Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Aşamayı Değerlendirdi

Özgürgün Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Aşamayı Değerlendirdi

Özgürgün: "rum Tarafının Uzlaşmaz Tutumundan Dolayı Olası Bir Anlaşma Ancak Hayal Olur".

 
 
Özgürgün Kıbrıs Konusunda Gelinen Son Aşamayı Değerlendirdi
Lefkoşa, 23 Ağustos 12 (T.A.K): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, "Bugüne kadar gelinen müzakere sürecinde bir uzlaşamaya varılamamasının tek sorumlusu Rum tarafıdır" diyerek, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nı da elde ettikten sonra Kıbrıs konusunda olası bir çözüme varılmasını beklemenin hayalcilik olduğunu söyledi.


Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Özgürgün, bugün bir kabulü sırasında, Kıbrıs konusunda gelinen son aşamayı değerlendirdi.


"KOMİTELER ÇALIŞIYOR..."


Kıbrıs konusunda öze yönelik müzakerelerin şu an durmuş durumda olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Özgürgün, kurulan teknik komitelerin faaliyetlerine devam ettiğini, güven yaratıcı önlemler konusunda da değerlendirmelerin sürmekte olduğunu belirtti.


"BELİRSİZLİK..."


Kıbrıs konusunun, Rum tarafında gelecek yıl yapılacak seçimler nedeniyle belirsizlik içerisine girdiğini dile getiren Özgürgün, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın aday olmayacağını açıklaması sonrasında, yeni seçilecek Rum liderin müzakere prosedürüne ilişkin tutumunun ne olacağı, bugüne kadar varılan uzlaşıları kabul edip etmeyeceğinin de bilinmemekte olduğunu vurguladı.


Rum tarafında devam etmekte olan seçim sürecinde ortaya çıkan adayların söylemlerinin, seçimler sonrası müzakere sürecinin geleceğinin ümit verici olmadığının göstergesi olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Özgürgün, AB üyeliğini AB Dönem Başkanlığı noktasına taşıyan Rum tarafının, önümüzdeki dönemde, makul bir noktaya gelmesini beklemenin ise fazla iyimserlik olacağını kaydetti.


"RUMLARIN ÇÖZÜME İHTİYACI YOK..."


Rum tarafının statükodan memnun olduğunu ve çözüme ihtiyacı olmadığını dile getiren Özgürgün, Rum tarafının bu nedenden dolayı ilanihaye sürecek bir müzakere süreci çerçevesinde statükoyu korumayı amaçladığını belirtti.


"GEREKLİ TÜM ADIMLARI ATMAKTA KARARLIYIZ..."


Rum liderliğinin, AB Dönem Başkanlığı'nı suistimal ederek Kıbrıs konusundaki siyasetini ve Türk tarafına karşı yürütmekte olduğu karalama kampanyasını ilerletmeyi amaçladığının bilindiğine değinen Özgürgün, "Biz de bunu göğüslemek için gerekli tüm adımları atmakta kararlıyız" dedi.


"ADANIN İKİ EŞİT ORTAĞINDAN BİRİYİZ..."


Rum tarafının Doğu Akdeniz'de gerçekleştirmekte olduğu petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını yakından takip ettiklerini de söyleyen Özgürgün, adanın iki eşit ortağından birisi olan Kıbrıs Türk halkının adanın doğal kaynakları üzerine de eşit söz hakkına sahip olduğunu vurguladı.


"RUMLAR HERZAMAN SAMİMİYETSİZ DAVRANIYOR..."


Rum tarafının bu hakları yok sayarak yürütmekte olduğu faaliyetlerin ise kaçınılmaz olarak adada ve bölgede tansiyonu artırmakta olduğunu dile getiren Özgürgün, Rum tarafının, bir yandan adada bir çözüm istediği yönünde propaganda yaparken, diğer yandan da Kıbrıs Türk halkının haklarını gaspetmeye yönelik yeni adımlar atarak bir oldu-bitti yaratmaya çalışmasının, Rum yönetimin samimiyetsizliğinin en açık örneği olduğunu kaydetti.


"RUMLAR ÖNERİLERİ MÜZAKERE BİLE ETMİYOR..."


Kıbrıs Türk tarafının, Rum tarafına, adanın doğal kaynaklarının adil bir şekilde paylaşımını öngören bir öneride bulunduğunu anımsatan Dışişleri Bakanı Özgürgün, Rum tarafının, her zamanki uzlaşmaz tutumundan dolayı bu öneriyi müzakere dahi etmeden reddettiğini belirtti.


"ÖNERİMİZ HALA MASADA..."


Kıbrıs Türk tarafının bu yapıcı önerisinin halen masada olduğunu, Kıbrıs Türk tarafının ada ve çevresindeki doğal kaynakların bölgede bir çatışma nedeni değil, tam tersi bir işbirliği ve uzlaşı vesilesi olmasını ümit ettiğini ifade eden Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafı olarak adada BM parametreleri zemininde adil ve kalıcı bir çözüme varılması yönündeki arzularının devam etmekte olduğunu söyledi.


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün sözlerini şöyle tamamladı:


"DAHA FAZLA GÖZ YUMULMAYACAK"


"Devletimizi güçlendirmeye ve halkımızın refah seviyesini artırmaya devam etmeliyiz. Anavatan Türkiye'nin her alanda devam eden desteği de büyük bir önem taşımaktadır. Kıbrıs Türk halkının  izolasyon altında yaşamasına daha fazla göz yumulamayacak."


(SEL) FOTOĞRAFLI


 
23 Ağustos 2012 Perşembe 15:29
Okunma: 608
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu