Ana Sayfa » Kıbrıs » Özkardaş: "Her gelene vatandaşlık verilmez"

Özkardaş: "Her gelene vatandaşlık verilmez"

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş: "Vatandaşlık Yasası'nda yapılmak istenen değişikliğe karşıyız..."

 
 
Özkardaş:
SOYER: "ANAYASAYA GÖRE ÜLKEDE SOSYAL KONULARDA YASA GÜCÜNDE KARARNAME ÇIKARILAMAZ..."

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) hiçbir ülkenin nüfusu kadar bir başka nüfusun dışarıdan gelmesini kaldıramayacağını belirterek, hükümetin Vatandaşlık Yasası'nda yapmak istediği değişikliklere karşı çıktı.

Kamu-Sen bugün Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler'i (CTP-BG) ziyaret ederek yapılmak istenen değişikliğe karşı çıkışlarını ortaya koyan yazıyı Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer'e verdi.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ziyarette yaptığı konuşmada, Vatandaşlık Yasası'nda kanun hükmünde kararnameyle "af" ve "beyaz kimlik" uygulamasıyla ülkede "neredeyse her gelene" vatandaşlık yolunun açılmak istendiğini ileri sürdü.

CTP/BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ise, hükümet tarafından hazırlanan yasa gücünde kararnamenin Anayasaya aykırı olduğunu, çünkü Anayasa'ya göre sosyal konularda yasa gücünde kararname çıkarılamayacağını söyledi.

Soyer, bakanlıktan elde ettikleri yasa değişiklikleri ve kanun hükmünde kararnamenin birer örneğini Kamu-Sen heyetine vererek incelenmesini istedi.

METİN: "KAÇAK SAYISI ONBİNLERLE İFADE EDİLİYOR"

Metinde, Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonlar altında olduğu, "insanlarının; işsizlikten, ekonomik sıkıntılardan ve sürekli yaşanan kriminal olaylardan ruh sağlıklarının çöküntüye uğramaya başladığı" görüşü belirtilerek, "En büyük sorunlardan birisi olan kontrolsüz nüfus ve kaçak işgücü, beraberinde haksız rekabeti, işsizliği, kayıt dışılığı, vergi kaybını, yaşam kalitesinin düşmesini, kriminal olayların yaşanmasını ve en önemlisi de sosyal ve kültürel yapımızın erozyona uğramasını, siyasal iradenin değişimine yol açabilecek, farklı kesimler arasında çatışmalar yaratacaktır" denildi.

"Yıllardır giriş kapılarının kontrol edilemediği, ülkeye kimin nasıl girdiğine, ne yaptığına, nerede kaldığına, izin süresi dolduğunda ülkeden çıkıp çıkmadığına hiç aldırılmadığı" kaydedilen metinde, şu an kaçak sayısı on binlerle ifade edildiği belirtildi.  "Hiçbir ülke nüfusu kadar, dışarıdan gelen bir nüfusu kaldıramaz" denilen metinde, "Eğer bugün bütçemiz yetmiyorsa -ki yetmiyor- bunun nedenleri bellidir" ifadesi kullanıldı.

Metinde, bu kadar nüfusa sağlık, eğitim, yerel belediye, trafik, su, elektrik, polis hizmeti vermek için yeni istihdam, ek hizmet binası ve kaynağa ihtiyaç duyulduğu vurgulanarak, tüm bunlarını faturasının halka yüklendiği kaydedildi.

Metinde, Anayasa'ya ve 25/1993 Sayılı; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yurttaşlık Yasası'na "aykırı olarak çıkartılmaya çalışılan, yeni vatandaşlığın kapısını da açacak olan", "Beyaz Kimlik" ve kaçak işçilere "Af" konularının en tehlikeli sorun olduğu belirtildi.

Metinde, Anayasa'nın "Yabancıların Durumu" ile ilgili 13'üncü maddesinin "Bu Anayasa'da gösterilen hak ve özgürlükler, yabancılar için uluslararası hukuka uygun olarak yasa ile kısıtlanabilir" denildiği hatırlatılarak, "Yine; 25/93 Sayılı Yurttaşlık Yasası vatandaşlıkların nasıl ve hangi hallerde kazanılacağını açıkça belirtmiştir ki; bize göre bu Yasada dahi bazı değişikliklere gidilerek, vatandaş olmanın kriterleri yükseltilmelidir..." denildi.

Kamu-Sen metininde, halkın, vatandaşlık verilmesi ve kaçak iş gücüyle ilgili büyük kaygılar taşıdığı belirtilerek "Ulasal Birlik Partisi (UBP) Hükümetince yangından mal kaçırır gibi, Anayasa'mıza aykırı bir şekilde, yasa gücünde kararnamelerle, kaçaklara 'af' çıkartması, Beyaz Kimlik ile herkese vatandaşlığın yolunun açılması kabul edilemez" denildi. Metinde, vatandaşlık için KKTC Anayasası ve Yurttaşlık Yasası'nın açık ve net olduğu belirtilerek, "Bunun dışına çıkmak ateşle oynamaktır" ifadelerine yer verildi.

Sorunun ülkeye giriş yapılmadan çözülmesi gerekliliği üzerinde durulan metinde, bu yapılmadığı zaman bugün yaşanan olumsuzlukların devam etmesinin kaçınılmaz olduğu kaydedildi.

"Kontrolsüz nüfus ve kaçak iş gücü yüzünden, burada dürüstçe çalışıp, katma değer yaratan insanlarla, huzurumuzu bozan, kriminal olaylar yaratanları birbirinden ayıramıyoruz, birçok insani sorunlar ve duygusallıklar öne çıkarılıyor, Türkiyeli-Kıbrıslı söylemleri gibi çatışma yaratacak konulara zemin hazırlanıyor" ifadesi kullanılan metinde, sorunun toplumsal ve önemli bir sorun olduğu, aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümünde Türk tarafının elini zayıflatacak bir unsur olduğu da ifade edildi. .Metinde, konunun, federal çözümün kendileri için zehir olduğunu söyleyen Rum Yönetim Başkanı Dimitris Hristofyas'a "koz vermek" anlamına geldiği de iddia edilerek, çözümü için tüm siyasi parti ve örgütlerin ideolojik görüşler bir yana bırakılarak toplumsal çatışmalardan uzak bir anlayışla hareket edilmesi gerektiği kaydedildi.

Kaynak: TAK

 
1 Haziran 2011 Çarşamba 20:42
Okunma: 1240
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu