etkileyeceği yönündeki bir soruya karşılık olarak da bunun hem olumlu hem olumsuz tarafları olabileceğini Rum tarafının uzlaşmaz tavrını artırabileceği gibi, uluslararası aktörlerin çatışma ihtimaline karşı Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini görerek harekete geçebileceklerini söyledi.

UBP'nin konfederasyon vizyonunun müzakerelere yansıyıp yansımadığının sorulması üzerine Özersay, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun her platformda yeni federal ortaklık kurulmak üzere müzakerelerin devam ettiğini söylemekte olduğunu, müzakere zemini federasyon olduğu için  aksi halde müzakerelerin devam edemeyeceğini söyledi.

 
17 Ocak 2012 Salı 14:11
Okunma: 504
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu