Ana Sayfa » Kıbrıs » Paraları aldılar, vatandaşlık vermediler

Paraları aldılar, vatandaşlık vermediler

KKTC vatandaşlığı bekleyen binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, son dönemlerde çeşitli olaylarla yüzleşiyor. İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, “vatandaşlık” vaadiyle paraları alınanların şikayetleri çoğaldı

 
 
Paraları aldılar, vatandaşlık vermediler
KKTC vatandaşlığı bekleyen binlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, son dönemlerde çeşitli olaylarla yüzleşiyor.İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, son dönemlerde, özellikle “vatandaşlık” vadederek, TC vatandaşlarından para toplanması konusunda çok sayıda şikayet alınıyor. Havadis gazetesine göre 20 yıldır KKTC’de yaşayan Karakaş kardeşler de “dolandırıldıklarından” şüphe ettiklerini belirtti. Aylardır, “Sizi vatandaş yapacağım” diyen İlk Durak Danışmanlık Bürosu’ndan haber bekleyen üç kardeş, konu ile ilgili şikayetlerini Havadis’e anlattı. UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın bir televizyon programında yaptığı çağrı üzerine, kendisi ile görüşmeye giden Mehmet Karakaş, ardından da, “Mağusa Hataylılar Derneği’nde toplantı var, oraya gelin” daveti aldıklarını belirtti.

Aslanbaba’nın milletvekili olması nedeniyle, olayı ciddi algıladıklarını ve buna yönelik de söyleneni yaptıklarını anlatan Karakaş, Havadis’e şunları anlattı: 

“Aslanbaba yönlendirdi”

“Söyleneni yaptık ve Mağusa’da bulunan Hataylılar Derneği şubesindeki toplantıya katıldık. Orada, vatandaşlık bekleyen yaklaşık 120 kişi vardı. İsimler alındı. Ardından da bizlerden, İlk Durak Danışmanlık Bürosu’na başvurmamız istendi. Danışmanlık bürosunun ismini ve adresini de Sayın Ejder Aslanbaba’dan aldık.”

 Noterde vekaletname
Karakaş, Nisan 2011’de yaşanan bu gelişmenin ardından, Aslanbaba’nın işaret ettiği danışmanlık bürosuna gittiklerini belirtti. Orada bulunan Hasan isimli bir avukatın kendilerini Aydın Boyacı isimli notere yönlendirdiğini vurguladı. İlgili avukatı birkaç kez bir kanalda yayınlanan “Ejderle 7’den 77’ye” programında gördüğünü belirten Mehmet Karakaş, kardeşleri Münür ve Fikret Karakaş ile bu büroya başvurduklarını belirterek şöyle devam etti: “Büroya başvurduk. Televizyonda gördüğümüz Hasan isimli avukat bize, noterden vekaletname yapmamızı ve İlk Durak Danışmanlık Bürosu’na yetki vermemizi istedi. Biz de söyleneni yaptık. Noterde de masraf yaparak, bizi vatandaş yapması için İlk Durak Danışmanlık Bürosu’na yetki verdik.Bize söylenen de bu vekaletname ile KKTC kurumlarında bizimle ilgili dosyaların takip edileceğiydi. Bu süreçte, İlk Durak Danışmanlık Bürosu içerisinde Sayın Ejder Aslanbaba’yı da sık sık gördük.”

Kişi başı 348 TL

Noterdeki işlem için yaptıkları ödemelerin ardından, vekaletnameleri alarak İlk Durak Danışmanlık Bürosu’na gittiklerini anlatan Karakaş kardeşler, burada da yaptıkları bir ödemenin ardından ayrıldıklarını söyledi.Münür Karakaş, İlk Durak Danışmanlık Bürosu’nda yaşadıklarını şöyle anlattı: “Üç kardeş, noterde işlemleri yaptık ve danışmanlık bürosuna gittik. Burada da bizden ilk etapta 348 TL kişi başı için para talep edildi. Bize, işlemlere başlanacağını ve bu işlemler için para gerekli olduğunu söylediler. Elimizdeki parayı verdik. Bizden istenen rakama ulaşamasak da toplam 748 TL’yi bizden aldılar. Bunun karşılığında da bizlerin vatandaş yapılması için işlemlerin başlanacağını garanti ettiler.”

 Makbuz değil, el yazısı

İlk Durak Danışmanlık Bürosu’nun kendilerine herhangi bir makbuz vermediğini anlatan Münür Karakaş, “Bize makbuz yerine, el yazısı ile yazılmış bir kağıt verdiler, bunun da makbuz yerine geçebileceğini salık verdiler. Makbuzlarının olmadığını, makbuz gelince, bunları vererek kendilerinden makbuz alacağımızı söylediler. Hatta mühür de vurdular” dedi.

 “Geriye kalan da sonra”
Vatandaşlık garantisi ile “ön para” ödediklerini belirten Karakaş kardeşler, kendilerine, “Kalan parayı da daha sonra ödersiniz” dendiğini ancak bu ödemenin ne kadar olduğunun söylenmediğini vurguladı.

8 aydır ses yok

Aylardır İlk Durak Danışmanlık Bürosu’ndan haber alamayan Karakaş kardeşler, ofisin de yerinde yeller estiğini belirtti. Kendilerine, “Vatandaşlık talebi çok, Lefkoşa ve Girne’de de büro açıyoruz” denildiğini de söyleyen Karakaş kardeşler, “Bizim düştüğümüz duruma başkaları düşmesin” çağrısında bulundu.

“Galiba dolandırıldık”

Verdikleri paradan çok, kandırılmaya üzüldüklerini söyleyen Mehmet ve Münür Karakaş kardeşler, “Az ya da çok para önemli değil. Daha fazla istense onu da verecektik belki. Resmen bizi kandırdılar” görüşünü ortaya attı. İlgili büroya gittiklerini ancak kapandığını gözlemlendiğini vurgulayan Karakaş kardeşler şöyle devam etti: “Biz büroda ödemeyi Hasan isimli avukata yaptık. Ejder Aslanbaba da DAÜ yolu, BM Kampı karşısında bulunan bürodaydı. Daha da güvendik. Ancak aradan geçen zamanda ne arayan oldu ne de soran.

Ne yapmaya çalıştıklarını anlayamadık. Ancak bizim gibi yüzlerce insan, Mağusa Hataylılar Derneği’ndeki toplantıda vardı. Muhtemelen onlar da para kaptırdı. Etrafta duyuyoruz. Bu konuda herkese bilgi vermeye hazırız. Biz milletvekilini de görünce, yasal bir iş yaptığımızı düşündük.”

"20 yıldır adadayız”

20 yıl önce, anne ve babaları ile Kahramanmaraş’tan adaya gelerek Alaniçi köyüne yerleştiklerini anlatan Karakaş kardeşler, “Bizim KKTC’den başka gidecek yerimiz de yok” dedi. Mağusa’ya bağlı Alaniçi’nde kendi olanakları ile ev satın aldıklarını, S-1373/ 2006 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile de tapunun da kendilerine verildiğini anlatan Karakaş kardeşler sözlerini şöyle noktaladı: “Kardeşlerimiz burada evlenerek çocuk sahibi oldu. Bizim bu noktadan sonra vatan bildiğimiz yer burası. Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarımız var. Gelecekle ilgili hayallerimiz de buraya yönelik. 20 yıldır Alaniçi köyünde, kimseyle bir problem de yaşamadık. Sosyal yaşamımız burada. Et ve tırnak gibi olduğumuz arkadaşlarımız var. Bizim gelecekle ilgili hayallerimizi kullananların yargı önünde de hesap vermesini istiyoruz. Bu nedenle, vatandaşlık verme işlemini yürüten İçişleri Bakanlığı da isterse bilgi ve belgelerimizi sunarız. Sayın bakanın ‘Aracılara kanmayın, İçişleri Bakanlığı’na başvurun’ çağrılarını çok geç okuduk. O zaman da birilerinin bizi kandırdığını anladık. Bize bırakılan cep ve ofis numaraları da servis dışı bırakıldı. 365 0204 ofis ve 0533 873 97 97 numaralı cep telefonlarına da şu anda ulaşılamıyor.”

Aslanbaba: “Ben sadece aracıydım”

UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, avukat Hasan Vahip’in kendisinin yaptığı programlara çıktığını burada halkı bilgilendirdiğini söyleyerek kendisinin vatandaşların vatandaşlık sorunlarında sadece aracı olduğunu söyledi. Vahip’in özellikle bu konularda uzman biri olduğunu belirterek, o zamanlarda beyaz kimlik ve yeşil kimliğin gündemde olduğunu onun hakkında bir bilgilendirme yaptıklarını vurguladı.

 Avukat Hasan Vahip: “Sadece yardımcı olmaya çalıştık”
Konuyla ilgili avukat Hasan Vahip yaptığı açıklamada, 8-9 aydır kendilerine başvuran vatandaşların bu işleriyle uğraştıklarını, insanların çok beklentileri olduğunu, Ejder Bey’in yönlendirmesinden dolayı bazı vatandaşların arka kapıdan vatandaşlık alabileceklerini sandığını söyledi. 200’e yakın insanın kendilerine başvurduğunu ve bu başvuruların takipçiliğini kesinlikle siyasileri kullanarak vatandaşlık dağıtmak amacıyla yapmadıklarını belirtti. Vahip, “Eğer haksız yere vatandaşlık isteyenler varsa gelsinler parasını verelim. Öyle bir sözümüz olmadı. Hak ve adalet karşısında insanları savunmak için kurulduk.” Şirketin kapanmadığına da vurgu yapan Vahip, sadece yeni yere taşındıklarını kaydetti. Vahip, amaçlarının İngiltere’de NGO diye bilinen kuruluşlar gibi vatandaşlara ücretsiz hukuksal yardım vermek olduğunu söyleyerek, şirketi kar amacı gütmeyen bir şirkete kavuşturmak için çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizdi. (Havadis gazetesi)

 
3 Ocak 2012 Salı 10:17
Okunma: 869
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu