Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün: "Rum tarafı samimiyetsiz!"

Özgürgün: "Rum tarafı samimiyetsiz!"

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının samimiyetsizliği konusunda zamanında AB yetkililerine gerekli uyarılarda bulunduklarını, ancak tüm uyarıların gözardı edildiğini belirterek, AB’ye yapılan tüm uyarıların doğruluğunun Başpiskopos Hrisostomos tarafından da teyit edilmiş olmasının ibret verici olduğunu söyledi.

 
 
Özgürgün:
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının samimiyetsizliği konusunda zamanında AB yetkililerine gerekli uyarılarda bulunduklarını, ancak tüm uyarıların gözardı edildiğini belirterek, AB’ye yapılan tüm uyarıların doğruluğunun Başpiskopos Hrisostomos tarafından da teyit edilmiş olmasının ibret verici olduğunu söyledi. Hüseyin Özgürgün, Rum tarafının tek taraflı ve gayrı yasal bir şekilde tüm ada adına AB üyesi olmasından dolayı daha da şımardığını ve uzlaşmaz tutum sergileyerek çözümün önünü tıkadığını vurguladı.

Dün akşam BRT’de bir programa katılan Özgürgün, kendisine sorulan soruları cevaplayarak, Rum basınında çıkan bazı haberleri değerlendirdi.

“HRİSOSTOMOS’UN SÖZLERİ TARİHİ İTİRAF.....”

Dışişleri Bakanlığı Basın Biriminden verilen bilgiye göre, Özgürgün, “Üye olabilmek için Avrupa Birliği’ni kandırdık” ifadelerini kullanan Hrisostomos’un açıklamalarını değerlendirdi ve AB’ye yapılan tüm uyarıların doğruluğunun bugün Rum tarafında Rum toplumu liderinden sonra protokolde ikinci sırada yer alan Başpiskopos tarafından da teyit edilmiş olmasının ibret verici olduğunu söyledi.

Hrisostomos’un sözlerinin tarihi bir itiraf olduğunu dile getiren Özgürgün, “Dönemin Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Günter Verhaugen’in Rum tarafınca ‘kendimi kandırılmış hissediyorum’ şeklindeki ifadelerinde ne kadar haklı olduğunu da ortaya koymaktadır” dedi.

ULUSLARARASI TOPLUMDAN BEKLENEN..

Bu tutumun Kıbrıs Türk tarafınca Avrupa Birliği’ne daha önce anlatıldığını da vurgulayan Özgürgün, “Bu itiraftan sonra, uluslararası toplumdan beklenen 1963 ve 2004’te yaptığı tarihi hataların bedelini Kıbrıs Türk tarafına ödetmekten vazgeçerek, Kıbrıslı Türklerin uluslararası camia içerisinde hak ettiği yeri daha fazla gecikmeden alması için gereken adımları bir an önce atmasıdır” diye konuştu.

“RUMLAR PROVAKASYON YAPIYOR.....”

Bakan Özgürgün, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu’nun “Sınırlarımız Girne’ye kadardır” ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın “RMMO savaşa hazırdır” şeklindeki sözlerinin de provokatif olduğunu ve bu gibi söylemelerin çözüm çabalarına yardımcı olmadığını belirterek, bu tür söylemlerin taraflar arasında güven bunalımına yol açtığını kaydetti.

Bu tarz söylemlerle, BM Genel Sekreterinin, taraflardan olumsuz açıklamalar yapmamaları yönündeki beklentisinin de Rum tarafınca tamamen göz ardı edilmiş olduğunu vurgulayan Özgürgün, “Güney’de seçim dönemine girildiği bu günlerde, bu tarz provokatif açıklamaların prim yapmasının beklenmesi, Rum halkının beklentilerinin çözümden çok uzak olduğunun değerlendirildiğini göstermekte ve bu yaklaşım müzakere sürecinin geleceği için ciddi bir endişe yaratmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ELAM ÖRGÜTÜNÜN PARTİLEŞMESİ ENDİŞE VERİCİ...”

EOKA’nın devamı olarak görülen ELAM örgütünün partileşerek siyasete katılmasının endişe verici olduğunu da belirten Dışişleri Bakanı Özgürgün, Türk düşmanlığının sergilendiği bu gibi örgütlerin siyaseten ortaya çıkmasının gelecek açısından barış değil sıkıntılar yaratacağını dile getirdi.

“KIBRIS KONUSUNDA RUM TARAFININ TEK MUHATABI TÜRK TARAFIDIR”

Hristofyas’ın “Güney’deki seçimlerin değil, Türkiye’deki seçimlerin Kıbrıs konusunda belirleyici olacağı” yönündeki açıklamalarının da anlamsız olduğunu söyleyen Özgürgün, Kıbrıs konusunda Rum tarafının tek muhatabının Türk tarafı olduğunu vurguladı.

Özgürgün, “Türkiye’de yapılacak olan seçimlerin Kıbrıs’ta yürütülmekte olan müzakere süreciyle hiçbir alakası olmadığını bir kez daha vurgulamakta fayda görmekteyim. Rum tarafının muhatabının Türkiye değil Kıbrıs Türk tarafı olduğunu hatırlatmak istiyorum. Kaldı ki, Türkiye’nin müzakere sürecine tam destek verdiği ve tarafları bu yönde cesaretlendirmekte olduğu ilgili tüm taraflarca bilinmektedir. Bu gerçek, son BM raporlarında da açıkça kayda geçirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKERELER İLANİHAYE DEVAM EDEMEZ....”

Müzakere sürecinde arzu edilen ilerlemenin henüz sağlanamamış olmasının tek sorumlusunun Rum tarafının uzlaşmaz ve zamana oynayan tutumu olduğunu da belirten Özgürgün, müzakerelerin ucu açık olması konusunda ısrarcı olan Rum tarafının, BM parametreleri dışında öneriler yapmak suretiyle de süreci olumsuz olarak etkilediğine dikkat çekti.

Özgürgün, “Türkiye’nin adil ve kalıcı kapsamlı bir çözüm yönünde tam desteğine sahip olan Kıbrıs Türk tarafı ise, müzakere masasında samimi ve yapıcı olarak yer almaya devam etmekte kararlıdır. Ancak, BM Genel Sekreteri’nin de birçok kez kayda geçirmiş olduğu üzere müzakerelerin ucu açık olamaz ve müzakereler ilanihaye devam edemez” dedi.

 
4 Mayıs 2011 Çarşamba 12:46
Okunma: 858
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi