Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün'den Markulli'nin Açıklamalarına Tepki

Özgürgün'den Markulli'nin Açıklamalarına Tepki

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum Tarafının, Kararlı Bir Şekilde Çözüm İçin Samimi Ve Yapıcı Katkı Koymaya Devam Eden Kıbrıs Türk Tarafına Aynı Şekilde Karşılık Vermesi Durumunda, 2012 Yılının Ortasına Kadar Var Olan Çözüm Fırsatının Değerlendirilerek, Adada Her İki Halkın Hak Ve Çıkarlarını Gözeten Ve Geleceğe Güvenle Bakmalarını Sağlayan Adil Ve Kalıcı Bir Çözüme Ulaşılabilmesinin Mümkün Olacağını Belirtti.

 
 
Özgürgün'den Markulli'nin Açıklamalarına Tepki
Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden Yapılan Açıklamaya Göre, Dışişleri Bakanı Özgürgün, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin Son Açıklamasında, Gerçekleri Bir Kez Daha Çarpıtarak Rum Tarafının Kıbrıs Sorununun Ortaya Çıkmasındaki Günahını Ve Devam Etmekte Olan Müzakere Sürecinde Yaşanan Sıkıntılardaki Sorumluluğunu Örtmeye Çalıştığına Dikkat Çekti.

"Yalan İddialarla Kıbrıs Adasının Tarihi Ve Hukuki Gerçeklerini Çarpıtmayı Bir Alışkanlık Haline Getirmiş Olan Rum Liderliğinin, Bu Tarz Propaganda Oyunlarıyla Rum Halkını Adadaki İki Halkın Eşitliği Zemininde Adil Ve Kalıcı Bir Çözüme Hazırlaması Tabiatıyla Mümkün Değildir" Diyen Özgürgün, "Kıbrıs Türk Halkıyla Eşit Güç Paylaşımı Zemininde Bir Anlaşmaya Varma Konusunda Samimi Olmayan Ve İlgili Anlaşmaların Üzerinden Otuz Yılı Aşkın Bir Süre Geçmiş Olmasına Rağmen İki Kesimli Bir Çözümü İçine Sindiremeyen Rum Tarafının, Kıbrıs Sorununu Israrla Bir İşgal Ve İstila Meselesi Olarak Sunma Çabaları Kendi Çözümsüzlük Politikalarını Gizleme Amacı Taşımaktadır" İfadesini Kullandı.

Kıbrıs Sorununun İlgili Tüm Taraflarının, Çözümsüzlüğün Kaynağının Kıbrıs Türk Halkının Ada Üzerindeki Meşru Hak Ve Çıkarlarını Yok Sayan Rum Zihniyeti Olduğunu Gayet İyi Bilmekte Olduğunu Kaydeden Dışişleri Bakanı Özgürgün, Rum Propagandasının Bu Tarihi Ve Hukuki Gerçekleri Değiştirmesi Veya Unutturmasının Sözkonusu Olmadığını Vurguladı.

Özgürgün Şöyle Devam Etti:
"Bu Bağlamda, Anavatan Türkiye'nin Uluslararası Anlaşmalardan Kaynaklanan Hak Ve Yükümlülükleri Çerçevesinde Gerçekleştirmiş Olduğu Mutlu Barış Harekatı Sonucunda Kıbrıslı Türkleri Yok Olmaktan Kurtardığını Aslında Kıbrıs Rum Tarafı Da Çok İyi Bilmekte, Ancak Adayı Bir Elen Adasına Dönüştürme Saplantısı Bu Tarihi Gerçeklerin Kabulüne İzin Vermemektedir.

Bu Hakimiyetçi Düşünce Yapısı İçerisinde Anavatan Türkiye'ye Saldırmak Suretiyle Muhatap Alınma Çabası İçerisinde Olan Rum Liderliğinin, Bu Amacına Ulaşmasının Mümkün Olmadığını Bizzat Anavatan Yetkilileri Birçok Kez Çok Açık Bir Şekilde İfade Etmişlerdir. Rum Tarafının, Beğensin Ya Da Beğenmesin, Muhatabı Kıbrıs Türk Tarafıdır Ve Müzakere Masasında Kimlerin Bulunduğuna Bakılması Bu Açıdan Yeterli Bir Göstergedir.
2004 Yılında Eş Zamanlı Referandumlara Sunulan Birleşmiş Milletler Kapsamlı Çözüm Planı Dahil Olmak Üzere Bugüne Kadar Ortaya Konan Tüm Çözüm Girişimlerini Reddedenin Rum Tarafı Olduğu Açıkça Ortadayken, Markulli'nin Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Anavatan Türkiye'ye Baskı Yapılması Çağrısında Bulunması Ciddiye Alınabilecek Bir Söylem Değildir.

Tüm İlgili Tarafların Da Bildiği Üzere, Çözüm Ancak, Yarım Asra Yakın Bir Süredir Devam Etmekte Olan Müzakerelerde Adil Ve Kalıcı Bir Anlaşmaya Niyetli Olmadığı Birçok Kez Ortaya Çıkan Rum Tarafının Uzlaşmaz Tutumunu Değiştirmesiyle Mümkün Olabilecektir.

Rum Tarafının, Kararlı Bir Şekilde Çözüm İçin Samimi Ve Yapıcı Katkı Koymaya Devam Eden Kıbrıs Türk Tarafına Aynı Şekilde Karşılık Vermesi Durumunda, 2012 Yılının Ortasına Kadar Var Olan Çözüm Fırsatının Değerlendirilerek Adada Her İki Halkın Hak Ve Çıkarlarını Gözeten Ve Geleceğe Güvenle Bakmalarını Sağlayan Adil Ve Kalıcı Bir Çözüme Ulaşılabilmesi Mümkün Olacaktır.
 
16 Kasım 2011 Çarşamba 10:47
Okunma: 461
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu