Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün; "Çözüm Mümkündür..."

Özgürgün; "Çözüm Mümkündür..."

ÖZGÜRGÜN: "RUM TARAFININ SİYASİ İRADE VE LİDERLİK GÖSTERMESİ VE YAPICI BİR TUTUM TAKINMASI DURUMUNDA BİR ÇÖZÜME ULAŞILMASI MÜMKÜNDÜR"

 
 
Özgürgün;
Lefkoşa, 18 Mayıs 11 (T.A.K): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının uzlaşmaz ve zamana oynayan tutumunun devam etmesi ve buna bağlı olarak sürecin olumsuz bir şekilde sona ermesi durumunda, gerek adadaki iki halkın, gerekse uluslararası camia içerisinde federal bir çözüme olan inancın ciddi bir yara alacağını vurguladı.

Özgürgün Adana Barosu tarafından düzenlenen "Kıbrıs'ın Dünü Bugünü,Yarını ve AB Sürecindeki Yeri" isimli konferansta konuştu.

Bakanlık açıklamasına göre Özgürgün, Adana Seyhan Otel'de düzenlenen konferansta Adana Barosu'na kayıtlı yaklaşık 150 avukatın yanısıra hakim ve savcılardan oluşan katılımcılara Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri ve Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini anlattı.

"EN GEÇ 2011 YILI SONU"

Konferansta müzakerelere değinen Bakan Özgürgün, 2008 Eylül'ünden bu yana BM Genel Sekreteri'nin İyi Niyet Misyonu çerçevesinde devam etmekte olan kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde bugüne kadar sadece liderler seviyesinde yüzü aşkın görüşme gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu yoğun görüşme trafiğine rağmen, bugüne kadar müzakerelerde istenilen oranda ilerleme sağlanamadığını, bunun nedeninin de Rum tarafının uzlaşmaz ve zamana oynayan tutumu olduğunu söyledi.

Özgürgün, başta BM olmak üzere, bu durumun farkında olan Kıbrıs sorunuyla ilgili tüm tarafların, son dönemde açıkça müzakerelerin ucunun açık olamayacağına vurgu yaptıklarına dikkat çekerek, bu bağlamda BM Genel Sekreteri'nin de, müzakerelere ilişkin son dönemde yayınladığı raporlarda bu konunun altını önemle çizdiğini hatırlattı.

"Müzakerelerin bir zaman çizelgesine bağlanması gerektiğine yönelik bu yaklaşım, Kıbrıs Türk tarafının sürecin en başından beri dikkat çekmekte olduğu bir unsurdur. Yavaş yavaş da olsa, Birleşmiş Milletler'in de bu noktaya gelmiş olması olumlu bir gelişmedir" diyen Özgürgün bu bağlamda BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın, son günlerde verdiği bir mülakatta, Kıbrıs Rum kesiminin AB Dönem Başkanlığı'nı devralacağı 2012 yılının ikinci yarısından önce Kıbrıs sorununun çözüm noktasına gelmiş olması gerektiğini vurguladığını belirtti.?

Kıbrıs Türk tarafı olarak müzakerelerin en geç 2011 yılı sonunda tamamlanması gerektiğini değerlendirmekte olduklarına vurgu yapan Dışişleri Bakanı Özgürgün, Rum tarafının siyasi irade ve liderlik göstermesi ve yapıcı bir tutum takınması durumunda, bu tarihe kadar bir çözüme ulaşılmasının mümkün olduğunu belirtti.

CENEVRE GÖRÜŞMESİ

Liderlerin 4 Temmuz'da BM Genel Sekreteri ile birlikte gerçekleştirmesi öngörülen üçlü görüşmenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Bakan Özgürgün bu görüşmeden beklentilerinin, sene sonuna kadar izlenecek olan yolun adım adım belirlenerek ortaya konması olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının ana prensipler olan "iki kesimlilik, iki kurucu devletin eşit statüsü, iki halkın siyasi eşitliği ve Anavatan Türkiye'nin garantisinin devamı" başlıklarından ödün vermeden yapıcı ve iyi niyetli bir şekilde müzakerelere katılmaya devam etme ve yıl sonuna kadar kapsamlı bir çözüme ulaşılması konusunda kararlı olduğunu belirten Özgürgün, "Rum tarafının da aynı yaklaşımı benimsemesi durumunda, yıl sonundan önce çözüm mümkün olabilecektir. Aksi takdirde, önce Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nın, bilahare 2013 yılında Rum tarafında yapılacak liderlik seçiminin de araya girmesiyle, anlamlı müzakere yapmak mümkün olamayacak ve süreç çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır" dedi.

Sürecin bu şekilde olumsuz bir şekilde sona ermesi durumunda, gerek adadaki iki halkın gerekse uluslararası camia içerisinde iki toplumlu, iki kesimli federal bir çözüm çerçevesine olan inancın ciddi bir yara alacağını belirten Özgürgün, "Tüm bu olası gelişmelerin farkında olan Kıbrıs Türk tarafı, en erken bir zamanda adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması için üstüne düşeni bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmakta kararlıdır. Bu nedenle, çözüme varılıp varılamayacağını belirleyecek olan esasen Rum tarafının tutumu olacaktır" dedi.

İNGİLİZ ÜSLERİ'NDE TATBİKAT

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, 1960 Uluslararası Kıbrıs Antlaşmaları uyarınca İngiltere Hükümeti'nin adada bulunan egemen üslerinde gerçekleştireceği askeri faaliyetlere herhangi bir kısıtlama getirilmesinin sözkonusu olmadığını da hatırlatarak, bu bağlamda, egemen üsler ile Birleşik Krallığın herhangi başka bir kara parçası arasında bir fark bulunmadığını söyledi.

Özgürgün, "Konunun bu bağlamda sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bazı çevrelerce var olduğu iddia edilen NATO üyeliği çabaları ile de herhangi bir alakası yoktur. Tatbikatın egemen üslerde icra edilmiş olması nedeniyle sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bu askeri tatbikatla herhangi bir bağı bulunmamaktadır" şeklinde konuştu.

İNGİLTERE'NİN VİZE UYGULAMASINDA DEĞİŞİKLİK

İngiltere'nin vize uygulamasında yapmış olduğu değişikliklere de değinen Bakan Özgürgün, İngiliz yetkililerin bu kararın siyasi değil ekonomik önlemler çerçevesinde alınmış olan idari bir karar olduğunu ve sadece Kıbrıs adasıyla sınırlı olmadığını kendilerine bildirdiğini hatırlatarak, bununla birlikte, Kıbrıs'ın garantörlerinden birisi olan İngiltere'nin Kıbrıs adasının özel şartlarını ve bu bağlamda Kıbrıslı Türklerin yaşadığı sıkıntıları dikkate almamış olmasının, garantör ülke sorumluluğuyla bağdaşmadığını belirtti.

Özgürgün, "Bu kararla, uygulamada ortaya çıkacak diğer komplikasyonların yanısıra, en azından vize almak için gereken sürenin artacağı görülmektedir. Geçmişte garantör İngiltere'ye giriş için Kıbrıslı Türkler'den önceden vize başvurusu talep edilmeyip giriş kapısında işlem yapıldığı da göz önüne alındığında, bu uygulamaya geri dönmek yerine, vize sürecinin daha da zor hale getirilmiş olması, İngiltere'nin bir garantör olarak taşıdığı sorumlulukla bağdaşmamanın yanısıra, izolasyonların kaldırılması bağlamında ileriye doğru değil geriye doğru bir adım teşkil etmekte ve tarafımızca olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilmektedir" dedi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, konferansın sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

kaynak TAK

 
18 Mayıs 2011 Çarşamba 19:58
Okunma: 690
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu