Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay: "Öneri getiren biziz"

Özersay: "Öneri getiren biziz"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk Tarafının Müzakerelerde Sürekli Öneri Getiren Taraf Olduğunu, Sürecin Başarıyla Sonuçlanması İçin Çalıştığını Vurguladı.

 
 
Özersay:
Sürecin Çökmesi Halinde "Türk Tarafı Sorumlu Tutulacak" Diye Bir Şeyin Söz Konusu Olmadığının Altını Çizen Özersay, Zirvelerin Cumhurbaşkanı Eroğlu Tarafından Talep Edildiğini Ve Sürecin Bütününde Karşı Tarafı Da Düşünerek Masaya Öneri Koyanın Kıbrıs Türk Tarafı Olduğunu, Bm'nin De Bunu Gözlemlediğini Söyledi.
özersay, Bugün, Bayrak Haber'de Yayınlanan "Sabah Haber" Programında Müzakere Sürecine İlişkin Açıklamalar Yaptı.

"İlerlemeyi Gizleme Çabası"

Rum Tarafının Al - Vere Hazır Olmadığı İçin İlerlemeyi Gizleme Çabasında Olduğunu Belirten Özersay, Kıbrıs Türk Tarafının Tüm Başlıkları İçerecek Bir Al - Vere Geçilmesi İçin Baskıyı Arttırdığını Kaydetti.
liderlerin Son Görüşmesinin Verimli Geçtiğini Söyleyen Özersay, Türk Tarafının Mahkeme Kararlarıyla Bozulmayacak Bir Anlaşma İstediği İçin Bulunacak Anlaşmanın Ab Birincil Hukuku'na Dahil Edilmesinde Israrlı Olduğunu Vurguladı.

Özersay, Rum Tarafının Da Bulunacak Anlaşmanın Mahkeme Kararları İle Bozulmasını İstemediğini Ancak, 10'uncu Protokol'ün Bu İhtiyaca Yanıt Verdiği Görüşünü Öne Sürdüğünü Belirtti.
karşılıklı Güvensizliğin Müzakere Sürecinde Etkili Bir Unsur Olduğuna İşaret Eden Özersay, Bu Nedenle Mülkiyet Konusunun Ele Alındığı Toplantıda Olduğu Gibi Bazı Toplantıların Tartışmalı Geçmesinin Doğal Olduğunu Söyledi.
özel Temsilci Özersay, Liderlerin Mülkiyet Konusunu Ele Aldığı 12 Aralık Toplantısından Sonra Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın "Çıkmaz" Tanımlamasını "Taraflar Üzerinde Baskı Kurma Yöntemi" Olarak Değerlendirdi.

Downer'ın Açıklamasına Bakarak, "Süreç Çöküyor, Sorumlu Türk Tarafı Olacak" Demenin Kompleksli Bir Yaklaşım Olduğunu Belirten Özersay, Sürecin Giderek Olgunlaşmakta Olduğuna İşaret Etti.

"Sürecin Çökmesi Halinde Türk Tarafının Sorumlu Tutulacağı" Diye Bir Şeyin Söz Konusu Olmadığının Altını Çizen Özersay, Zirvelerin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Tarafından Talep Edildiğini Ve Sürecin Bütününde Karşı Tarafı Da Düşünerek Masaya Öneri Koyanın Kıbrıs Türk Tarafı Olduğunu, Bm'nin De Bunu Gözlemlediğini Söyledi.
"End Game"İ Sürecin Test Edileceği Bir Aşama Olarak Değerlendiren Özersay, Genel Sekreter Tarafından Kullanılan Bu İfadenin Sürecin Ucu Açık Olmadığı Anlamına Da Geldiğini İfade Etti.

Rum Tarafının "İlerleme Olmadı" İzlenimi Yaratarak, Uluslararası Toplantının Önüne Geçme Çabası Sergilediğini Belirten Özersay, "Bir Tek Rum Lider Hristofyas İle Bizdeki Muhalefet İlerleme Olmadı Diyor. Bm Genel Sekreteri, Özel Danışman Downer, İngiltere Ve Almanya Başbakanları, Avrupa Birliği Yetkilileri Ve Rum Ana Muhalefet Partisi Başkanı Anastasiadis, Dış Temasları Sonrasında Greentree'de Önemli İlerlemeler Olduğu Yönünde Açıklama Yaptı" Dedi.

Özersay, Kıbrıs Türk Basınında Bazı Kaynakların Bütün Bunlara Rağmen Sanki Bm Genel Sekreteri Doğruyu Söylemiyormuş Gibi İlerlemeyi Görmezden Gelmeye Çalıştıklarını Ve Hristofyas'ın Söylediklerini Öne Çıkartmaya Çalıştıklarını Belirterek, Bunu Sorgulamak Gerektiğini Vurguladı.
kudret Özersay, Hristofyas'ın Mülkiyet Ve Toprak Konusunda Komite Kurulması Yönünde Anlaşma Yapıldığı Şeklindeki Açıklamasının İse Gerçeği Saptırma Olduğunu Belirtti Ve Türk Tarafının New York -grentree'de Mülkiyeti Rakam Ve Verilerle Ele Alacak Bir Öneride Bulunduğunu Anımsattı.

"Türk Tarafı Baskıyı Artırdı"

rum Tarafının Al - Vere Hazır Olmadığı İçin İlerlemeyi Gizleme Çabasında Olduğuna Dikkati Çeken Özersay, Kıbrıs Türk Tarafının Tüm Başlıkları İçerecek Bir Al - Vere Geçilmesi İçin Baskıyı Arttırdığını Belirtti.
birleşmiş Milletler'in Süreçteki Rolüne De Değinen Özersay, Yasama Ve Dış İlişkilerde Sağlanan Yakınlaşmanın Bm Uzmanlarının Hazırladığı Öneriler Üzerinden Hareketle Gerçekleştirildiğini Anlattı.
özersay, Bm'nin Hakemlik Rolü Alması İçin Tarafların Rızası Gerektiğine Dikkati Çekerek, "Kıbrıslı Süreç Devam Ederken Genel Sekreter Hakemlik Talep Eder Mi Emin Değilim" Dedi.
özel Temsilci Özersay, Cumhurbaşkanı Eroğlu Göreve Geldikten Sonra İlerleme Sağlanan Konuları Da Yineledi.

Kudret Özersay Bunları Şöyle Sıraladı:
"Güvenliğin İç Boyutları Ve Özellikle Polis, İki Tarafça Geçmişte Yapılan Uluslararası Antlaşmalar, Ekonomi, Federal Yasama Ve Kısmen Avrupa Birliği Ve Vatandaşlık... Dış İlişkilerin Yürütülmesi Konusunda Taraflar Arasındaki Fark Da Eskisine Oranla Büyük Ölçüde Kapandı".
 
20 Aralık 2011 Salı 16:31
Okunma: 638
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu