Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay, Müzakere Sürecini Değerlendirdi

Özersay, Müzakere Sürecini Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı'nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Bayrak Haber'de Yayınlanan Gazeteci'nin Not Defteri Programında Rasıh Reşat'ın Sorularını Yanıtladı. .

 
 
Özersay, Müzakere Sürecini Değerlendirdi
Özersay, Kıbrıs müzakerelerinin tıkanmadığını veya çökmediğini vurguladı; önemli bir kararın alınacağı bir eşiğe geldiğini söyledi.


Son Greentree Zirvesi'nde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin çizdiği programın işlediğini ifade eden Özersay, Downer'ın sunduğu değerlendirme ışığında Genel Sekreter'in 19 Nisan'da görüşmelerin ve Kıbrıs sorununun geleceğini ciddi anlamda etkileyecek bir karar alacağını kaydetti.


Özersay, önemli olanın başarıya ulaşabilecek nitelikte yeni bir eşiğe gelinip gelinmeyeceği olduğunu dile getirdi.


Özersay, "Tarafların henüz üzerinde uzlaşılamamış tüm konuları masaya koyarak hepsi arasında bir pazarlığa girişebilecekleri, büyük resmi görebilecekleri, ciddi anlamda al ver yapabilecekleri bütün aktörlerin masada olacağı, bir çok taraflı toplantı aşamasına geçip geçmeyeceğimize karar vereceğimiz bir noktadayız. Kritik bir noktadayız" dedi.


Kudret Özersay, ucu açık devam eden müzakerelerle kapsamlı çözüme ulaşılamayacağını da vurguladı ve bunun Kıbrıs Türklerine zarar vereceğini söyledi.


Özersay, "Ucu açık müzakerelerin devamı Uluslararası toplum açısından bize karşı verilen sözlerin yerine getirilmemesi için bir bahane olarak kullanılır. Öte yandan Rum tarafının bugünkü hukuksuzluğunu gizleyebilmesine yardımcı olan en önemli unsurdur. Biz de sorunlarımızı içselleştiriyoruz" dedi.


Çözümsüzlüğü ortadan kaldıracak bir müzakereye evet demek gerektiğini belirten Özersay, Kıbrıs Türk tarafının müzakere masasından kalkmadığını, sadece böyle bir müzakerenin devamına rıza vermediğini söyledi.


Özersay "Sonuç getirecek, belli bir zamanı olacak ve bir an önce yapılacak. Varsanız buna hemen yapalım. Ama eğer yoksanız benim iradem oradadır, gelirsiniz, bu al veri yaparız. Biter" dedi.


Özersay, Cumhurbaşkanı'nın müzakere masasından kalkmak gibi bir gizli niyeti olmadığını da vurguladı ve "eğer öyle bir niyeti varsa al-verin yapılacağı, her şeyin deneneceği hatta haritanın müzakere edileceği çok taraflı toplantıda neden ısrar etsin" diye sordu.


Özersay, "Bu tür bir müzakerenin devamı, sırf müzakere etmiş olmak için müzakere eder konumuna sokar sizi ve bu Kıbrıs Türkünün aleyhinedir. Herkeste bir bıkkınlık var. Ama umudu oturup bekleyemezsiniz. Umudu Siz yaratacaksınız. Ama ben oturup sizi bekleyecek değilim. Ben çözümsüzlük durumunda da yapılabilecek şeyleri yapıp statükonun verdiği rahatsızlığı olabildiğince ortadan kaldırmaya çalışacağım. Her şeyi kapsamlı çözüme endekslersem, toplumun geleceğini Rum toplumunun rızasına endekslersem o zaman topluma verecek bir vizyonum yok demektir" dedi.


Kudret Özersay, uluslararası aktörlere de müzakerelerin hangi yöntemle yürütülmesi halinde başarıya ulaşacağını anlattıklarını belirtti.


Sürecin başarısız olması durumunun da uluslar arası aktörler tarafından da konuşulduğunu kaydeden Özersay, yaratıcı bazı düşünceler bulmaya çalıştıklarını söyledi.


Özersay, "Çözümsüzlük normal bir şeye dönüşüyor Biz bunun normalleşmesine izin verirsek, çözüm sürecinin başarısız olması durumunda da fikir geliştirmek ve uluslar arası aktörlerle konuşmak zorundayız. Yoksa Kıbrıs Türkünün geleceğine dönük bir vizyon ortaya koyamazsınız" dedi.


"Cumhurbaşkanının çözümsüzlük üzerine bir siyaseti yoktur" diyen Özersay, Kıbrıs Türkü'nün çözüm iradesinin var olduğunu da söyledi.


Özersay, çözümsüzlük durumunda Rumların rızasını gerektirmeyecek, uluslar arası hukuka uygun adımlar atılabileceğini ifade etti.


Kıbrıs Türkü'nün nefes almaya, üretmeye ve uluslar arası topluma daha fazla entegre olmaya ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Kudret Özersay, "Kıbrıslı Türklerin önüne sadece Kıbrıslı Rumların iradesine tabi bir gelecek koyamazsınız. Adanın geleceğini birlikte belirleyeceğiz. Eğer hazırsalar hemen şimdi, 4 hafta sonra yapalım. Biz hazır olduğumuz söylüyoruz. Ama aynı zamanda ondan bağımısız bir başka vizyon ve gelecek çizerek adada nefes almamızı mümkün kılacak adımlar atabiliriz" ifadelerini kullandı.


Özersay, "çözüm üretmeyecek olan bizi boğan ve nefessiz bırakan belirsizliği besleyen bir müzakereye rıza vermeyeceğiz. Nasıl ki Rum tarafı çözüm üreten bir müzakereye rıza vermiyorsa biz de bu tür saçma sonuç getirmeyen bir yaklaşıma müsaade vermeyeceğiz" dedi.


Özersay, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin 19 Nisan'da vereceği kararın süreci başarıyla sonuçlandırabilecek bir karar olmasını istediklerini belirterek, "alınan karar yakın gelecekte bizi kapsamlı çözüme getirecek bir durum çıkarıp çıkarmayacak mı. Eğer süreci uzatacak Ucu açık ve belli olmayan Rum tarafının keyfine bırakılan bir sonuç çıkarsa süreç o gün başarısız olmuş demektir. Kıbrıs Türk tarafı o tür bir egzersizin devamına rızası olmadığını net bir şekilde ortaya koymuştur" dedi.


 
7 Nisan 2012 Cumartesi 12:07
Okunma: 414
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu