Ana Sayfa » Kıbrıs » Özersay,zirveyi değerlendirdi

Özersay,zirveyi değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Sabah Haber'de Greentree zirvesi ve sonrasında yaşananlar,  yapılan açıklamalar ve sürecin bundan sonraki aşamasına ilişkin soruları yanıtladı.

 
 
Özersay,zirveyi değerlendirdi
Özersay, Greentree 2 zirvesi ile Kıbrıs Türk tarafının isteği ve ısrarıyla başlayan 3'lü toplantı yönteminin  Birleşmiş Milletler açısından tüketilmiş olduğunu kaydetti.

Liderlerin genel sekreter ile bir araya geldiği her zirve sonrasında, bir sonraki zirveye kadar yapılması gerekenlerle bir sonraki zirve tarihinin açıklandığını anımsatan Özersay, son zirvede bunun yapılmadığını, bunun yerine çok taraflı konferansın işaret edildiğini belirtti.

Özersay, "Üçlü görüşme yöntemi, Türk tarafının önerisi, BM'nin de benimsemesi sonucu efektif olarak kullanıldı ancak bu Birleşmiş Milletlerin Türk tarafıyla Birlikte Rum tarafına kurduğu bir kumpas değil.. Bu yöntemle, hem içerik hem de sürece ilişkin ilerlemeler sağlandı" dedi.

Özel temsilci Kudret Özersay, Rum tarafının üçlü toplantılar sonrasında yaratmaya çalıştığı havaya işaret ederek, bu formattaki toplantılarda Rum tarafına bir şey empoze edilmediğinin net bir şekilde ortada olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletlerin sürecin içinde bir program kurguladığını ifade eden Özersay, Genel sekreter'in Ocak mektubunda ise 1 Temmuza işaret ederek takvimlemeyi netleştirdiğini, ve yapılması gereken işleri listelediğini hatırlattı.
"Son zirvede özlü müzakereler yapıldı ancak istenen sonuca varılamadı" diyen Özersay, bunun nedenini ise Rum Lider Hristofyas'ın ortaya koyduğu tutum olarak özetledi.

Mülkiyet ve vatandaşlık konusunda taraflar arasındaki veri paylaşımının Genel sekreter'in 6 Ocak mektubunun hemen ardından başladığını belirten Özersay, Genel Sekreter'in de bundan memnun olduğunu ve açıklamasıyla bunun devamını istediğini söyledi.

Özersay, mülkiyet konusunda Greentree'de esas yapılması gerekenin "kural ve kriterlerin" oluşturulması olduğunun altını çizerken, Türk tarafının bu yönde sunduğu önerilerin de Rum tarafının yanıtı geciktirmesi ve yokuşa sürmesi nedeniyle sonuçsuz kaldığını söyledi.

Özersay, zirvede Türk tarafının vatandaşlık konusunda masaya koyduğu öneri ve verilerin de BM tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti.

Özersay, "Genel sekreter uluslararası toplantıdan bizim sürece yardımcı olan önerilerimiz nedeniyle bahsedebiliyor" dedi ve Güney Kıbrıs'ta Kıbrıs Türk tarafının vatandaşlık konusundaki önerileriyle ilgili yaratılan yanıltıcı algıya dikkati çekti.

Özersay, " KKTC'de yaşayan herkesin, öğrenci işçi gibi Birleşik Kıbrıs'ın vatandaşı olmasını istediğimiz  şeklide yanlış algı yaratılıyor. Bizim önerimiz referandum günü KKTC vatandaşı olan herkesin Birleşik Kıbrıs'ın vatandaşı olmasıdır. Federal Devlet vatandaşlığı ise yasalarla düzenlenecek" dedi.

Özel temsilci Özersay, Birleşmiş milletler tarafından sempati gören Türk tarafının önerisinin Rum tarafınca reddedilmediğini ancak rakamları öne sürerek, süreci uzattığını belirtti.
"Devam eden bir süreç var" diyen Özersay, karşı tarafın siyasal istek ve iradesi olmadığı noktalarda dahi süreç devam ederken bunun ileriye doğru zorlanması gerektiğini ve bu yönde çalıştıklarını söyledi.

Kudret Özersay, mülkiyet sorunun çözümü için de Türk tarafının zirvede ortaya koyduğu önerinin ana hatlarını açıkladı.

"Mülkiyet konusunda ilkeler ve hangi malın ne çerçevede el değişeceği konusunda çerçeve anlaşması önerdik. Genel Sekreter taraflardan bunu bekliyordu" diyen Özersay, bu önerinin de Rum Yönetimi'nin turumu nedeniyle yaşam bulmadığını vurguladı.

Özersay, sürecin bundan sonraki aşamalarına ilişkin soruları yanıtlarken, Özel Danışman Downer'in Martta vereceği raporun olumlu olması halinde Genel Sekreter'in Uluslararası toplantı çağıracağını, bunun olmaması halinde ise sürecin sonuçsuz noktalanacağını anlattı.

Türk tarafının sürecin sonuçsuz noktalanması halinde ne yapılacağıyla ilgili olarak Türkiye ile B planı üzerinde görüşmekte olduğunu ancak şu an ana hedefin Kıbrıs sorunun çözümü olduğunu, buna odaklandıkları için kamuoyu önünde "olmazsa ne oluru" tartışmanın uluslararası toplum tarafından yanlış algılanacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Kıbrıs Özel temsilcisi Özersay, Rusya federasyonu, Dışişleri'nin Kıbrıs Türk tarafı ile temas etmeden sürece etkide bulunacak açıklamalar yapmasını da eleştirirken, Rum liderin toplantıda genel sekretere "iyi çocuğu" oynadığını, toplantıdan çıkınca da Fransa Rusya gibi ülkeler aracılığıyla kendisine baskı yapıldığı imajı yaratmaya çalıştığına dikkati çekti.

Özersay, Marta kadar olan süredeki müzakere programın liderlerin önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda belirleneceğini ancak, hem liderler hem de temsilciler düzeyinde sürdürüleceğini ve mekik diplomasisini de içereceğini anlattı.

Özersay, Rum Yönetimi başkanına yönelik mesajında ise "Türk tarafı müzakere masasında karşısında Rum lider ve iradesini görmek istiyor. Cumhurbaşkanı'nın muhatabı Rum ulusal Konseyi değil. Hristofyas liderlik göstermeli" dedi.

 
1 Şubat 2012 Çarşamba 16:05
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu