Ana Sayfa » Türkiye » Parlamentolar Arası Değişim Ve Diyalog Projesi

Parlamentolar Arası Değişim Ve Diyalog Projesi

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz.

 
 
Parlamentolar Arası Değişim Ve Diyalog Projesi

"TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNİN UZUN SÜRE ALACAĞI VE ZOR OLACAĞI BİR SIR DEĞİLDİR, TÜRKİYE'NİN GERÇEKLEŞTİRMESİ GEREKEN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLACAKTIR"

"TÜRKİYE'NİN YARGI SİTEMİNİ VE SİVİL OTORİTEYİ ASKERİ OTORİTENİN ÜZERİNDE TUTACAĞI, AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE TERÖR SUÇLARIYLA BU ŞEKİLDE MÜCADELE ETME YOLUNA GİDECEĞİ, DİNİ VE ETNİK AZINLIKLARA EŞİT KORUMA SAĞLAYACAĞINA DAİR  HİÇBİR ŞÜPHEMİZ YOK"

TBMM, 28 Mayıs 12 (TAK): Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun süre alacağı ve zor olacağı bir sır değildir, Türkiye'nin gerçekleştirmesi gereken önemli değişiklikler olacaktır" dedi.

Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi'nin TBMM'de düzenlenen açılış töreninde konuşan Schulz, sözlerinin başında Kayseri'de meydana gelen terör saldırısını kınayarak, "Türkiye'nin teröre karşı mücadelesinde AB'nin Türkiye'nin yanında olduğunu söylemek istiyorum. Herhangi bir şey böylesine ayrım gözetmeksizin şiddet uygulayan bir yaklaşımı destekleyemez" diye konuştu.

Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi ile hem Türkiye'de hem de AB ülkelerinde mevcut bulunan yanlış anlaşılmaların önüne geçilme şansı yakalanacağını kaydeden Schulz, projeyle AB'de Türkiye'ye kuşkuyla bakanların Türkiye'yi daha yakından tanıma imkanı bulacağını dile getirdi.

"Türkiye'nin otokrasiden demokrasiye geçmesi ve daha sonra bu demokrasiyi güçlendirmesi pek çoğumuzun ülkesinde yaşadığı hikaye ile benzerlik taşımaktadır" diye konuşan Schulz, Türkiye'yi bu vesileyle ziyaret edecek parlamenterlerin bu süreçleri öğrenmesini sağlayacağını söyledi.

AB'ye üye olmak demenin kendi kimliğini kaybetmek anlamına gelmediğini, aksine Türkiye'nin ortak Avrupa söylemine katkı sağlama imkanı demek olduğunu ifade eden Schulz, bu diyalog imkanının Türkiye ile AB arasında başlatılan "Pozitif Gündemi" destekler mahiyette olacağını belirtti.

Schulz, siyasi sebeplerle dondurulan fasıllar nedeniyle süreçte bir durgunluk yaşandığını vurgulayarak, "Türkiye'nin AB üyeliğinin uzun süre alacağı ve zor olacağı bir sır değildir. Türkiye'nin gerçekleştirmesi gereken önemli değişiklikler olacaktır" diye konuştu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

AB sürecinde anayasa değişikliği ve değiştirilen yasaların uygulamaya geçirilmesinin önemine dikkati çeken Schulz, anayasa değişikliği sürecinin merkezinin parlamento olması gerektiğini belirterek, "Her türlü demokratik meşruiyetin merkezi parlamentodur. Halkın kendi menfaatlerini temsil etmesi için seçtiği bir merkezdir. Dolayısıyla böylesi değişikliklerin tartışılacağı doğal platform parlamentodur. Herhangi bir şekilde burada yapılacaklar Hükümetin dikte ettireceği değişiklikler olmamalıdır. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları için Sayın Cemil Çiçek'i tebrik ediyorum" dedi.

Anayasa yapım sürecine toplumun daha önce dışlanan kesimlerinin ve azınlıkların da dahil edilmesi gerektiğini ifade eden Schulz, "Türkiye'nin yargı sitemini ve sivil otoriteyi askeri otoritenin üzerinde tutacağı, açık ve net bir şekilde terör suçlarıyla bu şekilde mücadele etme yoluna gideceği, dini ve etnik azınlıklara eşit koruma sağlayacağına dair hiçbir şüphemiz yok" açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin AB'nin ortak dış politika ve güvenlik konularına verdiği desteği de vurgulayan Schulz, Türkiye'nin Suriye konusundaki yaklaşımı için de teşekkür etti.

AB BAKANLIĞI MÜSTEŞARI HALUK ILICAK

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın uçağının rötar yapması nedeniyle açılış konuşmasını yapamadığı törende Bakanlık adına Müsteşar Haluk Ilıcak söz aldı.

Konuşmasında Türkiye ve AB ülkeleri arasında kurulacak diyaloğun önemine değinen Ilıcak, önyargıların diyalog ve birbirini daha iyi tanımayla aşılabileceğini belirtti.

Türkiye'nin tam üyelik sürecinde yaşanan durgunluğa da değinen Ilıcak, "Pozitif Gündem"in bu durgunluğu aşmayı amaçladığını, ancak bunun müzakere sürecinin alternatifi olmadığını dile getirdi.

Avrupa Birliği'nin bu Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gerektiğini de belirten Ilıcak, Kıbrıs konusunda da Türk tarafına haksızlık yapıldığını vurguladı.

(AA/AK/HÖ)

 
28 Mayıs 2012 Pazartesi 16:30
Okunma: 599
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu