Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay: Yoksa ivedi olan sadece elektrik zammı mıydı?

Özersay: Yoksa ivedi olan sadece elektrik zammı mıydı?

Toparlanıyoruz Hareketi: "ne Kadar Eski Borç Yapılandırıldı, Ne Kadarı Ödemeye Başladı".

 
 
Özersay: Yoksa ivedi olan sadece elektrik zammı mıydı?


Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay, hükümetin şeffaflık gereği şimdiye kadar elektrik borçları ile ilgili ne kadar eski borcun yapılandırıldığını ve ne kadarının ödenmeye başlandığını açıklaması gerektiğini ifade etti ve bu konuda hükümete çağrıda bulundu.


Özersay "Yoksa ivedi olan sadece elektrik zammı mıydı?" diye sordu.


Kudret Özersay yazılı açıklamasında, 12 Kasım 2013 tarihli Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla kamu kurum kuruluşlarının ve belediyelerin, gerçek ve tüzel kişilerin elektrik borçlarının sırasıyla 0-120 ay ve 0-36 ay vade ile yeniden yapılandırılması ve ödenmeye başlanması yönünde kamuoyuna dönük bir taahhütte bulunulduğunu hatırlattı.


Özersay, aradan geçen iki aylık süre sonunda hangi kamu kurum ve kuruluşunun, hangi belediyenin ve hangi gerçek ve tüzel kişinin elektrik borcu ne oranda yapılandırıldığını sordu, konuyu ileriye götüreceklerini ve kendi kararına saygılı bir hükümet görmek istediklerini vurguladı.


Toparlanıyoruz Hareketi, bu konuda Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim'e dilekçe vererek bilgi talep etti.


Özersay imzalı dilekçede, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan "Elektrik Enerjisi Alanında Yürütülecek Bütünlüklü Proje" adındaki Elektrik İnkişaf Değişiklik Nizamnamesi'ne işaret edilerek, şu taleplerde bulunuldu:


"Bahse konu başlık altında kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin borçlarının 0-120 ay vade ile yeniden yapılandırılacağı karara bağlanmıştır. Gerçek ve tüzel kişilere ait borçların ise 0-36 ay vade ile yeniden yapılandırılacağı karara bağlanmıştır.


Bir yandan Bakanlar Kurulu tarafından bu kararın alınmasının üzerinden neredeyse iki aylık bir süre geçmiş olduğu, diğer yandansa Halkın ödemek zorunda bırakıldığı %30'a varan elektrik zammının yarattığı haksızlık ve rahatsızlık dikkate alındığında Kıb-Tek'in yukarıda atıfta bulunulan Bakanlar Kurulu kararını ne oranda yerine getirdiğinin şeffaf şekilde Halk ile paylaşılması gerektiği açıktır. Bu nedenle aradan geçen bu süre zarfında gerek kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin, gerekse gerçek ve tüzel kişilerin Kıb-Tek'e olan borçlarının hangilerinin ne oranda yapılandırıldığının kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz.


Bakanlar Kurulu'nun ivedilikle hayata geçirilmesinden söz ettiği bu düzenlemelerin uygulanmak üzere onaylandığını kabul ederek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi'nin 30 Ocak 2006 tarihli 35. birleşiminde oybirliğiyle kabul olunan, "Bilgi Edinme Hakkı Yasası"nın 5. Maddesi (1. fıkra); 7. Maddesi (1. fıkra) ve 12. Maddesi (1. fıkra) uyarınca on beş iş günü içerisinde yukarıda belirtilen "borçların yeniden yapılandırılmasına dair bilgilerin" tarafımıza verilmesini talep ediyoruz."


(EMR/KAR) 


 
2 Ocak 2014 Perşembe 12:11
Okunma: 1059
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu