Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün BRT'ye Konuştu

Özgürgün BRT'ye Konuştu

"BM Güvenlik Konseyi'nin 5 Daimi Üyesinden Rusya Ve Çin Katıksız Olarak Güney'i Destekliyor".

 
 
Özgürgün BRT'ye Konuştu
"BM'DEN BUGÜNKÜ DURUMUN BOZULMASINA İLİŞKİN KARAR ÇIKMASINI BEKLEMEK HATA OLUR"


"PARTİ İÇERİSİNDE KAOS YARATACAK, KIRIP-DÖKECEK  ŞEKİLDE HAREKET EDİLMESİNE İZİN VERMEYİZ. ZARARI YAPANLARIN HESABINI VERMESİNİ DE İSTERİZ"


Lefkoşa, 22 Temmuz 12 (T.A.K.): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden Rusya ve Çin'in katıksız olarak Güney'i desteklediğine dikkat çekerek, "BM Genel Sekreteri Ban, Güvenlik Konseyi elemanı. Demek ki onların onayı olmadan olmaz. Bu onayın gelmeyeceği de gözüküyor. Güvenlik Konseyi'nden bizi zorlayacak bir şey de çıkmıyor. Bugünkü durumun devamından şikayetleri olmadığı ortaya çıktığına göre, BM'den bugünkü durumun bozulmasına ilişkin karar çıkmasını beklemek hata olur" dedi.


Özgürgün, UBP Kurultayı'yla ilgili olarak da,  "Parti içinde bir sıkıntı yaratmak, ülke yönetiminde de zaafiyet doğurur. Aday olan da olmayan da bunu düşünerek hareket etmeli. Parti içerisinde kaos yaratacak, kırıp-dökecek  şekilde hareket edilmesine izin vermeyiz ve bu zararı yapanların hesabını vermesini de isteriz" şeklinde konuştu.


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün,  BRT'de katıldığı televizyon programında, 20 Temmuz Barış Harekatı'nın önemi, Kıbrıs konusunda gelinen süreç, Dışişleri Bakanlığı'nın görevleri,  UBP'nin kurultay hazırlıkları ve iç konulardaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Dışişleri Bakanı Özgürgün programın başında, 20 Temmuz Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesindeki önemine işaret etti.


"Özgürlüğün ve barışın üzerinden dile kolay 38 yıl geçti" diyen Özgürgün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20 Temmuz 1974'de Kıbrıs'a getirdiği barışın anlamına vurgu yaptı.


Özgürgün, Adada bir anlaşmanın Güney'e ve Kuzey'e ekonomik gelişme ve refah getireceği gerçeğini Rum tarafının göremediğini söyledi.


Özgürgün, şu anki genel görünümün Ada üzerinde bir anlaşmanın eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıların bulunduğunu ancak, KKTC'nin de bir gerçek olarak var olduğunu, başlangıç noktasının da 1974'de olduğunu belirtti.


Özgürgün bir soru üzerine Mutlu Barış Harekatı sırasında 10 yaşında iken yaşadıklarını da anlattı. Kendisi için çok önemli olan 1974 anısını anlatırken duygulanan Özgürgün,  Lefke'de 22 Temmuz-16 Ağustos 1974 tarihleri arasında yaşadığı esirlik günlerinde tuttuğu günlüğünü yayınlamayı da düşündüğünü açıkladı.


AB DÖNEM BAŞKANLIĞI


Rum tarafının AB Dönem Başkanlığına ilişkin sorulara da yanıt veren Dışişleri Bakanı, uzun bir sürecin sonunda Rum tarafının dönem başkanlığını aldığını ancak 1 Temmuz'a gelinirken çok öncesinde Genel Sekreterin açıklamalarının halen hafızlarda olduğunu vurguladı.


Özgürgün, "Ban'ın 'Oyunun sonu, 1 Temmuz'dan önce çözüm olmazsa çözümün çok uzak olduğu', Genel Sekreterin Özel temsilcisi Downer'ın da bu yöndeki açıklamaları aklımızda. Geçtiğimiz Aralık ayında anlaşılması Mart veya Nisan'da çok taraflı toplantı, ondan sonra dönem başkanlığına yeni oluşacak devletin alınması, maalesef bir yere varılamadı. Bir arpa boy yol alınmadı" dedi.


1 Temmuz öncesi Kıbrıs konusuna ilişkin net ifadelerde bulanan Genel Sekreter'den şu ana kadar hiçbir açıklama gelmediğine dikkati çeken Özgürgün, Rum başkanlık seçimi ile müzakerelerde yeni sayfa açılacağı imajının yaratılmaya çalışıldığını ancak bu tür söylemlere Kıbrıs Türk Halkının alışık olduğunu belirtti.


Konuşması sırasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Avrupa Birliği'nin Kıbrıs konusunun bugünkü mevcut durumunun devamından yana tavır sergilediğine dikkati çeken Özgürgün, şu ifadeleri kullandı.


"Müzakereler 44 yıldır devam ediyor. 1950'lerde BM'nin gündemine taşındı. Yeniden neye başlayacaksınız? BM'de şunu görüyorum; Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi Rusya ve Çin katıksız olarak Güney'i destekliyor. Ban, Güvenlik Konseyi elemanı. Demek ki onun söyledikleri bir şekilde onların onayı olmadan olmaz. Bu onayın gelmeyeceği de gözüküyor. Güvenlik Konseyi'nden bizi zorlayacak bir şey de çıkmıyor. Bugünkü durumun devamından şikayetleri olmadığı ortaya çıktığına göre, BM'den bugünkü durumun bozulmasına ilişkin karar çıkmasını beklemek hata olur. 2004 yılında Kıbrıs konusunun içine giren Avrupa Birliği çözüm ile uğraştı. AB, Kıbrıs'ın şartlarına ve koşullarına yabancıydı. Ancak durumu BM çok iyi biliyordu. Şu bir gerçek AB'de bugünkü durumdan yana. Bugünkü durumun devamını değiştirecek adımın kimin tarafından atılacağı cevabı yok."


Özgürgün, Kıbrıs konusuna müdahil olan uluslararası güçlerin beklentilerinde ciddi konjonktür değişikliği yoksa  adım atmanın bugün imkansıza yakın olduğunu belirtti.


PARTİ İÇİ SIKINTI YARATMAK BENİM İŞİM DEĞİL


Bakan Özgürgün bir soru üzerine, parti içerisinde görev almayarak siyasetten soğuma gibi bir durumunun söz konusu olmadığının da altını çizdi ve şunları söyledi:


"Partiden görev geldiğinde yapmamazlık etmiyorum. İtiraz etmedim, geçmişte parti çok zor bir durumda iken görevi kabul ettim. Ancak asla göreve talip olmam, zorla gitmem. Hele parti içinde sıkıntılar doğuracaksa bu benim işim değil. Çünkü partiyi sıkıntıya sokmak değil, partinin ülkeye hizmet etmesini sağlamak benim düşüncem. Parti içinde bir sıkıntı yaratmak, hele hele iktidarda ise ülke yönetiminde de zaafiyet doğurur."


Çok fazla ortalarda görünmeyi sevmediğini vurgulayan Bakan Özgürgün, genel anlamda birbirini kırıp dökerek değil, hizmet için halkın kararını alarak projeler yürütmekten yana yaklaşım sergilemeye çalıştığını belirtti.


UBP kurultayına ilişkin sorulara da yanıt veren Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, partide adaylar çıkmasının kaos olacak veya karışıklık yaratacak şeklinde algılanmaması gerektiğini vurguladı.


"Parti başkanlığı için 4 veya 5 aday da olabilir. Geçen defa UBP iktidarda iken 3 adaylı seçim yaşadı. O dönem İrsen Bey Genel sekreter idi. Aday olduğunu açıklamıştı. İrsen Bey'in yapabileceğini, götürebileceğini düşünmüştüm. Arkasından sayın Kaşif ve Taçoy da aday oldular. Onlar da sonuçta kongreden seçilme, kazanma ve başkan olma durumları olsaydı onların bunu yapabileceğini kurultay karar verebilirdi. Derviş Eroğlu giderken 'sana görev düşüyor' dedi  ama ben enine boyuna düşündüm ve 'yok' dedim. Kendisine teşekkür ederim. Benim bir tarzım var, gerek varsa parti içinde görev alırım. Ülkeye hizmet ön planda olmalı. Tek başında UBP iktidarda bunun sorumluluğunu bilmek ve ona göre davranmak  lazım. Tabii ki şuanda ülkede sıkıntılar var.  Bunların üzerine gidilmesi lazım, birlik beraberlik içinde icraat yapmak gerek. Aday olan da olmayan da bunu düşünerek, hareket etmesi gerek. Kaos yaratacak, kırıp-dökecek  şekilde bir parti içinde buna izin vermeyiz ve bu zararı yapanların hesabını vermesini de isteriz."


TAKAS KARARI


Taşınmaz Mal Komisyonu'nun takas kararını Rum tarafının onaylamasının çok önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret eden Özgürgün,  Rum tarafında herkesin  Mal Tazmin Komisyonu'nun doğru işler yapan kabul gören uluslararası komisyon haline geldiğini bileceğini ve Rum tarafının yıllarca iddia ettiği gibi mülkiyet meselesinin Kıbrıs sorununun önünde engel olmadığını söyledi.


Özgürgün, "Çözülmeyecek olan siyasi sorundur. Adil anlaşma istiyoruz bunun için siyasi irade gerek. Siyasi konu gündeme geldiğinde ciddi engeller duruyor. Mülkiyet meselesi Kıbrıs sorununun özünde değil. Kıbrıs sorunu tamamen siyasi aidiyet sorunudur" dedi.


Özgürgün, Türkiye'den gelecek suyun ülkenin gelişimine sağlayacağı katkının da önemine işaret etti.


İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin KKTC'de organik tarıma yönelik ciddi yatırım talepleri olabileceğini de dile getiren Özgürgün, İslam İşbirliği Teşkilatı ile su ve tarım konusunda önümüzdeki yılın ilk aylarında Kıbrıs'ta yoğun katılımlı bir toplantı gerçekleştirileceğini açıkladı.


Dışişleri Bakanı Özgürgün bir soru üzerine, yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin  KKTC kimliğine sahip olmaları halinde oy kullanma haklarının olduğunu belirtti.


"Onların istediği kendi bulundukları ülkede oy kullanmalarıdır. Bu sıkıntılı ve zordur" diyen Özgürgün, hiçbir ülkenin kendi ülkesinde başka ülkenin seçiminin organize edilmesini hoş karşılamadığını, hatta İngiltere'de bu yönde girişim yapılmaya çalışılsa temsilciliğin kapanma tehlikesinin dahi gündeme gelebileceğini dile getirdi.


Anayasayı değiştirmekte ciddi sıkıntılar olduğunun da altını çizen Özgürgün, "Tek ülke biziz herhalde; 27 yıldır bir virgülüne dahi dokunmadık" dedi.


KKTC'nin temsilciliklerinin son yıllarda 20'nin üzerine çıktığını söyleyen Özgürgün, sınırlı bir maddi kaynakla temsilciliklerin alt yapısını oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.


Konuşmasında Maliye Bakanı Tatar'a mesaj da gönderen Özgürgün, "Maliye Temsilciliklerde tasarrufa değil artışa gitmeli" diye konuştu.


Dışişleri Bakanlığı'nın sınırsız bütçeye sahip olması  yönündeki soruya karşılık ise Hüseyin Özgürgün,  Norveç, Danimarka, Afrika bölgesi, Suudi Arabistan'da elçilik açmayı düşündüklerini söyledi.


Özgürgün,  Kıbrıs konusunda 2013 Mart-Nisan ayından önce yeni bir ivmenin olamayacağını belirterek, Rum tarafının Adadaki iki halk arasındaki yaşantıyı kolaylaştıracak işbirliklerine gitmesi gerektiğini ekledi.


Son günlerde ülkede meydana gelen yangınlar ve yangın helikopteri gerekliliği ile ilgili sorulara da yanıt veren Özgürgün, yangın helikopterinin alınması gerekliliğinin 1995'de de konuşulduğunu ancak unutulduğunu, artık halkın mazereti kabul edemeyeceğini ve söylenenlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.


Özgürgün, ülkede moralsizliğe ve güvensizliğe neden olacak sorunların çözümlenmesinin önemine de vurgu yaptı.


(KAR/GÜR)


 
22 Temmuz 2012 Pazar 14:02
Okunma: 678
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu