Ana Sayfa » Kıbrıs » Özgürgün"Kudret Özersay'ı yetkisiz ilan etti"

Özgürgün"Kudret Özersay'ı yetkisiz ilan etti"

Hükümet dışında, yetkisiz şahıslar tarafından yapılan açıklamalara ve yorumlara kamuoyunun itibar etmemesin.

 
 
Özgürgün
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün,   Rum Yönetimi'ni petrol ve doğal gaz konusundaki girişimlerini durdurması konusunda bir kez daha uyardı.


Özgürgün  bugün  düzenlediği basın toplantısında, "Bizim şu anda dileğimiz  bu girişimlerin durdurulmasıdır. Biz eşit haklarımızdan vazgeçmeme adına, eşit ve ortak haklarımızın korunması adına bütün adımlarımızı kararlılıkla  atacağız. Bizim eylem planımız bellidir, kararlılığımız da bellidir" dedi.


Dışişleri Bakanı Özgürgün,   hükümet tarafından yetkilendirilen makamların kamuoyunu düzenli bir şekilde bilgilendirmeye devam edeceğini de belirterek, "Bunun dışında, yetkisiz şahıslar tarafından yapılan açıklamalara ve yorumlara kamuoyunun itibar etmemesi önemle rica olunur" ifadelerini kullandı.


Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün yanı sıra Müsteşarı Aytuğ Plümer ve Dışişleri Dairesi Genel Müdürü Ayda Soylu  da hazır bulundu.


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün,  Rum Yönetimi'nin adadaki her iki  halkın eşit söz sahibi olduğu doğal kaynaklar üzerinde uzun süredir tek taraflı  ve gayrı yasal girişimlerde bulunmakta olduğunu söyledi.


Rum tarafının gerek KKTC, gerekse Türkiye yetkilileri tarafından  bu hareketlerinden vazgeçmesi konusunda bir çok kez uyarılarak sağduyuya davet edildiğini anlatan Özgürgün, "Ancak Rum tarafının, bölgemizdeki barış ve güvenlik ortamını zedeleme ve devam etmekte olan müzakere sürecine zarar verme pahasına bu tek taraflı ve gayrı yasal girişimleri ilerletmek yönünde ısrarcı olduğu görülmektedir" dedi.


HEYETE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI BAŞKANLIK ETTİ


Bu durum ışığında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin daveti üzerine Bakanlar Kurulu'nun 14 Eylül'de aldığı kararla hükümeti  temsilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aytuğ Plümer başkanlığında  KKTC kurumlarının temsilcilerinden oluşan bir heyetin  dün Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulunduğunu belirten Özgürgün, "İlgili Bakanlar Kurulu kararı uyarınca KKTC heyetinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Aytuğ Plümer, Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay, Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürü Mustafa Avkaravlı, Harita Dairesi Müdür Vekili Cemal Saadetoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda görevli I. Sekreter Mehmet Dana ve II. Sekreter Mustafa Güven yer almıştır. Toplantıda ayrıca, KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı'da hazır bulunmuştur" dedi.


Bu temaslar sonrasında Dışişleri  Bakanlığı olarak dün yaptıkları açıklamada, Rum tarafının sondaj çalışmalarına başlaması durumunda Türkiye ile KKTC arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma anlaşması imzalanması hususunda ilke mutabakatına varıldığını duyurduklarını anımsatan Özgürgün, konuya ilişkin teknik çalışmaların TC ve KKTC hükümetlerinin talimatları doğrultusunda ilgili teknik kurumlar arasında yürütülmeye devam ettiğini vurguladı.


Bu çerçevede, hükümetin daveti üzerine bugün Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun başkanlığındaki bir heyetle görüşmeler gerçekleştireceğini ifade eden Özgürgün, Rum tarafının tansiyonu yükseltmeye yönelik tek taraflı ve gayrı yasal girişimleri devam ettiği sürece KKTC ve Anavatan Türkiye olarak tam bir işbirliği içerisinde gerekli önlemleri almaya devam edeceklerine vurgu yaptı.


YETKİSİZ ŞAHISLARIN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR


Bu çerçevede alınacak tüm kararlar ve atılacak tüm adımların iki ülke dışişleri bakanlıkları koordinasyonunda yürütülmeye devam edileceğine dikkat çeken Özgürgün, şöyle konuştu:


"Konunun önemine binaen kamuoyunun bu konuda doğru bir şekilde bilgilendirilmesi büyük önem arzetmekte olup, hükümetimizce yetkilendirilen makamlar kamuoyunu düzenli bir şekilde bilgilendirmeye devam edecektir. Bunun dışında, yetkisiz şahıslar tarafından yapılan açıklamalara ve yorumlara kamuoyunun itibar etmemesi önemle rica olunur."


SORULAR


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün konuşmasının ardından soruları yanıtlaydı.


Özgürgün, "Bundan sonraki süreçte beklentiniz nedir" şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:


"Bizim temennimiz Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bu süreci durdurması, daha fazla ileriye götürmemesi ve bu konunun da masada müzakereler yoluyla ele alınıp çözülebileceğini fark etmesidir. İki lider masada görüşmektedir. Bu görüşmelerde bu konular da konuşulabilir. Ama Güney Kıbrıs Rum Yönetimi  'Bu Kıbrıs Cumhuriyeti'nin meselesidir. Kıbrıs Cumhuriyeti'ni temsil eden de biziz. Başkan olarak da Hristofyas'tır. Yapılan görüşmeler toplumlararasıdır, iç meseledir' mentalitesiyle olaya yaklaşmaktadır. Mentalite ve mantık bu olduğu için masaya bunu getirmekten imtina  ediyorlar. Tıpkı Dışişleri Bakanlarının heyetlerde yer almamasındaki mantık gibi... Aynı savla petrol ve doğal gaz arama yetkisinin kendilerinde olduğunu, masada bunu kesinlikle görüşmeyeceklerini söylediler. Bundan dolayı zaten sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu yaklaşım değişse adada  eşit ve yasal bir ortağı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin de aynı haklara sahip olduğunu kabul etse sorun çözülür. Bu anlayışa gelmedikleri müddetçe sıkıntı devam edecektir. Bizim beklentimiz bunu kabul etmeleri ve eşit taraf olarak masada bulunurken, bu konuların da konuşulup halledilebileceğini anlamalarıdır."


"BÜTÜN ADIMLARIMIZI KARARLILIKLA  ATACAĞIZ"


Özgürgün "Rum Yönetimi çalışmalardan vazgeçmemesi durumunda sondaj çalışmalarını engelleme de gündemde var mı?"  sorusuna ise, "Ne olduğunu göreceğiz. Bizim eylem planımız bellidir, kararlılığımız bellidir, ne yapacağımız da bellidir. Onu göreceğiz. Ama bizim dilediğimiz bu çalışmaların durdurulmasıdır. Biz eşit haklarımızdan vazgeçmeme adına, eşit ve ortak haklarımızın korunması adına bütün adımlarımızı kararlılıkla  atacağız" şeklinde yanıt verdi.


 
17 Eylül 2011 Cumartesi 02:46
Okunma: 632
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu