Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün: Artık Sesimiz Daha Güçü Çıkacak

Özgürgün: Artık Sesimiz Daha Güçü Çıkacak

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kktc'nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatına Gözlemci Üye Olması İle İlgili Yazılı Açıklama Yaptı. Açıklama Şöyle: türkiye Cumhuriyeti, Pakistan, İran, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan Ve Özbekistan'ın Üye Olduğu Ve Özellikle Ekonomik, Kültürel Ve Ticari Konularda Bölgesel İşbirliği Sağlanması Yönünde Faaliyet Gösteren Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın Teknik Alanlardaki Toplantılarına 1993 Tarihinden İtibaren Düzenli Olarak Katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Dışişleri Bakanlığı'nın Yoğun Ve Çok Taraflı Girişimleri Sonucunda, 16 Ekim 2012 Tarihinde Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'de Düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşki

 
 
Özgürgün: Artık Sesimiz Daha Güçü Çıkacak

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Türkiye, İran ve Pakistan arasında kültürel, ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla 1964 yılında oluşturulan Kalkınma İçin Bölgesel İşbirliği Teşkilatı'nın devamı olarak 1985 yılında Kalkınma İçin Bölgesel İşbirliği Teşkilatı'nı oluşturan İzmir Antlaşması'nın tadiliyle kurulmuştur.

Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla birlikte Kasım 1992'de İslamabad'da gerçekleşen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Konseyi Olağanüstü Toplantısı'nda Afganistan'ın yanısıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın dahil olduğu Orta Asya devletlerinin katılımıyla Teşkilatın üye sayısı 10'a yükselmiştir. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, bugün üzerinde 350 milyon insanın yaşadığı, 7 milyon kilometrekarelik alanı kapsayan bölgesel bir örgüt haline gelmiştir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 11. Bakanlar Konseyi tarafından Kasım 1992 tarihinde kabul edilen modaliteler çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne "Turkish Muslim Community of Cyprus" adı ile en üst seviyede Bölgesel Planlama Konseyi toplantıları olmak üzere, teknik ve kültürel içerikli teknik komite toplantıları, uzmanlar grubu toplantıları ve seminerlere katılım imkanı tanınmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 1993'teki 3. Bölgesel Planlama Konseyi  toplantısından itibaren tüm Bölgesel Planlama Konseyi toplantılarına düzenli olarak katılmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geçmiş dönemlerde iki tane Ekonomik İşbirliği Teşkilatı etkinliğine evsahipliği de yapmıştır. Ağustos 1998'de "Hava ve Su Kirliliğinin Kontrolü", Mayıs 2004'de ise "Atık Su İdaresi ve Arıtma Teknolojisi" konulu çalıştaylar gerçekleştirilmiştir.

Dönemin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'ın hazırladığı "Annan Planı"nın 24 Nisan 2004 tarihinde adanın her iki tarafında eş zamanlı olarak referandumlara sunulmasının ardından 12 Eylül 2004 tarihinde Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Konseyi'nde alınan bir karar uyarınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdinde, "Annan Planı"nda kabul edildiği şekilde "Kıbrıs Türk Devleti- Turkish Cypriot State" ismi altında Teşkilatın toplantılarına katılmaya başlamıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdindeki statüsünün ve temsiliyetinin güçlendirilmesi ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve üye devletler ile ülkemiz arasındaki temasların ilerletilmesi ve geliştirilmesi amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdinde gözlemci üye statüsü elde etmesine yönelik içerisinde bulunduğumuz yıl Ağustos ayında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği'ne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Hüseyin Özgürgün imzasıyla resmi başvuru iletilmiştir.

Bilahare, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti makamlarının bilistişare gerçekleştirdiği yoğun ve çok taraflı temaslar yanında Teşkilata üye ülkeler nezdinde yapılan girişimler  ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın Dönem Başkanlığını yürütmekte olan Anavatan Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdindeki güçlü desteği sonucunda, 13-15 Ekim 2012 tarihleri arasında Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 20. Bakanlar Konseyi Toplantısı'nda gözlemci üyelik başvurumuz gündeme alınmış ve 16 Ekim 2012  tarihinde Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen ve üye ülkelerin Devlet veya Hükümet başkanları seviyesinde gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 12. Zirve Toplantısı'nda gözlemci üyeliğimiz kabul edilmiştir.
Teşkilat üyeliğimiz şüphesiz ki diğer üye ülkelerle olan ilişkilerimizin geliştirilmesine, karşılıklı işbirliği sağlanmasına ve teşkilat nezdinde sesimizin daha güçlü şekilde duyurulmasında büyük katkı sağlayacaktır.

 
17 Ekim 2012 Çarşamba 15:55
Okunma: 472
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu